Инициативен комитет за опазване на Елешничката общинска гора заплашва с гражданско неподчинение. Инициативен комитет „За опазване на гората на Елешница“ организира общо събрание на селото (почти 1500 души) днес от 19.00 часа в големия салон на читалището. Поводът е над 30 хиляди декара общинска гора на Елешница, придобита със съдебни хватки от общината в Белица. „Опитваме се с всички средства тази нагла кражба да не се случва, но няколко дена вече въвода във владение тече с пълната подкрепа на ДПС“, пишат от комитета в съобщение, изпратено на редакционната поща на О’Позиция.
На събранието “ ще призовем към гражданско неподчинение, гласуване на Евроизборите с името на Васил Левски и затваряне на международния път София-Благоевград-Разлог-Гоце Делчев-Кавала“, пишат още от инициативния комитет.
Близо 15 години жителите на селото водят епични съдебни битки с община Белица, която иска да придобие елешничката общинска гора. Сагата започва, след като Елешница преминава към община Разлог през 2000 година. С указ президентът Стоянов го препотвържада, след като на 19 декември 1998 г. жителите на Елешница единодушно гласуват на референдум при висока активност селото им да премине към Разлог.
Поради редица бюрократични пречки обаче указът на президента Стоянов е подписан едва на 19.12.2000 год. Година и половина след референдума, но преди президентският указ да влезе в сила, община Белица завежда дело в Разложкия районен съд за възстановяване на 30 807 дка като нейно владение.
Инициативният комитет разполага с Министерско постановление №9980 от 29.05.1936 год. – отпреди 78 години, с което е обособена ЕЛЕШНИЧКА общинска гора от 30 807,61 дка. Съдът признава Елешничката общинска гора за владение на Белица, тъй като юридически селото е в пределите на общ. Белица по силата на това, че президентският указ по онова време все още не е влязъл в сила, броени дни преди това да стане юридически факт. На приемо-предавателния протокол между двете общини не се споменава и дума за тези гори. Следват 13-14 години гробно мълчание и през м. февруари тази година гръмва бомбата.
От инициативния комитет са събрали 40 документа, подредени по хронологичен ред и даващи ясна представа какво се случва.
Кметът на Белица Ибрахим Палев се държи като феодал, докато хората тънат в пълна мизерия и нищета, описват положението местни издания. Общинската администрация в Белица е съставена главно от протежета и послушковци на Палев, а огромен процент от тях са буквално неграмотни. Безработицата в общината е една от най-високите в цяла България, като по този показател може би само Видин е в по-тежко състояние. Срещу Ибрахим Палев има образувани няколко досъдебни производства и въпреки това той продължава да бъде кмет. И местните мюсюлмани не искат да търпят повече деребействата на чичото градоначалник и племенника (сегашният областен управител на Благоевград Муса Палев, който дълго време не бе допускан от протестиращи до сградата на областната администрация и накрая бе въведен с полиция).
Ибрахим Палев също като племенника си през 2011 г. полага клетва като нов-стар кмет на Белица с помощта на кордон от 50 полицаи от Банско и Разлог. Докато тече церемонията в залата, отвън се чуват скандиранията на разярените стотина беличани, несъгласни с избора: “Палев, вън!”, “Долу ДПС!”, “Искаме Хасан!”(другият кандидат-кмет). Основните обвинения на протестиращите са, че за 8 години като кмет на Белица и 4 години като секретар на общината той не е направил нищо нито за града, нито за хората.
Най-големия работодател в Белица всъщност е държавата, въпреки уникалните природни дадености в района, но от тях се възползва предимно дървената мафия. Палев и шайката около него назначава на работа единствено и само свои роднини и близки в общината. Другите гладуват и се молят да бъдат назначени по програми като чистачки. Заместник-кмет на Белица пък е Карамфил Джамбазки – бивш директор на Горското Стопанство, който е бил уволнен заради злоупотреби, но също назначил родата на ключови постове в общината.
Снимката: Ибрахим Палев