Граждани и майки с бебета се опълчиха срещу Бат Сали
Железен полицейски кордон осуети блокадата на Е-79, готвена от гневни дупничани. Инвалиди, майки с деца, граждани на Дупница, юристи, бивши управляващи, сред които бившият зам.-кмет Валентин Караилиев и собственичката на преуспяваща шивашка фирма Даниела Евтимова се включиха в протестите срещу спускането на Бат Сали с 890 гласа за депутат, представляващ Кюстендилско. Протестите в Дупница се развихриха с нова сила вчера в 17 часа. Вече втора седмица не стихват демонстрациите в Кюстендил и Дупница.
„Имаме няколко победи от момента, в който стартирахме протеста. Вече има съвсем реални договорки от страна на политиците. Г-н Цветомир Паунов заяви, че ГЕРБ ще обжалва решението на ЦИК в Конституционния съд. Самият г-н Борисов категорично заяви, че уважава протеста на Дупница и Кюстендил и ще инициира политическа партия ГЕРБ, стига да може, да бъде направено работещо мнозинство в парламента, промяна в методиката и в самия Изборен кодекс. Така че първите победи са факт.” Това заяви на вчерашния протест на пл. „Демокрация” (мястото на барикадите от 1997 г.) срещу решението на ЦИК да насади на Дупница и Кюстендил Александър Методиев за депутат от 10-и многомандатен изборен район лидерът на ГЕРБ в община Дупница Ивайло Константинов. „Разбира се, никой не се съмнява, че Бат Сали, без Касационният съд да промени решението на ЦИК, няма да бъде депутат. Радостен съм, че протестът продължава с нестихваща енергия, но вече исканията са доста по-прецизирани, умерени и постижими, за което благодаря на всички. Заслугата е на вас”, посочи още Константинов.
Масирано полицейско присъствие на митинга на пл. „Демокрация” вчера осуети опита на дупничани да блокират Е-79. Тридесетина цивилни и униформени служители на местното РУП се бяха подредили по продължение на жп линията до площада с барикадите и попречиха на протестиращите срещу избора на Александър Методиев (Бат Сали) от ЦИК да представлява Кюстендилска област в 43-тия парламент.
Протестът събра вчера лидера на ГЕРБ в Дупница Ивайло Константинов, кандидата на Реформаторския блок за 10-и многомандатен район Ирина Репуц, кандидата на „БСП – лява България” Иван Ибришимов, кмета на Дупница инж. Методи Чимев.
Ивайло Константинов каза следното: „Това е трети прецедент за Дупница, където въпросната система излъчва представител, който не е от региона. Напомням случая с РЗС през 2007 г., на „Атака” с Илиан Тодоров преди година. Сега за пореден път – този път гражданин на Самоков ще представлява региона, без да е излъчен, без да е гласувано за него. Така че подкрепям протеста на хората като основателен. Ще го подкрепям напълно до момента, в който не получим ясното уверение, радвам се, че към този момент има такива и се надявам г-н Борисов да може да излъчи работещо правителство с работещо мнозинство, така че този закон да бъде променен и справедливостта да възтържествува, защото това, което се случва тук, не е проблем на математиката.
На мен ми е трудно да коментирам изказванията на Лютви Местан, но всички протестиращи, освен заради несправедливостта, са тук и заради арогантността му. Ние сме свидетели как в рамките на няколко дни той е способен да манипулира общественото мнение в каквато пожелае посока. Чуха се думи, че протестите се организират от ГЕРБ, че зад протестите стоят интереси на ГЕРБ, при положение че на всички е ясно, че спорният мандат не е на ГЕРБ а на РБ. Къде в случая е нашият интерес!?
Според мен всеки един от тук присъстващите има собствен конкретен интерес от това Дупница и регионът да бъдат представени по най-добрия начин. Защо нямаше такъв протест, когато г-н Ибришимов или когато Илиан Тодоров стана депутат? Въпреки че горчивината беше усетена, че човек, който не е от региона, представлява региона. Разберете, системата е несправедлива и трябва да бъде променена. Изключително съм радостен, че има воля в политиците това да се случи и аз се надявам в рамките на следващия парламент това да стане.
Причината да бъде приет този закон е несправедливото разпределение на мандатите през 2007 г., които дадоха толкова гласове за СДС в София. Методът има едно предимство – равномерно разпределя депутатите по региони. Проблемът идва от остатъците. И остатъците са въпрос на интерпретация. И тук е нашият въпрос към ЦИК – има ли договорка при разпределението на тези остатъци и коя партия преди получи мандати на други места. Истината е, че по тази система малките партии остават с малки остатъци. Затова Михаил Константинов казва – тук има елементи на договорка и ние подозираме, че това се е случило”.
