Министър Румен Петков пред трибуната на парламента: Организирана престъпност в Дупница и региона няма
От „Позитано” 20, от централата на БСП ми наредиха да се срещна с Пламен Галев и Ангел Христов–Геле няколко дни преди официалното им появяване в ресторант „Континентал” в Дупница. Срещата се състоя в кафене срещу „Позитано” 20, в нея участваха депутатите от Х кюстендилски многомандатен район Маргарита Панева от Дупница и Мая Манолова от Кюстендил. Присъстваше и лидерът на БСП в Дупница Кирил Ангелов. Това заяви на 7 юни 2006 г. – седмица след визитата на Румен Петков в Дупница, Първан Дангов. По този начин той потвърди слуха, който се разнася из града, че е
имало предварителна среща в столицата с Пламен Галев и Ангел Христов
преди общинските съветници отдясно и отляво да се срещнат в „Континентал” с двамата бизнесмени.
„На тази среща нямаше никакви договорки, говорихме само да работим в името на Дупница, като предизвикаме среща с общинските съветници отдясно, на която да си подадем ръка и да вървим напред. Срещата обаче не беше договорена в такъв формат, в който се проведе. Ние бяхме изненадани от присъствието на медии и от директното излъчване по кабелната телевизия, заяви Първан Дангов.
На въпроса на журналисти „За какво разговаряхте със Сергей Станишев, за проблемите в Дупница ли?”, Първан Дангов заяви: „Разговаряхме за вътрешнопартийни проблеми в БСП. Нямаше нищо свързано с Дупница в нашия разговор. След срещата ми с него се срещнах със зам.-министъра на регионалното развитие Михайлевски, който заяви, че от турската фирма „Тинса Ерко” ще изискват да му се направи програма седмица по седмица да 31 март 2007 г. за изграждане на втората тръба на тунела край Дупница.
Общинските съветници от БСП биха отбой по темата „Има ли мафия в Дупница?”
Затваряме страницата „Пламен Галев, Ангел Христов” и се заемаме с работата по докладните в Общинския съвет, съобщи на официална пресконференция временно изпълняващият длъжността председател на Общинския съвет на ЛСП Георги Пехливански. Заемаме се с конкретна работа и изоставяме скандала „Има ли мафия в Дупница”?, защото той не работи за града. Заявявам това от мое име и от името на общинските съветници от БСП, уточни Пехливански. Той информира, че срещата със Сергей Станишев се е провалила заради пътуване на премиера до Белгия, „Може би ще отидем все пак на среща със Сергей Станишев”, коментира Пехливански.
„Предлагам конфликтът да бъде туширан. Не е честно да злепоставяме хора от сдружението, между които има и наши членове. Самият председател Атанас Янев е наш член, ръководен кадър от партията, когото сме издигали и за кандидат-кмет на вътрешни избори. Неговият бизнес го заведе в БЗНС „Никола Петков”. За мен организирана престъпна група са съветниците от ГОД. Те отнеха функциите на кмета, орязаха му правата, блокираха работата му. Той няма власт над общинските дружества. Защо сме се вторачили в сдружението на бизнесмените? Това не е редно. В Дупница има още 4000 фирми и още толкова бизнесмени, които не плащат осигуровки на работниците, играят си с двойно счетоводство. Затова аз бих искал да разширя спектъра извън рамките на сдружението. Трябва да заявя, че Изпълнителното бюро и Висшият партиен съвет на БСП в наше лице – съветниците и социалистите от Дупница, имат отличен партньор. Срещу тях не стоят мушмороци, които вървят по течението. Ние отстояваме принципи и основната ни задача е да подобрим работата в Общинския съвет. Подадохме топката на институциите, защо да не бъдат разследвани бизнесмени, та даже и съветници? Резследват самия министър Петков, три от делата му е проверил главният прокурор, остава още едно. Нека за всеки, срещу когото има подозрение, МВР и прокуратурата да излязат с изявление, за да може да не остава съмнение по адрес на никого”.
Георги Пехливански обяви, че е дал предложение да бъде формирана контактна група от БСП, която да си партнира със сдружението на бизнесмените. Това ще стане в близките дни. Групата ще се състои от не повече от 10 души. На въпроса не беше ли използвана БСП в битката с Пламен Галеви Ангел Христов от Пламен Соколов и Валентин Караилиев, той отговори: „Пламен Соколов и Валентин Караилиев извадиха кестените от огъня. Те казаха неща, които битуваха като слухове сред дупничани. На въпроса свързана ли е БСП с мафията, Г. Пехливански каза, че във всяка партия има хора, които продават и купуват, търгуват с идеи и позиции за пари.
