Идва ли „Гатака“: Корпорациите започват генетични тестове на своите служители, целта е икономии

Filed under: Общество |

Генетичните програми вероятно ще стоят в основата на подбора на „работна сила“, а „работодателите“ ще отделят годните работници от „генетичните инвалиди“, използвайки генетични тестови процедури

139-11-01-eugenics

През 1997 г. излиза научнофантастичният филм „Гатака“, показващ едно бъдещо общество, което е доминирано изцяло от система, основана на евгениката. Децата на елита биват зачевани чрез генетична манипулация, чрез която придобиват само най-добрите наследствени черти на своите родители. Главният герой във филма е заченат по традиционния начин и бидейки извън системата, се бори да превъзмогне тази генетична дискриминация. Почти 20 години след премиерата на филма, днешните корпорации започват сериозно да се оглеждат в същата посока! Генетичните програми явно ще стоят в основата на подбора на „работна сила“, а „работодателите“ ще отделят годните работници от „генетичните инвалиди“, използвайки генетични тестови процедури, които да предскажат здравословното състояние на работника напред в бъдещето. Разбира се, както винаги, всичко е оркестрирано и представено изцяло с „добри намерения“ и „общи ползи“…

139-11-01-gataka2

Фактически корпорациите силно се вълнуват от подобни тестови програми, тъй като по този начин те биха могли да предвидят шансовете за развиване на болест от техните работници в бъдеще. Технологията има за цел да им помогне да избегнат назначаването на персонал, който би ползвал допълнително болнично време, като по този начин те биха спестили огромни разходи. Ако пък генетичният тест покаже евентуален проблем за вече назначени работници, те ще имат задължение да им подготвят специални програми, свързани с хранителния режим, както и различни физически упражнения още преди болестта да се е появила.

Дали обаче този вид генетично тестване не поставя началото на програма, сходна с въздействието на тази от прословутия филм? Иронията е, че

 

този модел сам по себе си не може да бъде напълно легитимен при установяването на редица болести.

 

Това е така, защото гените биват повлияни от безброй много външни фактори през целия живот на човека. Как подобен тест още при раждането или пък през друг период от живота може да се приеме като най-важния индикатор, който да решава съдбата на всеки индивид? И то на фона на това, че личните навици и околната среда играят не по-малка роля при развитието на същите тези болести. Как един такъв генетичен тест изобщо би бил валиден, като се има предвид фактът, че гените на почти всяко бебе биват повлияни драстично от множеството токсични инжекции, наречени ваксини? И ако едно обективно изследване покаже, че ДНК-то на човек се повлиява от тези токсични елементи – тогава на какво отгоре ще виним наследствените черти, които сме наследили, за болестите, които се появяват впоследствие през живота ни?

 

Шест големи компании ще започнат генетични тестове на своите служители

 

Американският здравен застраховател „Аетна” вече прави първи крачки в тази посока заедно с базираната в Канада компания „Нютопия”. Те създават персонализирани здравни програми, които имат за цел да подобрят здравето на служителите. За тази цел се изискват пълни физически изследвания, както и кръвни тестове, чрез които да се определи рискът работникът да развие определени метаболитни синдроми. Въпреки че програмите имат привидно за цел да предотвратяват сърдечни проблеми, инфаркт и диабет – те вече включват и генетични тестове в „микса“. Тестовете се опитват да анализират различни групи от гени (които биха предразположили служителя да яде много) или пък дали тялото на работника може да усвоява и преработва въглехидрати и мазнини.

Въпросът, разбира се, има и друга страна. Дали служителите биха били склонни да споделят тази чувствителна информация (свързана с бъдещото им здравословно състояние) със своите работодатели? Защото при сегашното статукво

 

подобен род изпълнения биха се тълкували като дискриминация,

 

тъй като всеки има право да държи тази информация само за себе си. Дали медицинската тайна би била погазена, а подобни изследвания не подготвят почвата за една все още „мека версия“ на бъдеща евгенична програма? Дали подобни генетични тестове са от полза на индивида, или са просто начин за менажиране на годни и негодни работници в едно „перфектно общество“?

„Аетна” и „Нютопия” продължават да развиват своята програма и ще я продадат на шест от своите най-големи клиенти, които съответно разполагат и с най-голям брой служители. Резултатите на този етап обаче още са противоречиви. Един от техните първи пациенти е 53-годишен мъж, тежащ 152 кг. Имал високо кръвно налягане и високи нива на захар в кръвта. След като били прегледани генетичните тестове, отговори за това негово състояние не били открити. Нямало никаква връзка с гените! Това само доказва, че купища други фактори оказват своето влияние. Дали подобни генетични тестове ще се наложат в бъдеще и ще се превърнат в новия стандарт, по който всички ще се равняват, е въпрос, който вероятно ще получи своя отговор съвсем скоро предвид развиващата се технология в тази посока. Засега обаче генетичните тестове на работници се явяват своеобразен предвестник на едно евгенично общество – точно както е показно в „Гатака“!

 

Снимки:

1 Генетичните програми напомнят твърде много на идеята преди около 80 години за чиста арийска раса.

 

2 Итън Хоук и Ума Търман в сцена от филма „Гатака”

 

 

Spread the love