Кметът на Дупница инж. Методи Чимев заяви: „След като денят на изборите отмина, всеки от съгражданите ни очакваше да види реалния резултат от това гласуване. Излизайки няколко дни след вота – какво разбрахме – дали е формула, дали е закон – вината, без значение чия е – няма значение – ние трябва да се съобразим. Едно нещо остана – остана горчивият привкус, че ние с правото си на вот реално не сме избрали човека, който искаме. Т.е. регионът не получи народен представител, избран с наши гласове. Затова ако трябва – нашите сънародници извън България да имат отделен мандат и друг статут. Истината е, че проблем с избирателна активност и други ситуации няма да има. Дай Боже с новия парламент да бъде извършена промяна в законодателството за изборите и това да е едно от първите неща на новия парламент. Нашите съграждани събраха вече над 5000 подписа срещу решението на ЦИК. На сесия ще внесем предложение да се инициира да се промени законът.”
Кандидатът на РФ Ирина Репуц каза: „Проф. Константинов предупреждаваше, че системата на преразпределение на мандатите за остатъчните гласове дава дефекти. Интересното е, че тази методика стана част от закона, така че ЦИК да не може да я променя. Другото – тази методика и законът имат изричен текст, който казва, че когато се получи грешка или когато мандатът се падне на две партии, както се случи с РБ и ДПС, ЦИК решава. Затова излезе информация, че този мандат се пада на РБ. Само че нещо се случи и на другия ден се оказа, че Кюстендил излъчи Бат Сали. Очевидно е, че никой не искаше да го избира за свой представител – което се вижда от гласовете за него. Никой не успя да се противопостави на тази очевидна амбиция на ДПС да имат точно този човек като кандидат за Дупница и Кюстендил в район, в който те никога не са имали мандат. Аз съм обжалвала лично като кандидат и разпределението на ЦИК, и решението, с което ЦИК ми отказа фактически да преразгледа въпроса и възнамерявам да докажа пред цялото общество и пред съда, че всъщност преразпределението на мандатите не е въпрос на математика, а на договорки в ЦИК и ЦИК фактически можеше да даде резултат, който да не предизвика хората към напълно основателни протести.
Тези хора, избрани по този закон, са се облагодетелствали от него. И Бат Сали ще трябва променя този закон. Истината е, че не е проблемът само в закона и само в методиката. Ето какво казва математикът проф. М. Константинов – един от най-големите експерти по изборно законодателство: На 27 август той предупреждава – методиката на ЦИК не е математически алгоритъм в строгия смисъл на думата. При такава ситуация ЦИК трябва да взима решение. В методиката има текст, че когато нещо не работи, решението се взима от ЦИК. При така съществуващата методика една партия може да не знае в кой точно район ще получи мандата си. Една партия може да има 20 мандата, но да не знае къде точно отива последният мандат. На национално ниво работи, но по райони гърми, което е недопустимо, казва той. Понеже не се знаеше къде отива последният мандат на РБ и на ДПС, се договориха и нещо се случи в ЦИК и всички граждани трябва да попитаме какво точно се случи и защо ЦИК отказа на моето писмено искане да демонстрира публично и да покаже протокола с решението за преразпределение на остатъчните мандати – точно това, което е опълномощена от методиката да направи, когато чистата математика не показва реалния резултат. Дупница и Кюстендил избраха християндемократ и това беше подменено.
Кой има интерес да се насажда някаква драма с малцинства? Този, който си е написал в устава – член 3 на ДПС е да защитава правата и свободите на малцинствата. Но за да има какво да защитава, трябва да има драма в тези малцинства. И мисля, че това предизвикателство, което беше отправено, мисля че не е случайно. Изненадана съм как политици, които претендират за европейско мислене и ориентация, допускат нещо, което да провокира етническия мир и свобода, която в България всички воюваме да има. И я има. Става дума за политическа лъжа, която гражданите вече не могат да търпят.”
„Аз мисля, че не само математиката е причина за този резултат. Две са основните причини: математиката и ниската избирателна активност. Аз през цялото време в кампанията тази математика я знаех и повечето от кандидатите и хората, занимаващи се с политика, я знаеха и се опитвах да обяснявам на хората, че е важно да се излезе и да се гласува, защото ниската избирателна активност може да ни донесе изненади, какъвто е случаят с Бат Сали. Надявам се, че тук протестите са срещу принципа. Ако беше системата ДОНТ, предимство щяха да имат големите партии. Законът се прие 2007 г., но след това две правителства го проспаха. Смятам, че никой не е дошъл тук, защото е платен, а хората искат да изразят мнението си. Дали ще успее протестът, не знам, но мисля, че ще накара депутатите от 43-тото НС да се съберат и да направят необходимите промени в Изборния кодекс. И се надявам в работните комисии да присъстват и от протестиращите дупничани”, каза пред протестиращите д-р Иван Ибришимов.
Снимките:
1 и 2 Арх. Адриана Велева, Ивайло Константинов и зам.-кметът Крум Милев и майки с деца водеха протеста.
3 и 4 Тридесетина полицаи пазеха протестиращите да не блокират пътя.
5 Мъж с две патерици не отстъпва от протестите в Дупница трети ден.
6 Местното РУП се бяха подредили по продължение на жп линията до площада с барикадите и попречиха на протестиращите срещу избора на Александър Методиев
7 и 8 Протестиращите издигнаха национални знамена и лозунги срещу натрапения на Дупница Бат Сали.
9 Бизнесдамата Даниела Евтимова и зеленчуковия бос Стойчо Милев