Първата гимназия в Югозапада – Националната хуманитарна гимназия в Благоевград, води дългогодишна битка за построяване на собствена зала. Това съобщи директорът на учебното заведение Марин Митов на специална пресконференция, на която бе обявена богатата културна програма по повод 135-годишнината на учебното заведение. От училището искат да си построят зала на мястото на старата работилница, която е в непосредствена близост и се руши непрекъснато. За целта обаче са необходими 385 000 лв. Оказва се, че техен бивш възпитаник – Славка Проевска, е оставила имота си на гимназията. Той са намира на пъпа на града, до Следствието. Ексдиректорът на гимназията Севда Марковска също е водила дела за този имот, но те били неуспешни. В момента това е едно занемарено място и училището иска този, който го закупи, да построи залата. Местните парламентаристи обаче не влизат в положението им, а обявяват на търг имота на Славка Проевска. Марин Митов се надява следващата година с решение на Общинския съвет така необходимата зала за училището да бъде построена. Директорът Митов и учителите разказаха за събитията, които подготвя училището във връзка с 135-годишнината. Разказаха за драматичната му съдба, когато гимназията е била създадена в Солун през 1880 г. След това става Солунска девическа гимназия, след това Търговска гимназия. През 1913 год. става невъзможно присъствието на гимназията в Солун, премества се в Струмица, Петрич и през 1920 година в Горна Джумая. В училището в момента учат 505 ученици, като има профилирани паралелки по изкуства и хуманитарен профил. С бижу, културна емблема на Благоевград и убежище на човещината сравниха гимназията учителите и се похвалиха, че тук са учили ректорът проф. Иван Мирчев, ръководствата на НХГ, ПМГ и СОУИЧЕ, част от служителите в Дирекция „Хуманитарни дейности” в общината, както и 50 % от медицинските кадри в града. Също така ръководството се похвали, че първите учители в профил „Музика” са днешните учители, десетки архитекти, дизайнери и художници са завършили паралелката по изобразително изкуство, десетки джаз и народни певци работят в състави в България и чужбина, че до 90-а година 80 % от елита на областта са били възпитаници на гимназията.
Поредица от изложби, концерти, конференции и рецитали са включени в честванията по повод 135 години от създаването на Солунската гимназия. Кулминацията им ще бъде на 11 май, когато има тържествен педагогически съвет, тържествено богослужение и освещаване на училищното знаме и празничен концерт спектакъл „Като феникс от пепелта…”
Снимката: Директорът Марин Митов (четвъртият отдясно) и учителите разказаха за събитията, които подготвя училището във връзка с 135-годишнината