Министерството на екологията в шок заради дълг от 78 млн. лв. към бизнеса

Filed under: България |

 Общественият съвет се превърна в говорилня след чистката във ведомството

 179-20-01-135baca02214e642d457e53aacfada19Министерството на екологията е в шок заради дълг от 78 млн. лв. към бизнеса по изпълнени вече проекти. „Сумата е впечатляваща и за мен тя беше шок“, каза министърът на околната среда и водите Искра Михайлова по време на първия за нейния мандат обществен съвет. Той се проведе малко след като бяха уволнени 23-ма началници на ведомството в четвъртък.

На продължилия повече от два часа обществен съвет не стана и дума за уволненията. Дневният ред беше законодателната програма на министерството да края на годината и бъдещата оперативна програма „Околна среда“.

Проявата събра широк формат на представители на неправителствени организации, бизнеса и научните среди на възраст от 10 до 84 години, а залата се оказа тясна за всички, желаещи да видят новото ръководство на министерството.
На обществения съвет обаче отсъстваха представители на коалиция „За да остане природа в България“, по чиито сигнали обикновено стават разкрития за незаконно строителство в защитени територии и скандални обществени поръчки като последната с броенето на делфини и китове в Черно море за 3.5 млн. лв.
„Не считам, че е необходимо да участвам в един грешен съвет, който имитира обществени консултации“, каза Тома Белев от коалицията пред Mediapool. Той уточни, че не е участвал и в предишните заседания на обществения съвет при служебния министър Юлиян Попов.
Първият обществен съвет с новото ръководство на министерството се превърна в говорилня, в която всеки лобираше за собствения си интерес. Бизнесът – за забавени плащания, забраната да се изкупува скрап от хората, която предстои да влезе в сила, тарифата на таксата за водоползване. Граждани поискаха да им се реши проблемът с хвостохранилището на гара Бов, изхвърлянето на строителни отпадъци в столичния квартал „Малинова долина“, да се изгради липсващата канализация в Гулянци.
Отделно се изказваха мнения от професори и учени за обработването на отпадъците – технологиите за изгаряне и компостиране, градския транспорт, пестицидите, чистотата на въздуха. Обсъдено беше дори, че мъжете над 70 г. влизат в процеса на старческо оглупяване според председателя на Съюза на летците ветерани, който изтъкна, че е на 84 години.
Присъстващите неправителствени организации бяха недоволни от факта, че през последните години едни и същи НПО-та печелят поръчките и са си поделили 150 млн. лв. Въпреки призивите да бъдат назовани, имена не бяха посочени.
Въпреки говорилнята министърът на околната среда Искра Михайлова е убедена, че общественият съвет е едно „добро дело“, започнато от предшественика й, което подкрепя. Тя е убедена, че в пряк и конструктивен диалог с гражданското общество ще бъдат реализирани целите, които министерството си поставя.
Министър Михайлова обеща да започнат да разплащат просрочените задължения към бизнеса. Само по предприсъединителната програма ИСПА те възлизат на около 6 млн. лв., въпреки че изпълнението на проектите е приключило още в края на 2010 г. Още 5 млн. лв. трябва да се платят по прекратени проекти. „Като теглих чертата, сумата се оказа между 63 и 78 млн. лв. Сумата е впечатляваща и за мен тя беше шок“, каза министър Михайлова.
Тя подкани присъстващите да внесат в министерството конкретните си предложения за промени в бъдещата оперативна програма „Околна среда“, така че парите да не отиват само за държавни и общински организации, но и бизнесът, и НПО-тата да се включат. „Убедена съм, че не може само администрацията да бъде бенефициент по оперативната програма“, каза министър Михайлова по повод отправените критики.

 

Spread the love