ОбС шефът Радослав Тасков връчи почетен плакет на Лилян Данчев
С уникален концерт-спектакъл ДЮФА „Пиринска китка“ отбеляза своя половинвековен юбилей. Кметът Атанас Камбитов изненада ръководителите и възпитаниците на ансамбъла с юбилейна грамота по повод 50-ия им рожден ден. Грамотата и поздравителния адрес от името на кмета връчи председателят на ОбС – Благоевград Радослав Тасков. Той пък от свое име и от името на местните парламентаристи връчи почетен плакет на ансамбъла.
Под вещото ръководство на Лилян Данчев – хореограф и главен художествен ръководител, Георги Чопов – хореограф, Анка Цокова – пом.-ръководител, Георги Беловски – корепетитор на сцената в зала „Яворов“, възпитаниците на ДЮФА „Пиринска китка“ показаха магията на фолклора. Участниците в юбилейния концерт на детската и младежка формация вложиха огромно старание, за да покажат, че успешно се учат от по-големите. Сред зрителите в зала „Яворов“ присъстваха бивши и настоящи възпитаници на ансамбъла, културни дейци, ревностни любители на фолклора от града и страната.
Шефката на Обединен детски комплекс Мая Дамянкина благодари на родителите на децата от ансамбъла за подкрепата и ръководителите за всеотдайната работа. Тя пожела на ансамбъла да продължават да се представят все така добре на сцени в страната и чужбина. Дамянкина сподели, че поздравителните адреси, които е получил ДЮФА „Пиринска китка“, са стотици. През 1965 г. с решение на Окръжния пионерски дом – Благоевград и под ръководството на хореографа Братой Братоев е създаден първият Детско-юношески танцов състав „Пиринска китка“. Само за няколко години той се разраства и укрепва в техническо и художествено отношение.
Започва да развива активна концертна дейност, приемайки името „Пиринска китка“ като символ на богатия, многообразен и пъстър пирински фолклор. През всичките 50 години „Пиринска китка“ успешно приобщава децата към българския фолклор и неговото съхранение и разпространение у нас и в чужбина. В периода от създаването си досега над 5000 деца са обучавани в школите на ДЮФА и са поставени 127 народни, тематични, сюжетни, камерни и други български танци, които обхващат фолклорното многообразие на цяла България.