„Велбъжд” с 5 шампионки от „Кюстендилско лято”, Деси Илиева стана мис международен турнир

75 гимнастички от 3 континента превърнаха във вавилонска кула залата по художествена гимнастика в Града под Хисарлъка

33-тото издание на традиционния международен турнир по художествена гимнастика „Кюстендилско лято 2013“ е вече в историята. Надпреварата, която е първа в света за девойки, тази година събра 75 грации от 3 континента. Своите композиции пред кюстендилската публика и авторитетното жури показаха състезателки от ЮАР, 3 клуба от Бразилия, състезателки от Лондон и Сараево, както и представителки на дузина български клубове, които комуникираха на най-различни езици и превърнаха залата във вавилонска кула.

Грациите си оспорваха отличията в 5 възрастови групи, като домакините от клуб „Велбъжд“ с президент Блага Шишкова участваха с 35 гимнастички.
Международната спортна проява бе открита от кмета на Кюстендил Петър Паунов с думите: „Отново ни завладява тази неповторима атмосфера на този прекрасен турнир. Тази година сме истински късметлии, защото да съчетаеш магията на 1 юни с красотата на художествената гимнастика и изяществото на вашите изпълнения е една мечта, която се реализира благодарение на вас. „Главен съдия на надпреварата бе Мария Николова, а арбитър Марияна Пищалова. Всички участнички получиха награди, осигурени от спонсорите на надпреварата, а атмосферата в оригинално украсената и препълнена от близки и родители зала бе невероятна.

Алексия Базо от Южна Африка и Джулия Мота от Бразилия получиха призове за най-перспективни състезателки на надпреварата. Ванина Стойчева от „Левски плюс“ си тръгна с наградата за най-технична състезателка. Приза „Мис международен турнир” грабна чаровната кюстендилка Десислава Илиева, а „Мис републикански турнир” отиде при Кристалина Атанасова от „Левски плюс“ .
Първи на килима своите съчетания изиграха най-малките грации, момичета до 8 години. Вая Калоян Драганова от „Велбъжд“ бе с класа над всички при момичетата, родени през 2003-2004 година. Тя триумфира в многобоя, след като обра три златни медала. Втора се класира съотборничката й Леонор Божанова, а трета е Санция Енгелбрехт от ЮАР.
При гимнастичките, родени през 2005 г., първото място спечели кюстендилката Мишел Иванова, след нея са Мартина Тасева и Ивайла Атанасова. Виктория Вучкова от „Велбъжд“ спечели надпреварата при най-малките, родени през 2006-2007 г.
Кюстендилката Андреа Карамфилова спечели безапелационно първото място в многобоя при девойките младша възраст. Българката Кристиана Витанова, тренираща в английския клуб „Елит Лондон“, остана втора в многобоя, а с бронза в многобоя се окичи кюстендилската гимнастичка Снежана Митова.
Африканката Алексия Базо доминираше при девойките старша възраст. На второ място остана бразилката Сара Пимента, а бронза спечели кюстендилката Андреа Валентинова. На обръч Андреа взе сребро. Денислава Шишкова е трета на обръч и втора на топка. Трета на този уред е Надя Страхилова. На бухалки Ралица Йорданова спечели среброто, а Ивана Карамфилова се нареди трета.
При жени над всички с префектно изиграните си съчетания на бухалки и обръч бе кюстендилката Десислава Илиева, която е със златото и в многобоя. Среброто остана за Джесива Силва от Бразилия. Трета в многобоя се класира друга представителка на „Велбъжд“ – Мирослава Александрова. Победителките в многобоя си тръгнаха с купи, медали и грамоти, както и куп подаръци от спонсорите на спортната проява.

Снимки:

1. Десислава Илиева (в средата) стана №1 при жените и спечели приза „Мис международен турнир”.

2. Грациите от клуб „Велбъжд“ записаха поредно впечатляващо представяне тази година.

3.  Кметът Петър Паунов откри 33-тото издание на турнира.