В съдебната реформа трябва да се предвиди правото на омбудсмана за законодателна инициатива
Не съм се провалил в първия си мандат, а спечелих доверието на хората, това ми даде право да поискам втори мандат. Така омбудсманът Константин Пенчев мотивира решението си да се яви в надпреварата за национален защитник. Атестацията за моята работа бе, че бюджетът на институцията, която представлявам, бе намален с над 400 хил. лв. от предишното Народно събрание. За времето, в което съм бил на поста, съм внесъл три доклада и нашироко съм представил много проблеми – и с енергодружествата, и колекторските компании, и варианти за тяхното решение.
Според него ролята на омбудсмана е много важна. Образно казано, след като даден проблем се трупа в обществото, той е фигурата, която обобщава и предлага промяна в закона.
Съдебната реформа е неотменима – тя е необходима, а и хората я искат, каза още Пенчев. Сега, когато промяната в Конституцията бе подкрепена със 180 подписа, това означава, че тя не е на реформаторите или друг, а е консенсусна. Пенчев посочи, че ако сегашните управляващи не я направят, ще я направят други, добави той. Той обаче добави, че реформа с натиск от улицата не са прави.
Сегашната реформа цели не да се ускори процесът, а да се изчисти самата система. Но тези подписи поставят началото на нещо, да видим дали ще се случи, обобщи той.
Пенчев още веднъж изложи тезата си, че в тази реформа трябва да залегне текст, който дава право на омбудсмана за законодателна инициатива и да сезира Конституционния съд. Обикновеният гражданин не може да направи това, но нека омбудсманът, като защитник на хората, да има това право, мотивира се той и изрази оптимизъм между двете четения на законите депутатите да чуят неговия апел.
Снимка:
Константин Пенчев