Ковачки, кога ще назначиш грамотни директори, изхвърлят кадърни хора, на които Владимиров има зъб, а са дали толкова много на ТЕЦ-а, твърди Спас Спасов
Името на най-дългогодишния служител на ТЕЦ „Бобов дол” Спас Спасов изплува в списъка, утвърден от шефовете на предприятието инж. Владимир Владимиров и Петър Петров и синдикатите за съкращаване на 300 души.
Спасов е шокиран от факта, защото от четири месеца е пенсионер и не е на работа. Спасов е един от най-дългогодишните служители в ТЕЦ „Бобов дол”, работещ повече от 20 години и при това е минал през едни от най-сериозните отдели, включително и „Инвестиционен”.
Странното е, че е в списъка на нарочените за съкращение, при положение че от четири месеца получава пенсия и си е тръгнал от ТЕЦ-а с обезщетение от 6 брутни работни заплати за това, че излиза в пенсия по собствено желание.
По силата на споразумението за масови съкращения той трябва да получи 5 брутни работни заплати.
„Аз съм шокиран дали някой не се готви да прибере полагащите ми се по закон при съкращение 5 брутни работни заплати. Нека инж. Владимир Владимиров отговори на този въпрос”, каза в редакцията на „Вяра” Спас Спасов.
Инж. Владимиров беше запитан, но отказа да отговори.
Спасов е известен като борец за трудовите си права. Побеждавал е в съда не кого да е, а лично шефа на ТЕЦ „Бобов дол” инж. Владимир Владимиров. Владимиров си е позволявал да наказва със смехотворни мотиви един от най-добросъвестните си служители, какъвто е Спасов. Конфликтът между двамата възникнал през август 2012 г., като 3 месеца по-късно Дупнишкият районен съд отсъди в полза на Спасов, като отмени заповедта на Владимиров и я призна за незаконна. Заповедта за наказание на Владимиров беше мотивирана с неизпълнение на разпореждане на охраната на ТЕЦ-а от страна на Спасов по доклади от служители, които му донасят, че Спасов псувал ръководството на ТЕЦ-а. Съдът не само отмени заповедта, но и осъди ТЕЦ „Бобов дол”, представляван от Владимиров, да му заплати 300 лв. разноски по делото. Решението на Дупнишкия районен съд е толкова безспорно и категорично, че Владимир Владимиров дори не направи опит да го обжалва.
От два месеца Спас Спасов кара най-готиното такси в Дупница, почти чисто ново. Той е един от малкото напълно изрядни таксиметрови шофьори в Дупница – образец за гилдията. Успя да регистрира собствена таксиметрова фирма, нарече я „Сургут” ООД по името на град в Сибир, където работил през 1976 г.
Оттам пазя страхотни спомени. Това е един от най-бързо развиващите се градове в света. През 1976 г. наброяваше 40 000, а днес е 300 000 души. Кръстих фирмата така с пожеланието да се развива и фирмата, и Дупница със същите темпове. Искам да кажа на Христо Ковачки най-после да намери свестни хора, които да вдигнат на крака въгледобива, а не да го съсипват, както досега. Настоящите шефове обаче са пуснали дълбоки корени. Не знам с какво са го впечатлили, но резултатите са плачевни. В ТЕЦ-а има много свестни хора, но те са в списъка за съкращения. Много от тях са участвали в изграждането на ТЕЦ „Бобов дол” и още дълги години тези хора можеше да са стожери в централата. Като гледам списъците, виждам, че сред изхвърлените са кадърни хора, на които Владимиров има зъб. Такъв например е Владимир Шушков – работяга, изключително точен. Виждам, че е сложен сред първите за съкращаване служители, и то в графата „с най-ниски резултати”. В тази позорна графа са сложени имената на свестни хора като Тихомир Стоилов, Явор Ружинов, Валентин Станоев, Борислав Борисов, Емилия Георгиева, Жулиета Трапанска. Лошото е, че комисията, която извършва подбора за съкращаване, не разсъждава исторически, не разсъждава, като тръгва от голямото, а се водят някакви теснопартийни сметки. Инж. Владимир Владимиров е председател на комисия, която предлага съкращенията на работници и служители, а в комисията е и братът на бившия червен депутат Иво Атанасов – инж. Севделин Атанасов. В момента той е началник-цех на „Въгледобиване”. С него е и Елвира Шопова – началник на търговския отдел. В комисията е и инж. Емил Христов – зам.-директор по експлоатация, главният инженер на ТЕЦ-а Георги Михалков. Не е добре от клона на предприятието да се режат хора, които са дали толкова много за централата и могат да дадат още повече, а тези, които не носят в себе си голям професионализъм, но са станали членове на ЛИДЕР с ентусиазъм, да запазят постовете. При такава безпринципна сеч ТЕЦ-ът не може да се изправи на крака и никога няма да може да си върне предишната слава на производствена и социална единица №1 в Югозапада”, е мнението на Спасов.
На 15.07. комисия в състав директора на ТЕЦ-а инж. Петър Петров и синдикалистите инж. Ивайло Димитров от „Подкрепа”, инж. Методи Ризов от КНСБ и представителите на работниците и служителите Кънчо Евтимов, Георги Кишкин, Венета Кабакчиева, Ружка Георгиева и Елка Георгиева подписват споразумението за избягване и ограничаване на масовото уволнение и негативните последици от него. Една от клаузите повелява при прекратяване на трудовия договор работниците да получат обезщетение за времето, през което са останали без работа за не повече от 1 месец. Те могат да се възползват от това, при положение че имат най-малко 5 години трудов стаж. За 5 години натрупан стаж се полага обезщетение в размер на 1 брутна заплата, над 5 г. се полагат 2 заплати, за над 10 г.- 3, за 15 г.- 4, а работилите в ТЕЦ-а над 20 години ще получат обезщетение в размер на 5 брутни заплати.
Публикуваме имената на всички, които в резултат на „доброто управление” ги лови гилотината на съкращенията:
Снимките:
1 Спас Спасов
2 Владимир Георгиев
3 Христо Ковачки