БСК: Младежката безработица надхвърли 40%

Filed under: Актуално от днес |

В ЕС сме първенци по ръст на единичните разходи за труд и по нарастване на реалния ефективен валутен курс, заяви Димитър Бранков

Реалната безработица сред младите хора е над 40%, заяви Димитър Бранков, зам.-председател на Българската стопанска камара.

Младежката безработица надхвърля 30% и заедно с обезкуражените лица този процент надхвърля 40, уточни Бранков.
Реалната безработица сред всички лица в работоспособна възраст надхвърля 18%. За БСК проблем номер едно на икономиката продължава да бъде именно безработицата.
Коефициентът на безработица за населението на възраст 15-29 навършени години е 20,7% (21,3% за мъжете и 20% за жените) и нараства с 0,7 процентни пункта спрямо четвъртото тримесечие на 2011 г., като увеличението е по-голямо при жените (с 1,5 процентни пункта) в сравнение с мъжете (0,2 процентни пункта), отчете наскоро НСИ.
В ЕС сме първенци по ръст на единичните разходи за труд и по нарастване на реалния ефективен валутен курс и двата показателя дефинират загуба на конкурентоспособност, коментира още Бранков. Той припомни, че БСК не подкрепя идеята за въвеждането на секторни минимални работни заплати. „Няма как да се съгласим по административен път това да се случва, това означава да отворим комитет по труда с постоянно анализиране на много индикатори в рамките на отделни икономически дейности. Апелираме за повече прагматизъм и реализъм за това от какво имаме нужда в момента“, коментира Бранков.
От синдикатите поискаха минималната работна заплата да бъде повишена на 340 лв.
От БТПП също се противопоставиха на въвеждането на минималните работни заплати по сектори.
Не може със закон по сектори да се определя минималната работна заплата, това поставя в неблагоприятно положение фирмите, особено малките, които не са икономически равностойни, коментира председателят на палатата Цветан Симеонов. Според БТПП обаче трябва да се даде възможност при липса на споразумения между работодателски и синдикални организации за определяне на минималните осигурителни доходи да бъде допустимо намаляване на минималните осигурителни доходи при доказан спад в съответния бранш.
От БТПП искат и повишаване на необлагаемия за работодателя праг на разходи за допълнително доброволно осигуряване на неговите работници и служители, както и изравняване на осигурителните задължения между работодател и работник/служител на 50:50, а не 60:40, както е в момента.
В ЕС сме на последно място по гъвкави форми на заетост, подчерта Симеонов. Докато в ЕС заетостта на намалено работно време през 2011 година е била 19,5%, в България този процент е 2,4, наетите на втори трудов договор средно в ЕС са 3,8%, а в България – 0,4%.
Членовете на БТПП смятат, че регламентирането на новите форми на заетост като надомна работа, работа от разстояние и временна заетост чрез агенциите за временна заетост гарантира по-голяма гъвкавост и сигурност на пазара на труда.

 

Spread the love