Президентът на Русия Владимир Путин е наредил на военните, изпратени на различни учения в Западния и Централния военен окръг, да се върнат в базите си, обяви пред журналисти във вторник прессекретарят на руския държавен глава Дмитрий Песков, цитиран от РИА „Новости“.
По план маневрите трябваше да продължат до 3 март, а до 7 март около 150 000 военни и стотици танкове и кораби трябваше да се върнат по местата си за постоянно дислоциране. Песков допълни, че ученията са били успешни, като за пореден път отрече те да са имали нещо общо с военната операция в Украйна и с покачващото се напрежение в Крим.
Във връзка със ситуацията в Украйна Москва поставя две принципни условия на Киев, за да започне да обсъжда със Запада възможностите за излизането от кризата, допълва РИА „Новости“, позовавайки се на неназован дипломатически източник. Едното условие е да бъде изпълнено споразумението от 21 февруари, според което украинските управляващи трябва да проведат конституционна реформа до септември т.г., а до края на годината – президентски избори. Другото е – да бъде сформирано коалиционно правителство в Киев, в чието съставяне да се включат всички политически сили в страната.
Междувременно в нощта срещу вторник бе проведено извънредното заседание на Съвета за сигурност на ООН, свикано от Москва. На него постоянният представител на Русия Виталий Чуркин обяви, че страната му няма намерение да връща на власт сваления украински президент Виктор Янукович, но продължава да го смята за легитимен държавен глава, предаде Радио „Ехото на Москва“. Колегата на Чуркин от Украйна – Юрий Сергеев, пък обяви, че „от 24 февруари приблизително 16 000 руски войници са вкарани в Крим с военни кораби, хеликоптери и товарни самолети от съседните райони на Руската федерация“. Според данните на временния военен министър на страната Игор Тенюх обаче, в нарушение на двустранните договорености за числеността на руската армия в страната, незаконно са прехвърлени около 5500 военни. Москва твърди, че още не е решено да започне вкарване на войски в Украйна.
Според споразумението между двете страни за Черноморския флот от 1997 г., общият брой на руски военни не може да надхвърля 25 000 души. Според различни информации в украинските медии към 1 януари т.г. руският контингент в Украйна е наброявал около 14 000 военни.
Външното министерство в Киев съобщи, че според информация от граничните служби на руска територия на 3 март се забелязва струпване на военна техника, включително танкове и понтони. Става дума за поне 9 ешелона отвъд границата с Харковска, Луганска и Донецка области, както и на руската страна на Керченския пролив.
По време на заседанието на Съвета за сигурност на ООН руският представител Виталий Чуркин показа писмо, изпратено на Москва от Янукович на 1 март, предава ИТАР-ТАСС.
„Под влиянието на западните държави има актове на неприкрит терор и насилие. Хората са преследвани заради своя език и по политически причини. Така че на това основание призовават президента на Русия да използва въоръжените сили на Руската федерация за установяване на законност, мир и ред, стабилност и защита на народа на Украйна“, цитира Чуркин писмото на Янукович, добавят АФП.
Посланикът на САЩ Саманта Пауър отвърна, че „няма доказателства, че етническите руснаци са застрашени“. Според нея няма правна основа за разполагането на войски по покана на премиера на Крим, защото това е в правомощията единствено на украинския парламент в Киев. „Русия има право да иска събитията в Украйна да се бяха развили по различен начин. Но тя няма право да изразява нещастието си като употребява военна сили или като се опитва да убеди световната общност, че „горе“ е „долу“ и че черното е бяло.“, заяви още тя. Чуркин отвърна, че изглежда информацията й за Украйна идва от американска телевизия и повтори, че легитимният държавен глава на Украйна е Янукович.
Британският посланик Марк Лаял Грант също отхвърли руските твърдения за тероризъм и заплахи срещу руснаци в Украйна с думите: „Очевидно тези твърдения са просто изфабрикувани, за да оправдаят руските военни действия“. „Говорим за бивш лидер, изоставил поста си, столицата си и страната си. Човек, чието корумпирано правителство докара страната си до ръба на икономическа катастрофа, потискаше протестите срещу управлението си и стана причина за над 80 загинали“, добави Грант. Френският посланик Жерар Арно пък сравни руската интервенция в Украйна с предвожданата от СССР инвазия в Чехословакия през 1968 г.: „Чуваме глас от миналото. Бях на 15 години, когато съветските войски влязоха в Чехословакия. И тогава оправданието беше същото“.
В същото време американският президент Барак Обама проведе заседание на Съвета за национална сигурност, съобщават от Белия дом във вторник. На срещата са се обсъждали различни варианти на действие по отношение на Русия в отговор на ситуацията в Крим, предаде „Интерфакс”. Участвали са държавният секретар на САЩ Джон Кери, който се очаква във вторник да пристигне в Киев, министърът на отбраната на САЩ Чък Хейгъл, както и председателят на Обединения комитет на началник-щабовете на Въоръжените сили на САЩ генерал Мартин Демпси.