Търговци: През годините продавахме тонове зеле, моркови и домати, сега беднотията си казва тежката дума
Клиенти: Парите едвам стигат за хляба, как да купим продукти за туршия
Рекордно високи цени на зарзавата уплашиха клиентите на кооперативния пазар в Благоевград в сезона на туршиите. Според търговците необичайното поскъпване на зеленчуците се дължи изцяло на проливните дъждове през лятото, вследствие на които реколтата от български зеленчуци тази година е в пъти по-слаба в сравнение с изминалите.
Захари Стоицов е продавач на плодове и зеленчуци от години. Той сподели, че на фона на дъждовното лято цените на предлаганата продукция в момента на пазара са абсолютно реални. „Истината е, че хората нямат пари, в последно време драстично обедняха. Повечето от тях са без работа, едвам смогват да си купят хляба и лекарствата, всичко останало е на заден план. От годините не беше така, по това време хората купуваха чували със зеле, което да наложат в бидони. На ден сме продавали с тонове зеле, моркови и домати, сега вече не е така, беднотията си казва тежката дума”, допълва той. „Сега клиентите са повече зяпачи, отколкото купувачи”, оплакват се и останалите търговци.
„Хората на пазара са много, но повечето само гледат, не купуват. Много рядко са тези, които пълнят торбите в големи количества. Масово харата купуват плодове на бройка, по две-три ябълки, два-три банана, един-два гроздака и това е”, допълват те. Клиентите пък усилено коментират, че тази година пазарите са залети изцяло със стока внос от Полша и Македония. „Цяло лято производителите скубаха цели плантации, унищожени от болестите вследствие на прекомерната влага. Затова и в момента по борсите и пазарите у нас българската стока е кът. Полски и македонски домати и краставици изместиха евтиния внос от Турция”, категорични са търговците.
Репортерската ни проверка по сергиите на коопертивния пазар в Благоевград установи, че в момента най-масовите зеленчуци – доматите, се продават най-скъпо, като розовите стигат до 3 лева за килограм. С цял лев са поскъпнали и българските чушки. Килограмът им е 2 лева. Производителите обясняват, че това се дължи на непредвидените разходи. А нека не забравяме, че буркан кампанията тепърва започва. „Това е безбожие. И да искам, не мога да си купя, парите едвам ми стигат за хляба, как да купя продукти за туршия? Добре, че затворихме с децата някой буркан кисели крастевички и малко парени чушки, това ще е тая година, кисело зеле ако трябва, ще си купим готово, така като че ли по на сметка ще дойде”, каза 58-годишният Илия Василев от Благоевград, докато оглеждаше зеленчуците на пазара. По този начин за потребителите затварянето на буркани вече се оказва скъпо удоволствие. Прогнозата и на производителите, и на търговците е, че сегашните цени на плодовете и зеленчуците ще се запазят непроменени и през зимния сезон.
Снимиките:
1 Захари Стоицов споделя, че цените на пазара са реални
2 Илия Василев е категоричен, че парите, които получава, са недостатъчни, за да си позволи да пазарува в голямо количество
3 Търговците на пазара в Благоевград любезно предлагат стоката си, но купувачи почти няма