Апостол Павел: Най-силното оръжие в света е Божието слово, нуждаем се от духовни оръжия, защото воюваме против управляващи духове и дори против самия дявол…

Filed under: Глас Свише |

90-15-81 paul-heals-crippleКак бихме могли да изразим важността на своите мисли така, че да успеем да предадем истинското значение на написаното в Притчи 23:7 – „Защото каквото човек мисли в сърцето си, такъв е и той.”

Докато сме на тази земя, ще се налага да изучаваме областта на нашите мисли и думи. Няма значение колко знаем по даден въпрос, винаги има какво ново да научим, както и да си припомним неща, които вече знаем.

Какво всъщност означава казаното в Притчи 23:7? В ревизираното издание на Библията се казва: «Каквото човек си мисли в сърцето, такъв е той…» Друг превод казва: «Както си мисли човек в сърцето, такъв става той».

„Защото оръжията, с които воюваме, не са плътски (оръжия от плът и кръв), но чрез Бога са силни за събаряне и разрушаване на крепости, (тъй като) отхвърляме доводи, теории, размишления и всяко горделиво и високо нещо, което се издига против (истинското) познаване на Бога; и отвеждаме всяка мисъл и намерение в плен на Христа (Месията, Помазаника).“

2 Коринтяни 10:4, 5 – „Умът ръководи или предхожда всичките ни действия.” Римляни 8:5 ясно казва: „Защото, тези които ходят според плътта и са контролирани от нечистите й желания, мислят и преследват това, което удовлетворява плътта, но тези, които ходят по Духа и са контролирани от желанията на Духа, копнеят и преследват тези неща, които удовлетворяват Светия Дух.”

Нашите действия са пряк резултат от мислите ни. Ако имаме негативен ум, то тогава и животът ни ще бъде негативен. Ако, от друга страна, обновяваме ума си според Божието Слово, ще преживеем добрата, приемлива и съвършена Божия воля за живота си, както ни обещава Римляни 12:2.

Проблемите на повечето хора се основават на мисловни модели, които всъщност раждат проблемите, които хората преживяват. Сатаната предлага на всеки погрешни мисли, но не сме длъжни да приемаме неговите предложения. Научете кои мисли са допустими за Светия Дух и кои не са.

2 Коринтяни 10:4, 5 ясно ни посочва, че трябва да познаваме достатъчно добре Божието Слово, за да можем да сравняваме това, което е в нашия ум, с това, което Бог мисли. Всяка мисъл, която се надига против познаването на Бога, трябва да бъде отхвърлена и покорена на Христос. Умът е бойно поле. Жизненоважно е да съобразим своите мисли с тези на Бога. Това е процес, който изисква както време, така и подготовка и изучаване на Словото.

Никога не се предавайте, защото малко по малко вие се променяте. Колкото повече променяте ума си към по-добро, толкова повече и животът ви ще се промени към по-добро. Когато започнете да виждате и да мислите относно Божия план за живота си, ще започнете действително да ходите в него.

Ефесяни 6:12 – „Защото нашата борба не е срещу плът и кръв (не се сблъскваме само с физически опоненти), а срещу началствата, срещу властите, срещу господстващи духове, които са всесветските управители на тъмнината, срещу духовните сили на нечестието в небесните места (свръхестествената сфера).“

От Писанието ясно виждаме, че сме участници във война. Внимателното изучаване на този стих ни показва, че нашата борба не е против другите човешки същества, а с дявола и с неговите демони. Нашият враг, сатаната, се стреми да ни унищожи с различни стратегии и измами, чрез добре обмислени планове и умишлени лъжи.

Йоан 8:44 – „Дяволът е лъжец. Исус го нарича лъжец и на лъжата баща. Той лъже както мен, така и теб.” Говори ни неща за самите нас, за другите хора и за обстоятелствата около нас, които съвсем не са истина. Той обаче не ни казва цялата лъжа наведнъж.

Той започва да обстрелва ума ни с хитро измислени натрапчиви мисли, подозрения, съмнения, страхове, смущения, размишления и теории. Напредва бавно и предпазливо (все пак добре скроените планове изискват време). Не забравяйте, че той има стратегия за борбата, която води, и ни е изучавал достатъчно дълго време. Той знае какво харесваме и какво не. Той знае нашите съмнения, слабости и страхове. Той знае какво ни тревожи най-много. Готов е да инвестира всичкото необходимо време, за да ни погуби. Една от най-силните черти на дявола е търпението.

