Баби раждали в сеното, а пъпната връв на пеленачето омотавали с коса на майката, разказаха възрастни жени от кюстендилското село Слокощица на сбирка по повод Бабинден в Кюстендил.
„Беше много трудно, но и то си имаше своите предимства. Ние никога няма да забравим първата акушерка Райна Попгеоргиева, която завършва своето образование в Русия. Ние няма да забравим най-важния човек в кюстендилското село Слокощица. Това е акушерката Домна Суркова, която е помагала на нашите майки и е изродила много деца”, разказа Василка Барзачка, която участва в пресъздаването на обичая Бабинден в Етноцентъра в Кюстендил. Със сърп в миналото рязали пъпната връв.
Подобно раждане е преживяла баба Дочка Драганова от село Савойски. „Извиках една баба-акушерка, тя изроди и първото и второто дете. Със сърп преряза пъпната връв на детето. Завърза го с отрязана коса от мен и така преминаха и двете ми раждания. 1964 година е роден сина ми, а 1967 г. е родена дъщеря ми. Моята акушерка се казваше баба Богдана, но тя вече не е сред живите“ , споделя баба Дочка Драганова.
„Аз се изненадвам, че по това време са извършвани раждания на полеви условия”, коментира акушер-гинекологът от Кюстендил д-р Маргарита Исталиянова. Тя е категорична, че раждането в днешно време трябва да се наблюдава в здравно заведение, защото то започва нормално, но не се знае как ще завърши и какви рискове крие за майката и детето.
„Най-хубавия празник за мен е Бабинден или Деня на родилната помощ. В продължение на 54 години празнувам този ден и аз съм най-щастливия човек. През 1964 г. завърших института и отидох на работа в село Църварица. Родилен дом имаше в село Ваксево, община Невестино. В селата обаче ме викаха да израждам бебета. Един ден се случи това в село Църварица. Когато отидох бебето беше родено на пода в сено, а със сърпа беше прерязана пъпната връв“, разказа една от дългогодишните акушерки в Кюстендилско, Василка Вангелова. В момента тя е плътно до дъщеря си – Маргарита Исталиянова, която е поела от нея най-благородната професия – акушер –гинеколог. „Нека колкото са пръските от водата, толкова да са и децата. Да бъдат леки ражданията на жените“, каза минути след ритуала Бабинден, д-р Исталиянова. Специални благодарности към нея изказа една от родилките й Десислава Драганова. „За мен лично е важно доктора да вдъхва доверие, така че да може да му се довериш“, каза една от младите родилки в Кюстендил. За здраве беше вързан бял и червен конец на най-малките участници в ритуала, а именно малката Деница, Никол и Димана.
Снимките:
1 Бабите от Слокощица раждали в сено
2 Акушерката Вангелова с 54 годишен стаж
3 Измиване на ръцете на акушер-гинеколога