Вучков – тихият експерт, който си тръгна шумно, оставката му       даде сигнал, че няма условия реформата в МВР да продължи 

Filed under: Общество |

 От отчета за първите 100 дни стана ясно, че МВР е откомандировало служителите по границата, възстановено е конкурсното начало за израстване в кариерата, а Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ беше върната в МВР

52-12-01-1 copy

Вучков според мен се отличава от мракобесието и критичните обвързаности, които при ГЕРБ се превръщат в другото име на ръководството на структурите от секторите за обществен ред и сигурност. Това са думи на експерта по национална сигурност Николай Слатински във фейсбук и една от първите реакции на оставката на вътрешния министър. Тя беше определена като изненадваща, но за познаващите Вучков и за следящите отблизо работата му като министър през последните четири месеци е по-скоро очаквана, пише „Капитал”.

Кой е Веселин Вучков

52-12-01-3

Веселин Вучков е роден в кочериновското село Стоб. Вучков е доцент, специалист и преподавател по наказателен процес, научната му кариера е свързана с изследването на доказателствата в процеса и хабилитационният му труд е именно по темата за това, което традиционно куца в работата на МВР при всички управления – „Доказателствени средства в наказателното производство – същност и видове“. В първия кабинет „Борисов“ стана заместник-министър на вътрешните работи и отговаряше за законодателната дейност. След предсрочните парламентарни избори през 2013-а беше депутат от ГЕРБ, като такъв беше избран и миналата година.
Назначаването му начело на МВР през ноември 2014 г. беше възприето като знак, че в министерството влиза неконфликтен и кротък експерт, който трябва да се справи с тежката финансова ситуация в министерството. Другата му задача беше проблемният закон за МВР, приет от парламента при управлението на Орешарски, чиито разпоредби блокираха изцяло ключови правомощия на вътрешния министър и засилваха ролята на главния секретар.
Още с идването на правителството на Борисов на власт се очакваше, че една от рокадите в силовите структури ще е именно на Светлозар Лазаров – факт, за който вече имаше и натрупани професионални поводи.

Вучков не желаеше тази смяна и на другите ключови шефове на служби да става прибързано
52-12-01 ese1

Той искаше да има обсъждания и консенсус, както и законови основания – промяна в Закона за МВР. Не криеше, че не приема да продължи да работи с главния секретар Светлозар Лазаров, като отскоро коментираше официално, че за поста е необходим човек с повече опит. По това време премиерът Борисов вече се изказваше в подкрепа на Лазаров (и шефът на ДАНС Владимир Писанчев – друга очаквана смяна) и през последните седмици двамата с Вучков публично се разминаваха в изказванията си по темата.
В началото на мандата Вучков си постави две краткосрочни задачи за решаване – бюджетния дефицит и силния миграционен натиск. Наскоро от отчета на ведомството за първите 100 дни стана ясно, че МВР е откомандировало служителите, които бяха пратени по границата, за да охраняват там и да не допускат влизането на бежанци, възстановено е конкурсното начало за израстване в кариерата в МВР, а Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ беше върната в МВР.
Освен това в началото на мандата си след видео, уловило как пътен полицай получава рушвет,

Вучков предприе и реформа в начина, по който работи и проверява КАТ

Tака тяхната дейност вече се заснема. Вучков се обяви за нова административна реформа и обучение на разследващите полицаи за по-качествено събиране на доказателства (сериозен негатив в работата на разследващите). Той е авторът и на пакета проектозакони за службите за сигурност, при които разузнаването трябваше да премине към Министерския съвет. Те бяха гласувани само на първо четене и не бяха приети окончателно.

В блатото на статуквото

В първите дни, в които влезе в МВР, вътрешният министър трябваше да се справи със скандала с изчезналите тефтери на Филип Златанов, но разследването за кражбата беше иззето от прокуратурата. А за Вучков се наложи неколкратно да обяснява, че проблемът не е в МВР и ведомството никога не е имало досег с тези веществени доказателства. Впоследствие от държавното обвинение заключиха, че виновни за изчезването на тефтерите няма. И като министър Вучков беше винаги обран в коментарите и изказванията си, предпазлив в оценките. Той беше считан за близък до бившия вътрешен министър Цветан Цветанов, но през този период не е легитимирал негови позиции. Според други назначението му за министър се свързваше директно с избор на Борисов и влияние на премиера при формирането на екипа му.
Според следящи работата отвътре Вучков не е бил възприеман като политически фактор в МВР, на него се разчиташе основно заради експертната дейност по проектозаконите. В определени моменти дори и публично се долавяше, че е държан в изолация.
Дали той използва упоритото „пазене“ на главния секретар от Борисов

