Удължиха разкопките край Мурсалево, в края на юни 2015-а археолозите отстъпват обекта на строителите на АМ „Струма”

Filed under: Актуално от днес,Благоевград,Дупница |

В момента работници прокопават специален изкоп за канализацията на селото, за да не се унищожат евентуалните артефакти

275-08-01 Крум Бъчваров

Приключва сезонът на разкопките, извършвани по трасето на Автомагистрала „Струма“ край село Мурсалево, подновяват ги през април догодина. Археологическият обект бе започнат през април т.г., срокът на проучванията бе 5 месеца, но бе удължен и по план разкопките край Мурсалево трябваше да приключат на 30 ноември.

„Проучването се удължава с още 3 месеца – април, май и юни 2015 г., което означава, че в края на юни обектът трябва да бъде отстъпен за строителите на ЛОТ-2 на АМ „Струма“.

Селището е от неолитната епоха, от шестото хилядолетие преди Христа. „Продължаваме проучването на къщи, строени преди 8 хиляди години, вече сме на ниво окончателно очертаване на хоризонталния план на селището. Къщите в него са много добре запазени, със стени в суперструкция, с горели отпечатъци от вертикалните стълбове, които носят втория етаж и покривната конструкция. Открили сме интересен подвижен инвентар, керамични съдове и други дребни находки. Това неолитно селище е проучваното на най-голяма площ в Европа и с толкова добре запазени останки. Това е отличен шанс за страната ни да експонира на място поне тези, които могат да се запазят след построяването на АМ „Струма“, каза доц. Крум Бъчваров – ръководител секция „Праистория“ към Националния археологически институт и музей към БАН.

Археологическият обект край Мурсалево е стар, първите сведения за него датират от 30-те години на 20-и век. Но истинските и задълбочени проучвания на селището, съществувало от началото на шестото хилядолетие преди Христа или по времето на ранния неолит или новокаменната епоха, започнаха едва при строителството на лота от Дупница до Благоевград. Селището е основано от земеделци, идващи от Мала Азия и движещи се към Балканите и Европа, опитомили животните и обработвали земеделски култури.

През последните дни се проучва близо два метра дълбок изкоп, по който ще бъдат положени тръбите за канализацията на Мурсалево. Тъй като той минава почти по източната граница на археологичния обект, каналът е прокопан от самите работници на обекта, за да не се унищожат евентуалните артефакти.

От началото на април досега са открити десетки находки, предимно статуетки на богинята майка, керамични съдове, копче, игла и сечива, те са уникални, а някои от тях – без аналог в света на археологията. Край извор, съществувал някога, е открита и златна апликация, носена най-вероятно на ухо. Апликациите са носени някога не като украшения, а като белег на престиж. В изкопите личат керамични съдове на жителите на селището. То се е отличавало с невероятна за тази ранна епоха планировка, има дори централна улица, а някои от къщите, изграждани от плет и мазани с глина, били на два етажа. По неясни причини селището било опожарено от самите му обитатели и напуснато. На много по-късен етап, 5-и век преди новата ера, върху останките от селището, траките са извършвали своите обреди. В района на разкопките са открити 20-ина такива обредни ями. В тях са поставяни предмети, храна или принасяни в жертва животни. В яма в северозападния край на разкопките е открит скелет на принесено в жертва цяло теле. До поставената надолу глава, за да изтече кръвта, е открито острие на нож.

Има идея след края на разкопките да бъде изградено нещо като музейна експозиция. Според регионалния министър Лиляна Павлова ЛОТ-2 от АМ „Струма“ трябва да бъде готов на 15 октомври 2015 г.

 

Снимкa

Крум Бъчваров

 

Spread the love