Обама очаква подкрепа от Конгреса за удари срещу Сирия

Filed under: Актуално от днес,Свят |

 Резолюцията упълномощава Обама да използва всички военни средства, които прецени като „необходими и подходящи“

204-18-01-barak-obamaБелият дом е изпратил на Конгреса проект на резолюция, упълномощаваща президента Барак Обама да използва ограничена военна сила срещу Сирия, предаде Асошиейтед прес. Документът е реултат от решението на Обама да поиска одобрението на Конгреса за удар по режима на президента Башар Асад. В събота президентът на САЩ направи изявление от Белия дом, излъчено директно от Си Ен Ен, в което казва: „Реших, че Съединените щати трябва да се намесят в Сирия, но ще поискам разрешение от Конгреса за употреба на сила и с ограничен размах“. Президентът допълни, че е разговарял и с четиримата най-високопоставени ръководители в Конгреса и те ще насрочат дебат и гласуване веднага щом Конгресът се събере да заседава отново. Той каза, че смята, че има властта да проведе военна акция и без Конгреса, но вярва, че трябва да има дебат. „Не можем да си затваряме очите за това, което се случва в Дамаск”, отбеляза президентът. В резолюцията е залегнало твърдението на администрацията, че режимът на Асад е убил над 1000 души при нападение с химически оръжия на 21 август. В нея е записано, че целта на военния отговор на САЩ е да „възпре, разстрои, предотврати и снижи“ способността на режима да използва химически оръжия. Резолюцията упълномощава Обама да използва всички военни средства, които прецени като „необходими и подходящи“, за да предотврати преминаването на химически оръжия в ръцете на терористични групи и да защити САЩ и техните съюзници от заплахата на такива оръжия.

В проекторезолюцията липсва времеви график за военни действия, като се посочва, че единствено политическо уреждане може да разреши кризата в Сирия.

Лидерът на демократическото мнозинство в Сената Хари Райд заяви, че ще насрочи гласуване по искането на Обама да използва ограничена военна сила срещу Сирия през седмицата след 9 септември. Преди него същото обяви и председателят на Камарата на представителите Джон Бейнър.

Белият дом е уверен, че Конгресът ще гласува в подкрепа на американски военен удар срещу Сирия. Това заявиха пред журналисти високопоставени представители на правителството, пожелали анонимност, предаде Ройтерс. Междувременно сенаторите републиканци Джон Маккейн и Линдзи Греъм заявиха в декларация, че не могат да подкрепят изолирани военни удари по Сирия, които не са част от една по-голяма стратегия. Според тях тази стратегия трябва да „промени баланса на силите на бойното поле, да постигне заявената цел на президента – отстраняване на Асад от власт, и да сложи край на този конфликт, който представлява нарастваща заплаха за интересите на националната ни сигурност.“

 

Снимка:

Барак Обама смята, че трябва да има дебат.

 

Каре

Рядко американските президенти търсят мнението на Конгреса

 

Малко президенти на САЩ са търсили по своя воля одобрението на Конгреса, за да започнат военна операция в чужбина. Американската конституция дава на Конгреса правото да обявява война, но за последно това се е случило по време на Втората световна война.

На практика американските президенти в последно време избягват това конституционно правило и започват едностранно военни операции. След войната във Виетнам и въпреки ветото на Ричард Никсън депутатите гласуваха решение, за да принудят президентите да получават разрешение за военна операция от Конгреса. В Ирак през 2003 г. президентът Джордж Буш например получи именно такова разрешение, за да използва военна сила. Но повечето президенти смятат, че това решение е противоконституционно и се задоволяват само да информират Конгреса, че ще разполагат войски някъде.

През декември 1995 г. президентът Бил Клинтън нареди разгръщането на 20 хил. войници в подкрепа на миротворческите сили на НАТО в Босна и Херцеговина.

През 1999 г. той започна 78 дни на въздушни удари в Югославия, и то отново без парламентарно разрешение.

Spread the love