От отчета за първите 100 дни стана ясно, че МВР е откомандировало служителите по границата, възстановено е конкурсното начало за израстване в кариерата, а Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ беше върната в МВР
Вучков според мен се отличава от мракобесието и критичните обвързаности, които при ГЕРБ се превръщат в другото име на ръководството на структурите от секторите за обществен ред и сигурност. Това са думи на експерта по национална сигурност Николай Слатински във фейсбук и една от първите реакции на оставката на вътрешния министър. Тя беше определена като изненадваща, но за познаващите Вучков и за следящите отблизо работата му като министър през последните четири месеци е по-скоро очаквана, пише „Капитал”.
Кой е Веселин Вучков
Веселин Вучков е роден в кочериновското село Стоб. Вучков е доцент, специалист и преподавател по наказателен процес, научната му кариера е свързана с изследването на доказателствата в процеса и хабилитационният му труд е именно по темата за това, което традиционно куца в работата на МВР при всички управления – „Доказателствени средства в наказателното производство – същност и видове“. В първия кабинет „Борисов“ стана заместник-министър на вътрешните работи и отговаряше за законодателната дейност. След предсрочните парламентарни избори през 2013-а беше депутат от ГЕРБ, като такъв беше избран и миналата година.
Назначаването му начело на МВР през ноември 2014 г. беше възприето като знак, че в министерството влиза неконфликтен и кротък експерт, който трябва да се справи с тежката финансова ситуация в министерството. Другата му задача беше проблемният закон за МВР, приет от парламента при управлението на Орешарски, чиито разпоредби блокираха изцяло ключови правомощия на вътрешния министър и засилваха ролята на главния секретар.
Още с идването на правителството на Борисов на власт се очакваше, че една от рокадите в силовите структури ще е именно на Светлозар Лазаров – факт, за който вече имаше и натрупани професионални поводи.
Вучков не желаеше тази смяна и на другите ключови шефове на служби да става прибързано
Той искаше да има обсъждания и консенсус, както и законови основания – промяна в Закона за МВР. Не криеше, че не приема да продължи да работи с главния секретар Светлозар Лазаров, като отскоро коментираше официално, че за поста е необходим човек с повече опит. По това време премиерът Борисов вече се изказваше в подкрепа на Лазаров (и шефът на ДАНС Владимир Писанчев – друга очаквана смяна) и през последните седмици двамата с Вучков публично се разминаваха в изказванията си по темата.
В началото на мандата Вучков си постави две краткосрочни задачи за решаване – бюджетния дефицит и силния миграционен натиск. Наскоро от отчета на ведомството за първите 100 дни стана ясно, че МВР е откомандировало служителите, които бяха пратени по границата, за да охраняват там и да не допускат влизането на бежанци, възстановено е конкурсното начало за израстване в кариерата в МВР, а Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ беше върната в МВР.
Освен това в началото на мандата си след видео, уловило как пътен полицай получава рушвет,
Вучков предприе и реформа в начина, по който работи и проверява КАТ
Tака тяхната дейност вече се заснема. Вучков се обяви за нова административна реформа и обучение на разследващите полицаи за по-качествено събиране на доказателства (сериозен негатив в работата на разследващите). Той е авторът и на пакета проектозакони за службите за сигурност, при които разузнаването трябваше да премине към Министерския съвет. Те бяха гласувани само на първо четене и не бяха приети окончателно.
В блатото на статуквото
В първите дни, в които влезе в МВР, вътрешният министър трябваше да се справи със скандала с изчезналите тефтери на Филип Златанов, но разследването за кражбата беше иззето от прокуратурата. А за Вучков се наложи неколкратно да обяснява, че проблемът не е в МВР и ведомството никога не е имало досег с тези веществени доказателства. Впоследствие от държавното обвинение заключиха, че виновни за изчезването на тефтерите няма. И като министър Вучков беше винаги обран в коментарите и изказванията си, предпазлив в оценките. Той беше считан за близък до бившия вътрешен министър Цветан Цветанов, но през този период не е легитимирал негови позиции. Според други назначението му за министър се свързваше директно с избор на Борисов и влияние на премиера при формирането на екипа му.
Според следящи работата отвътре Вучков не е бил възприеман като политически фактор в МВР, на него се разчиташе основно заради експертната дейност по проектозаконите. В определени моменти дори и публично се долавяше, че е държан в изолация.
Дали той използва упоритото „пазене“ на главния секретар от Борисов
само като повод, за да си тръгне с позиция и чест,
или наистина не иска да се примири с оставането на Лазаров на толкова ключовия пост, от който зависи оперативната работа на ведомството – може би никога няма да стане ясно докрай.
С оставката си обаче Вучков, който досега не е коментирал публично мотивите си, все пак дава сигнал, че няма условия да продължи реформата в МВР.
Той предпочете тихия фронт на преподавател и анализатор.
Бившият вътрешен министър Емануил Йорданов от Кюстендил:
Вучков опита да съхрани достойнството си, но оставката му беше прибързан и необмислен ход, това няма да разклати кабинета
Кюстендилецът Емануил Йорданов е юрист и бивш депутат от СДС. От 1999 г. до 2001 г. е министър на вътрешните работи в правителството на Иван Костов. Потърсихме Йорданов, за да коментира ситуацията около оставката на МВР шефа Веселин Вучков и последствията, които би могла да предизвика.
– Не вярвам съюзът между ГЕРБ и реформаторите да се разклати. Не виждам някой, който в момента да има желание за предсрочни парламентарни избори. Плюс това предстоят важните местни избори. Мисля, че всяка нормална политическа сила би трябвало да се съсредоточи върху тях. Когато се види резултатът от местния вот, могат да се правят прогнози за бъдещето.
– Т.е. няма опасност от разпадане на кабинета, както предположиха някои анализатори. Ще бъде избран нов министър и нещата ще се стабилизират.
– Естествено, че ще бъде избран. Още повече че и социологията показва, че едни избори в настоящия момент не биха променили почти нищо.