         2 Коринтяни 10:4, 5 – „Защото оръжията, с които воюваме, не са плътски (оръжия от плът и кръв), но чрез Бога са силни за събаряне и разрушаване на крепости, тъй като отхвърляме доводи, теории, размишления и всяко горделиво и високо нещо, което се издига против истинското познаване на Бога; и отвеждаме всяка мисъл и намерение в плен на Христа (Месията, Помазаника).”

Чрез внимателно обмислени стратегии и хитри измами сатаната се опитва да издигне „крепости“ в ума ни. Крепостта е област, в която сме държани в плен, в затвор поради определен начин на мислене.

В този пасаж апостол Павел ни казва, че имаме необходимите оръжия, с които да разгромим крепостите на сатаната. Ние участваме във война, духовна война. Пети стих ясно ни показва мястото, където се води тази война.

В разширения превод на Библията този стих ни казва да вземем тези оръжия и да опровергаем всички доводи. Дяволът влиза в спор с нас, като ни предлага своите теории и размишления. И всичко това се случва в ума.

Умът е бойното поле.

Дотук видяхме, че:

1. Ние участваме във война.

2. Нашият враг е сатаната.

3. Умът е бойното поле.

4. Дяволът упорито работи, за да постави крепости в ума ни.

5. Прави го чрез стратегии и измама (добре обмислени кроежи и умишлена измама).

6. Той не бърза. Използва всичкото необходимо време, за да постигне намеренията си.

ОРЪЖИЯТА ОТ СЛОВОТО

         Йоан 8:31, 32 – „Ако пребъдете в Моето учение, държите здраво Моето учение и живеете според него, наистина сте Мои ученици, и ще познаете истината и истината ще ви направи свободни.”

Тук Исус ни показва по какъв начин да спечелим победа над лъжите на сатаната. Трябва да придобиваме дълбоко познание за Божията истина в нас, да обновяваме ума си със Словото Му, след което да използваме оръжията от 2-ро Коринтяни 10:4,5, за да събаряме крепостите и всяко нещо, което се издига високо против познаването на Бога.

Тези „оръжия“ представляват Божието слово, което чуваме от проповеди, поучения, книги, касети, семинари, както и от личното ни изучаване на Библията. Трябва да „пребъдваме“ (престояваме) в Божието Слово, докато то не се превърне в откровение, вдъхновено от Светия Дух. Престояването в Словото е жизненоважно. В Марк 4:24 Исус казва: …С каквато мярка [на мислене и изучаване] мерите [истината, която чувате], с такава мярка [на добродетел и познание] ще ви се отмери. Жизненоважно е да продължаваме да употребяваме оръжието, което е Божието Слово.

Други две духовни оръжия, които са достъпни за нас, са хвалението и молитвата. Хвалението разгромява дявола много по-бързо от всеки друг боен план, но то трябва да е истинско, сърдечно хваление, а не само думи, изговорени от устните ни, или методи, които изпробваме, за да установим дали действат. Хвалението, както и молитвата, включват в себе си Божието Слово. Ние хвалим Бога според Неговото Слово и доброта. Молитвата е общение с Бога. Когато се молим, идваме при Бога и искаме помощ от Него или разговаряме с Него за нещо, което ни тревожи. Ако искате да имате силен молитвен живот, развийте добро лично взаимоотношение с Бог Отец. Никога не забравяйте, че Той ви обича, изпълнен е с милост към вас и ще ви помогне. Опознайте Исус. Той е вашият най-добър приятел. Той умря за вас. Опознайте и Светия Дух. Той е винаги с вас, за да ви оказва помощ. Позволете Му да ви помага. Научете се да обличате молитвите си в Божието Слово. Божието Слово и нашите нужди са основата, на която идваме при Него в молитва.

Следователно нашето оръжие е Божието Слово, употребявано по разнообразни начини. Както Павел ни казва във 2-ро Коринтяни, нашите оръжия не са плътски (материални) оръжия, а духовни. Нуждаем се от духовни оръжия, защото воюваме против управляващи духове и дори против самия дявол. Сам Исус използва Божието слово като оръжието, с което да разгроми дявола в пустинята (Лука 4:1-13). Всеки път, когато дяволът Го подмамваше, Исус цитираше словото: „Писано е…“.

Снимката:

Апостол Павел, художник Карл Дюжарден, 1663 г.

Spread the love