Докато Софийският университет остава окупиран: Студенти от НБУ, ВТУ и НАТФИЗ се включиха в протеста с искане за оставка на правителството

Filed under: Актуално от днес,България |

Контрапротестът смени агресивните провокатори с ученолюбиви колеги на участниците в акцията

252-18-01-В Медицинския университетСтуденти от Нов български университет (НБУ), Националната академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов“ (НАТФИЗ) и Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ (ВТУ) се включиха в понеделник в протестните действия на колегите си от Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Студенти блокираха голямата зала на Нов български университет. Пред входа на аудиторията бе започната подписка в подкрепа на студентските искания за оставка, разпускане на парламента и насрочване на нови избори, като за един час бяха събрани над сто подписа, включително и от преподаватели.

Окупацията на ВТУ бе започната от двайсетина студенти, които затвориха 321-ва аудитория в сградата в знак на подкрепа към колегите си в столицата и обявиха, че нямат съгласието на ръководстовото, заради което се нуждаят от още съмишленици.

„Ние осъзнаваме своята отговорност към обществените проблеми като граждани на Република България и заявяваме подкрепата си към колегите от СУ „Св. Климент Охридски“. Разбираме сложността на ситуацията в България днес и поставяме началото на процес, който да доведе до промяна“, пише в тяхна декларация, разпространявана в социалните мрежи.

 

Начало на процес за промяна

 

Според великотърновските студенти „разпускането на Народното събрание и предсрочните избори сами по себе си няма да променят статуквото“. Затова те настояват за „оставка на ръководствата на всички парламентарно представени партии“, както и на „всички членове на ръководства на извънпарламентарните политически партии, които са били на управленски позиции във властта в периода след промените“. Протестиращите студенти искат и „повишаване на образователния стандарт и установяване на регламент, стимулиращ качеството“.

Аулата в НАТФИЗ също бе „превзета“ и студентите там обявиха с декларация подкрепата си за действията на протестиращите в СУ.

„Политическата система, в която живеем, е лишена от стабилни ценности, от вяра, от цели. Оставяме се да бъдем носени по течението на една власт без принципи, която ни лишава от достойнство. Ние не сме дори бездушни обекти на управляващите – в своята самодостатъчност те ни правят невидими, несъществуващи“, пишат възпитаниците на НАТФИЗ.

Подкрепата си изрази и Общото събрание на Философския факултет, което излезе с позиция, в която се казва, че „когато студентите настояват за участие в публичното вземане на решения, ние няма как да не застанем зад тях – заедно сме в усилието да върнем смисъла на политическата ни общност тук и сега“.

Междувременно пълната окупация на Софийския университет продължи трети ден вчера. Денят бе обявен за неучебен, като студентите допускаха в сградата само свои съмишленици, преподаватели и служители от администрацията.

 

Идеализъм срещу действителност

 

„Сега не е времето, не е мястото и не е това начинът. Студентите дадоха един достатъчно ясен знак какво искат. Но същевременно е лесно да си герой, когато на раменете ти не виси грижа за семейство, за заплата, за хора, за които си отговорен. Така, че идеализмът трябва да се съобразява с отговорността“, коментира вчера ректорът на СУ Иван Илчев пред БНР.

По думите му студентският протест започва да събира повече негативи, тъй като е привлякъл „апетитите и мераците на доста хора от различни политически групировки да се възкачат на раменете на студентите към ново стъпало в своята политическа кариера“.

„Окупацията на Ректората ще продължи докато бъдат изпълнени исканията ни“, увери един от участниците в акцията – студентът от Математическия факултет Александър Витанов.

„Протест, който не пречи на никого, не е никакъв протест. На нас със сигурност не ни е най-приятното нещо да не спим по цели дни и нощи и да будуваме в Софийския университет. Ние го правим, за да привлечем вниманието на хората“, заяви студентът, коментирайки призива на премиера Пламен Орешарски – да не се стига до крайности в протеста.

 

Ученолюбиви вместо агресивни контрапротестиращи

 

Планираният за 11.00 часа контрапротест пред СУ, насочен срещу окупацията на университета, успя да събере не повече от двайсетина души, сред които традиционно имаше и доста пенсионери. За разлика от ситуацията в неделя сутринта, когато двайсетина души, предвождани от депутата на БСП Борис Цветков и известната контрапротестираща Нина Гергова, нахлуха в двора на Ректората и с викове „Ку*ви на Бойко!“ опитаха да проникнат в сградата, в понеделник агресивни хора нямаше.

Вместо това срещу действията на студентите се обявиха няколко техни колеги, представящи се за възпитаници на Историческия и Юридическия факултети, които са възмутени, че не могат да посещават лекциите си. Те залепиха плакат „Политиката вън от СУ“ до входа на университета откъм подлеза и дадоха обширни интервюта пред телевизиите.

Същевременно над 70 преподаватели от Софийския и други университети в страната излязоха в понеделник с декларация в подкрепа на студентските окупации.

„Подкрепяме техните справедливи искания за възстановяване на демокрацията, върховенството на закона и конституционния ред в страната“, пишат преподавателите. „За 24 години ние самите не успяхме да гарантираме най-базовите демократични ценности – затова дължим подкрепа на тези студенти, които имат смелостта да се борят за тях.“

Подписалите се под декларацията заявяват още: „Убедени сме, че правителството на г-н Пламен Орешарски е напълно компрометирано, а XLII народно събрание е делегитимирано и всекидневно подрива и малкото останало доверие в политическите институции на страната. Затова заставаме зад исканията на студентите за оставка на правителството на г-н Орешарски, незабавното разпускане на Народното събрание и насрочване на нови избори.

Вярваме, че в политиката моралът има място – и то днес, тук и сега. Затова се чувстваме длъжни да подкрепим студентите, дръзнали да се надигнат срещу цинизма, бездушието, пасивността и недоверието, разяждащи основите на обществото ни и поставящи под въпрос нашето бъдеще като политическа общност.“ Kъм обяд в понеделник в групата „Преподаватели в подкрепа на студентския протест“ във фейсбук вече се бяха присъединили над 200 души.

 

Spread the love