само като повод, за да си тръгне с позиция и чест,

или наистина не иска да се примири с оставането на Лазаров на толкова ключовия пост, от който зависи оперативната работа на ведомството – може би никога няма да стане ясно докрай.
С оставката си обаче Вучков, който досега не е коментирал публично мотивите си, все пак дава сигнал, че няма условия да продължи реформата в МВР.
Той предпочете тихия фронт на преподавател и анализатор.

 

Бившият вътрешен министър Емануил Йорданов от Кюстендил:

Вучков опита да съхрани достойнството си, но оставката му беше прибързан и необмислен ход, това няма да разклати кабинета

52-12-01 за каре svetlozar-lazarov

Кюстендилецът Емануил Йорданов е юрист и бивш депутат от СДС. От 1999 г. до 2001 г. е министър на вътрешните работи в правителството на Иван Костов. Потърсихме Йорданов, за да коментира ситуацията около оставката на МВР шефа Веселин Вучков и последствията, които би могла да предизвика.

 

  • Г-н Йорданов, как изтълкувахте внезапната оставка на вътрешния министър Веселин Вучков?
  • Вучков вероятно е опитал по някакъв начин да съхрани достойнството си, но ми се струва, че оставката беше един доста прибързан и необмислен ход. Може би можеше да изчака известно време и едва тогава, ако не са сменени главният секретар Светлозар Лазаров и шефът на ДАНС Владимир Писанчев, да подава оставка.
  • Не беше ли твърде театрално МВР шефът да се оттегля точно в деня на посещението на директора на ФБР Джеймс Коми?
  • Не бих акцентирал върху посещението на шефа на ФБР. Такова посещение не се случва за първи път в България, то е съвсем нормално, в работен план. Едва ли самият директор на ФБР би се впечатлил от подадена оставка на министър в този момент.
  • Но пък разгневи до крайност премиера Бойко Борисов, което е логично. За него хвърлената оставка бе равносилна на предателство в такъв момент и отприщи недоволството му.
  • Очевидно Борисов е имал съвсем други виждания за този ден, и то с основание. Едва ли някой би могъл да го упрекне за реакцията му. Може би става въпрос и за недостатъчно добра комуникация между него и вътрешния му министър. Но когато говорим за една такава оставка, не трябва да забравяме, че за 25 години преход има само един човек, който изкара пълния си мандат във вътрешно министерство и това е проф. Георги Петканов. Всички други са били на по половинка.
  • Вие самият сте минали по този път и вероятно затова не приемате оттеглянето на министър от кабинета за драма.
  • Няма драма в чиято и да е оставка. Самият Бойко Борисов се оттегли през 2013 г. Властта се смени за малко, а после отново се върна ГЕРБ.
  • С емоционалните твърдения на министър-председателя след труса в кабинета, че не заслужава в този ден да му се правят тези милиционерски номерца, бяха визирани реформаторите. Разклатена ли е управленската коалиция?

–  Не вярвам съюзът между ГЕРБ и реформаторите да се разклати. Не виждам някой, който в момента да има желание за предсрочни парламентарни избори. Плюс това предстоят важните местни избори. Мисля, че всяка нормална политическа сила би трябвало да се съсредоточи върху тях. Когато се види резултатът от местния вот, могат да се правят прогнози за бъдещето.

– Т.е. няма опасност от разпадане на кабинета, както предположиха някои анализатори. Ще бъде избран нов министър и нещата ще се стабилизират.

– Естествено, че ще бъде избран. Още повече че и социологията показва, че едни избори в настоящия момент не биха променили почти нищо.

