Административният съд на София-област спря опита на жители на Самоков да осуетят изграждането на депо за отпадъци в опасна близост до вододайната зона на София и осъди организаторите на брожението да платят разноските по делото в размер на 1000 лв.
С решение от 29 декември 2015 г. съдът в състав: Мария Попова (председател), Любомир Гайдов и Велислава Кипрова (членове), отхвърля жалбите на инициативния комитет за провеждане на местен референдум в община Самоков и на подписалия се в подписката за провеждането на допитването Хаджийски. Съдът присъжда разноските по делото – 1000 лева – да бъдат заплатени от комитета и Хаджийски.
Жалбите бяха пуснати срещу решението на Общинския съвет на Самоков да отхвърли предложението за провеждане на референдум.
Председателката на Българското сдружение за насърчаване на гражданската инициатива Даниела Божинова заяви: „След като проверката на ГРАО елиминира повече от една четвърт от събраните подписи по критерии, за чиято неяснота и непропорционалност вече сме писали, броят валидни подписи се оказа на ръба на нужния – много удобно за Общински съвет – Самоков, който трябваше на всяка цена да осуети действията срещу почти изграденото депо, усвоило солидна порция европейски фондове. Общинарите единодушно решиха, че референдум няма да има, защото въпросът е „незаконосъобразен“. Съдът изтълкува незаконосъобразността като несъответствие между регионалния характер на депото и местната компетентност на искания референдум.
Над 4000 подписа на граждани на община Самоков, поискали референдум за регионалното сметище, ще трябва да бъдат изхвърлени на същото това сметище, след като Административен съд – област София реши, че въпросът на референдума е бил незаконосъобразен. Решението по административно дело № 830/2015 г., заведено от инициативния комитет на референдума, задължава комитета да плати разноски от 1000 лева. Дотук се стигна след дълга сага на граждански действия за оспорване местонахождението на регионалното депо, което според много местни хора е в опасна близост до река Искър.
Депото трябва да се изгради в село Драгушиново и там да се депонират отпадъците на общините Самоков, Костенец, Ихтиман и Долна баня в продължение на 30 години. Изграждането му се финансира по Оперативна програма „Околна среда“. Общата стойност на проекта е 7.4 млн. лева.
Граждани на Самоков са категорични, че изграждането на депото представлява заплаха за живота и здравето на жителите на Самоков за четири поколения напред, че при изпълнението на проекта има злоупотреби с европейски средства, че има сериозна опасност от замърсяване на вододайната зона на София. Те подадоха сигнал до Европейската служба за борба с измамите ОЛАФ.
Един от най-притеснителните моменти е, че разрешителното за строеж е издадено на база оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС), в която е пропуснат фактът, че в непосредствена близост до терена е най-голямата българска река Искър, по течението на която е язовир „Искър”, който пък захранва столицата. В доклада пише, че най-близката река е Палакария, която отстои на 20 км, но за Искър, която е на 800-900 м, не се споменава нищо.
Друг сериозен проблем е, че определеното място за депото е на отстояние около 600 метра от първата обитаема къща.
Общинският съвет в Самоков обаче отхвърли единодушно предложението за провеждане на местен референдум с въпрос „Трябва ли да бъде променено местонахождението на площадката за изграждане на регионално депо за отпадъци в ПИ №*** с обща площ от 327 024 кв.м в землището на град Самоков на общините Самоков, Костенец, Долна баня и Ихтиман?“ на 10 септември 2015 г.
Снимка: През лятото самоковци се вдигнаха на бунт срещу депото