Училищните директори знаеха как ще се изразходва остатъкът от бюджета, той е разпределен за всяко училище на база брой ученици и въпреки това се разигра ожесточена дискусия
С културен и исторически туризъм курортният град ще привлича туристи от цял свят
Явор Аргиров e строителен предприемач, а преди два месеца го избраха за председател на ОбС – Сандански. Той зае мястото на отишлия в парламента Атанас Стоянов. Явор е роден на 1 ноември 1977 г. Завършил е ПУ „Паисий Хилендарски”, магистър по математика и информационни технологии. Втори мандат е общински съветник в местния парламент. Специално за читателите на вестник „Вяра” Аргиров даде първото си интервю, след като зае поста на ръководител на санданския парламент.
– Г-н Аргиров, какво Ви накара да се кандидатирате за председател на Общинския съвет в Сандански?
– Вече седма година съм общински съветник, през цялото време съм бил председател на една от водещите комисии в Общинския съвет – ПК „Устройство на територията”. Участвал съм и в множество временни комисии по изготвянето и изменението на голям брой наредби и правилници, по които работи общинска администрация. През цялото това време съм се занимавал и с организацията на доста спортни мероприятия на територията на общината. Като общински съветник винаги съм имал и съм изразявал позиция относно важните за деня въпроси.
След избирането на колегата Атанас Стоянов за депутат и овакантяването на председателския пост реших, че натрупаният до този момент опит като общински съветник ще ми помогне да се справя с предизвикателството – председател на Общински съвет – Сандански.
– Какви бяха първоначалните Ви очаквания за новия Ви пост и те оправдаха ли се?
– Не съм имал кой знае какви очаквания, само мога да ви кажа, че откакто встъпих в длъжност, имам по-малко лично време и повече отговорности.
– Кои са най-големите проблеми в община Сандански?
– Всяка община си има своите проблеми, аз не бих ги разделял на големи и малки. Всеки един проблем си носи своите последствия – някои за по-голяма част от населението, други съответно за по-малка, но ние сме тук, за да намираме начин за тяхното разрешаване.
– На последната сесия приехте актуализацията на бюджета за 2014 г. Тази актуализация породи доста дискусии особено в учителската гилдия. Бихте ли взели отношение в тази дискусия, за да се успокои гилдията на учителите?
– Прав сте, че дискусията беше доста емоционална и разгорещена. Тя бе породена относно средствата за неотложни и аварийни дейности в училищата. В тази връзка ще ви кажа, че присъствах на една от срещите между общинското ръководство и директорите на училища и останах с впечатлението, че проблемите, свързани с тези средства, бяха разрешени.
На директорите им стана ясно по какъв начин са разходвани и съответно по какъв начин е разпределен остатъкът между всички училища.
А що се касае до успокоение на гилдията, мога да кажа, че сумите са разходвани по предназначение и остатъкът е разпределен на всяко училище на база брой ученици. И ще се повторя може би, но мисля, че директорите на училищата са наясно с този факт.
– Предстои приемане на бюджета за 2015 година. Какви параметри са заложени в този бюджет? Планирани приходи, разходи, по-значими проекти, по които работи община Сандански?
– Бюджетът на една община се приема до 30 дни след публикуването в „Държавен вестник” на Закона за държавния бюджет. В момента вървят дебати относно републиканския бюджет. Сами се досещате, че няма как да коментирам общинския, преди да е минало общественото му обсъждане и да бъде внесен за приемане от Общинския съвет. Имам своите виждания относно приходната и разходната му част, но ще ги изразя по време на заседанията на постоянните комисии и заседанието на Общинския съвет, на което ще се приема самият бюджет .
– Как бихте спомогнали – Вие, Общинският съвет и кметството, за привличане на инвестиции? Стара истина е, че без инвестиции трудно се създават работни места за местните жители.
– Разбира се, аз гледам от двете страни на бариерата. Имам предвид, че освен като председател на Общинския съвет, гледам на този въпрос и като човек от частния бизнес. Споделям вашето мнение, че местните власти трябва да направят всичко възможно, за да улеснят бизнеса. Това може да се случи, като направим някои от административните услуги, които извършваме, по-лесни. Какво имам предвид? Тук на първо място трябва да се намалят сроковете за извършване на тези административни процедури. Трябва да се намали и броят на изискващите се документи с цел извършването им. Трябва да каним бизнеса на дискусии и разговори и да се поучаваме от него, защото те също имат своите идеи за по-добро административно обслужване. Аз смея да твърдя, че както и при предходния председател, така и при мен няма да има забавяне относно разглеждането на молбите от физически или юридически лица към Общинския съвет.
– Туризмът е едно от перата в бюджета на община Сандански. Няколко думи за туристическите забележителности, как общината би развивала културно-историческия туризъм в града?
– В община Сандански има създадени традиции в културно-историческия туризъм не от днес. Всички знаем, че градът е построен върху руините на старо тракийско селище, което е носило името Дезодава. Хората, които строят из центъра на града, споделят, че където багер копне, излизат исторически предмети от различни епохи. Доказателство за това са и разкопките до историческия музей на града. В тази връзка община Сандански участва по европейска програма, проектът се казва „Зората на ранното християнство”, и изгради епископска базилика, която според мен е една от новите забележителности в нашата община. Като говорим за такъв вид туризъм, ще отбележа факта, че според легендите Спартак – робът, въстанал срещу Римската империя, е от нашите земи и продажбата му като роб се е осъществила в село Склаве, което село също съществува от тези времена. Аз мисля, че трябва да насочим малко повече вниманието си и в този аспект и да се опитаме да съживим легендата и да я превърнем в „реалност” и по този начин да превличаме туристи от цял свят. Когато говорим за културно-исторически туризъм, не трябва да подминаваме с лека ръка и гр. Мелник. Всички познаваме историята на града, както и забележителностите около него – Мелник е една световноизвестна дестинация.
– Догодина са местните избори. Бихте ли се кандидатирали за кмет или общински съветник в Сандански?
– Има време, нека първо приключим работата си в този мандат и ще реша. Мисля, че още е рано да изразявам категорична позиция по този въпрос – не че не съм мислил, но самият аз все още нямам отговор.
– Бихте ли се кандидатирали и за депутат?
– /смее се/ След избирането на Наско за народен представител в Сандански се говори, че за да станеш депутат, първо трябва да минеш през председателския пост на Общинския съвет – шегувам се, разбира се. На този етап мога категорично да ви отговоря, че нямам такива амбиции.
– В момента Сандански има свой депутат в лицето на Вашия предшественик Атанас Стоянов. Какво очаквате от него в битието му на народен представител?
– Смея да твърдя, че познавам Наско Стоянов от ученическите ни години и мога да кажа само хубави неща за него. Като местен политик се справяше много умело с всички предизвикателства пред него. Мисля, че има необходимия опит и рутина да се справи и с депутатския пост. Дотук ще спра, понеже не обичам да коментирам други хора, само в завършек ще кажа, че Кирчо Котев също е депутат от Сандански и жителите на града виждат в негово лице също един кадърен и необременен човек.
– И последно, можете ли да кажете, че се гордеете с нещо?
– Разбира се – гордея се с моето семейство – родители, съпруга, двете ми деца, и всички хора, които са около мен и ме подкрепят в трудни моменти.