Ветеринари се преобразиха на актьори в Кюстендил, играха етюд срещу шапа, д-р Емил Гъгнев: Ще повторим упражнението и в кравефермата на Николай Колев от Цървеняно

 И бившият кмет на Дупница Първан Дангов води въображаема битка с болестта

В Кюстендил през последните 48 години не е имало шап, но ни избраха, защото сме граничен район, тренирахме с колеги от Дания, Гърция, Македония, говорихме си на английски

Digimax A50 / KENOX Q2

Ветеринари от цялата страна и техни колеги от Дания, Албания, Гърция и Македония се правиха на актьори и разиграваха въображаема битка с шапа в Кюстендил. Ветеринарите, сред които и бившият кмет на Дупница Първан Дангов, разиграха ситуация на епидемия от шап по животните по идея на Европейската комисия за борба с шапа. Животинските доктори си говореха на английски, а етюдите започнаха още извън конферентната зала.

Digimax A50 / KENOX Q2

„Провеждаме го, за да подобрим готовността на службите за по-ефективна работа при реално възникнало огнище на шап. Ще отидем и на терен в една кравеферма в кюстендилското село Цървеняно, на собственика Николай Колев. Играем ситуация при възникване на шап. Във фермата ще прегледаме животните, ще изградим дезинфекционни площадки, ще демонстрираме как се вземат проби“, заяви д-р Емил Гъгнев – началник-отдел „Здравеопазване по животните“ към Областната дирекция по безопасност на храните.

„Кюстендил сме избрани, защото сме гранична област – с две държави – Сърбия и Македония. Тук през последните 48 години не е имало шап. Заболяването обаче е констатирано преди 20 години в югоизточната част на България в областите Хасково, Бургас и Ямбол. Последното огнище е от 2011 години“, уточни още д-р Гъгнев.

Digimax A50 / KENOX Q2

„България в момента е свободна от шап, но винаги съществува такава вероятност на границите с Турция, така е и исторически погледнато. С провеждането на упражнението искаме ветеринарните специалисти да бъдат подготвени и да актуализират контингента и плана да работим и да покажем нашето взаимодействие с институциите като полиция, горско, пожарна. Когато се появят подозрения за шап, първо се правят клинични прегледи, след това се налага възбрана на фермата, забранява се влизане и излизане от фермата, забранява се движение на продукти от животински произход. Прави се дезинфекция и се докладва в централния щаб, откъдето се праща екип. Очаква се и лабораторно потвърждение или отхвърляне на диагнозата“, издекламира д-р Гъгнев.

Снимките:

1 Д-р Емил Гъгнев

2 Упражнението започна още пред вратата на конферентната зала.

3 Ветеринари от няколко държави играха ситуация на шап.

Spread the love