Селфи в тъмната стаичка с бюлетината може да е модерно, но си има цена – глоба от 1000 лв. „Заснемането с бюлетината е установено в Изборния кодекс като нарушение в чл. 227. Следва бюлетината да се унищожи и на избирателя да не се дава възможност да гласува наново. А предвидената глоба в такива случаи е 1000 лв.“ Това обясни говорителят на ЦИК Александър Андреев. По думите му сигналите към комисията до момента са около десетина.
„По отношение на УНСС, където има задържани студентски книжки. Има и няколко сигнала за публикуване на социологически проучвания и допитване до общественото мнение в сайтове. Една политическа сила на своя сайт под формата на обучение извършва предизборна агитация“, обяснява Андреев.
В Централната избирателна комисия е получен сигнал от един от изборните райони за секционна комисия, в която инструктират гласоподавателите да не пишат нищо в дясната част на бюлетината, където е преференциалният вот. Това заяви говорителят на комисията Цветозар Томов. „Необходимо е хората да знаят за преференциалния вот и никаква секционна изборна комисия не може да ги инструктира в коя част на бюлетината трябва да гласуват“, смята още Томов. По думите му в следобеда на изборния ден много са нараснали сигналите за манипулиране или контролиране на гласуването. „До 13 часа е имало 2 такива сигнала, до 14 часа те са вече 9“, заяви още говорителят на ЦИК.
Снимка:
Александър Андреев