ВМЗ – Сопот не трябва да се приватизира, защото е важна за България индустрия, смята министърът
Подобряване на бизнес средата, намаляване на административната тежест, максимално и прозрачно използване на еврофондовете, помощ за малките и средни фирми. Това са приоритетите на Министерството на икономиката, представени вчера от министър Божидар Лукарски. Той предложи Пловдивският панаир да бъде изваден от забранителния списък за приватизация.
По думите му Националната стратегия за приватизация е минала на одобрение в икономическата комисия и предстои да бъде одобрена от Народното събрание.
„Доста предприятия са извадени, има такива, които са готови за приватизация като мажоритарни пакети. Ние сме на мнение, че миноритарните пакети трябва да бъдат пуснати пред борсата. Има интерес към тях и от българските инвеститори и от чуждестранните инвеститори“, посочи Лукарски. Той допълни, че голяма част от дружествата, които биха донесли сериозна печалба и които са предмет на обсъждане в обществените среди, са все още в т.н забранителен списък.
Лукарски даде пример с „Ел Би Булгарикум“, както и с голяма част от предприятията, свързани с военнопромишления комплекс.
„Тези предприятия могат да бъдат извадени за приватизация за продажба само с решение на Народното събрание. Моето мнение е, че предприятията от военно-промишлен комплекс, като например основното ВМЗ – Сопот не би следвало да бъдат вадени от забранителния списък, защото това е една важна за България и света индустрия“, каза министърът.
Относно Агенцията за дипломатически имоти – „Адис“, която е под шапката на Министерство на външните работи, последното е дало вече становище, че това дружество не би следвало да се приватизира.
Божидар Лукарски отбеляза, че проектът за промени в регистрационните и лицензионни режими трябва да е готов до края на март.
Заместник-министър Даниела Везиева заяви, че за тази година се предвижда да отпаднат няколко режима в Министерството на икономиката, а до края на февруари ще приемат предложения от останалите министерства. Везиева добави, че по-голяма част от тези режими са свързани с подзаконови нормативни актове и са в прерогативите на местните власти.
Мерки за подобряване на бизнес средата са електронно провеждане на процедурите по обществени поръчки, което според Лукарски ще осигури прозрачност и ограничаване на корупцията.
„Ще бъде изготвен пакет от административни услуги, които ще се предоставят по електронен път до март 2016 г.“, обеща Лукарски. Това е по програма на правителството, а амбицията на екипа му е в още по-кратък срок да се осъществяват част от мерките. По прогнози на министерството, проектът за промени касаещи намаляването на административната тежест трябва да бъде готов до края на март тази година и ефектът от него да бъде намаляване на административните разходи върху бизнеса в размер на до 113 млн. лева.
Предвижда се през тази година да се възстанови работата на Съвета за икономически растеж към Министерството на икономиката и да се работи за даване на втори шанс на предприемачи, фалирали по независещи от тях обстоятелства. Предвиждането е те да имат възможност да уредят задълженията си в срок от три години.
По отношение на малките и средни предприятия са предвидени мерки за насърчаване на експорта, като за тази цел ще се активизира работата на търговските представителства в трети страни – извън ЕС и по-конкретно Азия, Северна Америка.
Казусът „Южен проект” и енергийната проблематика между двете страни не бива да се отразява на стокообмена между Русия и България и взаимоотношенията между тях, каза още Лукарски.
Ще бъде направено всичко възможно значителният износ на стоки да се възстанови. За целта ще бъде възстановена работата на Международния съвет по икономически и научно техническа взаимопощ. Той не е работил и не е провеждал сесии от 3-4 години. Идеята е органът да заработи отново в началото на пролетта. Освен това се обмисля провеждане на форум у нас, на който да се проведе среща между руски компании и такива от нашата страна, които имат интерес да правят бизнес.
Снимка:
Божидар Лукарски отбеляза, че проектът за промени в регистрационните и лицензионни режими трябва да е готов до края на март