Съветникът Лазар Захаринов, към когото кметът Първан Дангов поиска да снеме политическото доверие за връзки с Пламен Галев и Ангел Христов, заяви, че уволнението на секретаря на село Крайници заради предоставеното дарение за изграждане на паметник на БСП в селото от баретите е грешка. По-голяма част от парите, които донесох за паметника, бяха на Сашо Токов, мой земляк, обясни Захаринов. У кмета има и благородство, заключи Лазар Захаринов и апелира да изостави емоциите си и да погледне конструктивно, от което само ще спечели.
„Втора точка от дневния ред от заседанието на Висшия партиен съвет трябваше да бъде „Има ли мафия в Дупница?”, информира по-късно Първан Дангов. Според него поведението на Румен Петков е прието изключително отрицателно сред червените, а позицията му е оценена като неточна и неадекватна. Впрочем интересно защо след известно време позицията на партията по дупнишкия проблем се промени коренно, а Дангов бе игнориран и за малко не бе изключен от БСП.
В отговор на депутатско питане през м. юни Румен Петков защити от парламентарната трибуна ексбаретите с думите: „В Дупница организирана престъпност няма, охраната в Ресилово не нарушава закона”. Той отрече обвиненията на кмета на Дупница Първан Дангов и съветниците начело с д-р Пламен Соколов, че в града има организирана престъпност и така де факто застана зад двамата босове. Отговорът му бе по повод питане на тримата кюстендилски депутати Мая Манолова, Иво Атанасов и Маргарита Панева.
Мая Манолова от микрофона припомни драматичните събития в Дупница, разиграли се през последните два месеца между бизнесмените и местните управници. Предмет на дебати, разказа тя, на две поредни общински засезания по предложение на кмета П. Дангов и група общински съветници бе въпросът има ли престъпност в Дупница. Казано бе, че двама бизнесмени от региона (Пламен Галев и Ангел Христов) рекетират фирмите, всяват страх у гражданите и се месят в работата на институциите. На второто заседание бяха поканени представители на институциите, които имат отношение към престъпността и Вие лично, г-н министър, присъствахте. На място имахте възможност да се запознаете със ситуацията в града. Ние питаме какви конкретни мерки взехте за проверяване на изнесената информация, има ли намеса в работата на институциите, има ли укрити престъпления, считате ли, че е гарантиран общественият ред и спокойствието на хората в Дупница.
Министърът отговори: „На 25 май бе свикана извънредна сесия в Дупница във връзка със силовото определяне цените на хляба, рекет, терор над жителите, рекет над таксиметровите шофьори, на вносителите на коли втора употреба от чужбина, намеса над работата на Общинския съвет и натиск върху управлението на община Дупница от страна на Пламен Галев и Ангел Христов. По този повод и дошлите сигнали, е образувана проверка. В момента продължава да се работи по нея съвместно с другите компетентни ведомства. През 2004 г. е направена проверка от РДВР – Кюстендил за наличие на наркотични вещества и други предмети, обект на престъпление, у домовете на Пламен Галеви и Ангел Христов в Ресилово, но сигналът не беше потвърден. Във връзка със създалите се обществено-икономически и политически конфликти считам, че
не е коректно полицията да се намесва извън своите компетенции и да взема страна по случая.
Доколко има намеса в работата на Общинския съвет и интервенция върху един общински съветник (Пламен Соколов), това би трябвало да се каже от самите тях по ясен и категоричен начин, каза министърът.
За петте месеца на 2006 г. в РПУ – Дупница са регистрирани 251 криминални престъпления, а съотношение с миналогодишните те са равни, няма повишаване. Разкриваемостта е 61,21 на сто, няма извършено убийство. Установено е, че има прекратени следствени дела от Районна прокуратура – Дупница, но те са изискани от Окръжна прокуратура – Кюстендил за насрещна проверка. Установени са фирми, чиято дейност представлява обществен интерес, с актуално финансово състояние, извършват се проверки на питейни заведения за опазване на разрешителния режим, но като цяло организирана престъпност в Дупница и региона няма. Извършена е проверка на физическата охрана на обект в с. Ресилово, не е установено нарушение на закона. Проведена е и среща със служители на Териториалната данъчна дирекция от НАП, не е установено нарушение на закона”.
Думата за реплика взе депутатката от Дупница Маргарита Панева, която заяви: „Дупница показа на България, че е град с будна съвест и че там вече започна да се формира гражданско общество. Бяхте свидетели на тези действия. Очаквам бързо и точно законово действие”.
Снимки:
1. Братя Галеви
2. 2006 г., посещение на президента Георги Първанов в Дупница. По това време депутатката Мая Манолова е плътно до Първан Дангов. Вдясно – Зорка Първанова и Маргарита Панева.
3. Георги Пехливански