Вергил Кирчев: Изправени сме пред риска да останем без безплатни лекарства, новият шеф на РЗОК-Кюстендил Сашо Котев нехае, документите ни прашасват в дупнишкия офис, не праща кола, за да ги вземе
Опашка от хронично болни, които чакат с часове и дни за презаверка на рецептурни книжки, се вият всеки ден под палещите лъча на августовското слънце в Дупница. Всеки ден припадат по трима.
Административното обслужване на РЗОК-Кюстендил с встъпването в длъжност на новия шеф Сашо Котев е под всякаква критика. Трета седмица кола от офиса в Кюстендил не е идвала в Дупница, за да вземе документите на болните хора. Изправени сме пред угрозата да умрем като мухи. Заради административния хаос в кюстендилския офис сме заплашени да останем без безплатни лекарства, сроковете изтичат, оплакаха се един през друг хората на заформилата се дълга опашка.
Основната причина за тягостната ситуация е изискването трицифреният код на рецептурните книжки да бъде променен в четирицифрен, като крайният срок за заверката е краят на август. Който не смогне – остава без безплатни и намалени лекарства. Жестоките жеги допълнително утежняват неволите на болните хора.
Ето какво заяви 68-годишният пенсионер от Дупница Вергил Кирчев: „Цял живот съм работил като шофьор. Тук съм, за да се завери книжката на съпругата ми Спасуна Кирчева, която е с диабет. Тя чака в момента при личния лекар д-р Шопов, за да й се напишат лекарствата, а аз чакам тук. Няма никаква организация, не е само в Дупница, така е и в цяла България. Само се създават лоши условия за живот на хората. За мен през времето на бай Тошо беше по-хубаво. Имаше ред, всеки си гледаше работата. Сега не е така. Никой не гледа за народа”, възмущава се Вергил Кирчев, който беше застанал да почине от голямата опашка.
Васил Грахльов, който работи в чужбина, чакаше на опашката за рецептурната книжна на баба си Еленка Грахльова, която е инвалид. „Втори ден чакаме тук, втори ден. Направо е трагедия тук, в Дупница. Добре че не живея в България. Тук няма оправия”, бе категоричен младият мъж. Той беше дошъл заедно със своите приятели Йордан Калвин от село Сапарево, Георги Грахльов.
Докато беше Матей Попниколов, нямаше такова безобразие.
Заради обсадата на офиса страдат и хронично болни с вече заверени рецептурни книжки. Диабетиците трябва да се редят за заверка на протоколите за инсулин на същата опашка. Болните обвиняват не само шефа на РЗОК-Кюстендил Сашо Котев, но и личните лекари, здравната каса.
Рентгенологът д-р Сашо Котев седна в стола на д-р Матей Попниколов само преди месец. Дотогава проблеми с обслужването на пациенти в дупнишкия офис нямаше, защото всяка сутрин д-р Попниколов минаваше и вземаше документите на болните за заверка в Кюстендил. Сега се налага от кюстендилския офис всеки ден да пращат кола до дупнишкия. Но такава практика новият шеф няма и това е една от причините болните в Дупница да имат двойни неволи.
Причина за тормоза е червената метла, която помете стотици специалисти в различни области в Кюстендилска област. Известно е, че Сашо Котев седна в стола с протекциите на ръководството на БСП. На него жителите на областта гледат като на личния кандидат на Мая Манолова. Десетки кюстендилци звъняха в редакцията, за да коментират рокадата. Те съобщиха, че синът на Котев е женен за сестрата на Жоро Илиев и този факт хората смятат, че е топлата връзка на доктора с БСП, въпреки че Котев е председател на Демократическата партия и бивш съветник от СДС.
Острието на Бойко Борисов в Дупница д-р Матей Попниколов заемаше поста шеф на касата в продължение на четири години и въпреки кризата в Дупница работят две болница, разкриха се 7 медицински центъра и над 20 аптеки.
Снимките:
1 и 2 Част от опашката в ранния следобед
3 Младият мъж Васил Грахльов, който чака да завери книжката на баба си Еленка.
4 68-годишния пенсионер Вергил Кирчев, който чака да завери книжката на съпругата си Спасуна.
5 Д-р Матей Попниколов
6 Д-р Сашо Котев