  • Смятате, че няма вътрешна опозиция в управлението и опасност от разнобой в кабинета?
  • Още в края на предишния мандат наблюдавахме ситуация, в която група функционери на ГЕРБ, и то хора, близки до премиера, се отделиха и се обявиха против отделни фигури в ръководството на партията. Включително си направиха собствена и от това нищо не произлезе. Опасността за Бойко Борисов определено не произхожда от партията ГЕРБ. Ако има някаква опасност, тя би могла да идва от негови собствени действия, ако допусне тежка грешка или обърне бизнеса срещу себе си.
  • Според Вас трябва ли след крайната си стъпка Веселин Вучков да се оттегли и от мястото си в парламента като депутат от ГЕРБ?
  • Това е вътрешен въпрос на ГЕРБ, но все пак всички знаят, че там решенията се взимат от един човек, а той каза: „Пожелавам му успех в парламента“. Така че поне на този етап изглежда, че няма да има оставка на народен представител. Макар че в крайна сметка ми се струва, че Вучков не би се чувствал комфортно в парламента след тази оставка.
  • Мнозина твърдят, че напускането на Вучков от МВР ще рефлектира и върху позицията на Цветан Цветанов, с когото са близки.
  • Не мисля, че позицията на Цветанов в ГЕРБ е цветуща, въпреки че на пръв поглед в качеството му на председател на парламентарна група предполага достатъчно количество власт. В крайна сметка Цветанов претърпя тежки удари. Предстоят му и финалите на наказателните дела срещу него, а една осъдителна присъда би го извадила завинаги от политиката.
  • Премиерът заяви, че ще поиска оставките на Писанчев и Лазаров, когато се гласува новият министър. Какъв е коментарът Ви?
  • Каквото и да се случи, в България всяко чудо е за три дни. Така че може да очакваме просто друг тип скандали, а този да отшуми. Пък и името на новия министър бе обявено твърде бързо.
  • Като човек, който е ръководил силовото ведомство, мислите ли, че вицепремиерът Румяна Бъчварова ще се справи с поста?
  • Аз не виждам пречка да бъде избрана, при положение че е предложена от министър-председателя. Още повече че той има мнозинство в този парламент.
  • Едни казват, че Бъчварова не е човек от системата и ще й е трудно да се справи в едно от най-трудните и специфични ведомства. Други пък коментират, че е обединителна фигура, ще внесе стабилност в системата и това я прави подходяща за поста. Какво е Вашето мнение?
  • Мисля, че от нейна страна е твърде смел ход. Винаги съм смятал, че кабинетът на вътрешния министър е най-прекият изход от политиката. Много малко хора са успели да се съхранят, преминавайки оттам, но ще наблюдаваме.
  • Зверското убийство на Вероника във Велико Търново потресе всички и почти целият град излезе на протест. Обвиняват институциите, че не са взели нужните мерки. В последните месеци страната бе сполетяна и от куп други убийства. Мъже убиват жените си, младежите са готови да убиват от ревност. Защо се получава така?
  • Не виждам някаква обществена причина за престъпления. След последните избори настъпи известно успокоение в политическия живот, протестите престанаха. Няма ярко противопоставяне и мисля, че подобна обстановка би трябвало да способства за успокояване на ситуацията по отношение на престъпността. За съжаление обаче поредицата от тежки престъпления създават друга картина и трябва да се вземат мерки.
  • Състудентите и приятелите на убитото момиче са в шок и обвиняват институциите, че не са обезопасили с камери и осветление опасната пътека, на която Вероника е намерила смъртта си.
  • И местната дирекция на МВР, и представители на общинската власт, предполагам, са били наясно със ситуацията в този район. Защо не са взели каквито и да е мерки, е отделен въпрос. Имаме навик да вървим след проблемите и чакаме да се случи нещо лошо и едва тогава да се набелязват мерки, да се търсят отговорни лица.
  • Макар че не може навсякъде да има камери и полицаи. Но нека да са обезопасени поне по-рисковите места.
  • Да, не може. Но когато говорим за подобно място, което е известно на всички хора в града и е предпоставка за извършване на престъпление, поне там биха могли да положат някакви усилия. Но това е работа не само на МВР, а и на местната власт.
  • Но там пак опираме до бюджетите и до оправданията – няма пари за осветление, за видеонаблюдение и т.н.
  • Не може вечно да се оправдаваме с бюджетите. Парите от бюджетите винаги няма да стигат, което не значи, че трябва да вдигнем ръце.

 

Spread the love