Ако бях на мястото на кмета Методи Чимев, никога нямаше да дам пари на спортни клубове, харчили за купони и алкохол
Управителят на ВиК И. Илиев топи дълговете, ексшефът на общинската болница Л. Таушански трупаше все нови
Свеж финансов поток от 500 000 лв. предстои да се влее в община Дупница, за да задвижи процедурите по усвояването на 18-те млн. лв. по европроекти. Това стана ясно на пресконференция вчера на председателя на Общинския съвет Ивайло Константинов.
„Най-вероятно ОбС – Дупница ще даде право на кмета Методи Чимев да подпише договор за кредит по овърдрафт до 500 000 лв. Целта на заема е да разпредели плавно финансов ресурс. В рамките на месец – два той трябва да бъде възстановен. Аз лично бих приветствал това решение, защото принципно това не е кредит в класическия смисъл – за месец, два, три или максимум 6 се възстановява. На практика обаче той ще осигури по-плавна дейност и ще обезпечи вноски по европейски проекти, по които се изисква съфинансиране”, уточни Константинов.
Това решение ще чака сформирането на новия ОбС, тъй като насрочената за петък сесия се отменя по силата на съдебно решение на ВАС. Съдът реши, че независимият кандидат-съветник Иван Танев трябва да бъде част от Общинския съвет. Предстои прегрупиране на мандатите след ново преброяване.
„Кой ще се лиши от мандата си, засега не може да отговори и председателят на ОИК адвокат Здравко Василев. Вероятно ще има ново броене на бюлетини в много секции. Ние от ГЕРБ също имаме претенции относно бюлетините, защото ние отчетохме много невалидни. Мисля, че нашите бяха най-много. Истината е, че квотата се променя, оттам се променят и остатъците на всички кандидати.
Изненадах се в известен смисъл от решението на ВАС да не касира изборите за общински съветници”, коментира ОбС шефът.
Междувременно редица важни за Дупница въпроси чакат своето решение от ОбС, който ще заседава най-вероятно след 2-3 седмици.
Константинов изрази позиция, че ВиК – Дупница трябва да се присъедини към водната асоциация, за да се изгради нова ВиК мрежа в общината. „Разбира се, това трябва да се случи след широко обществено обсъждане, но мнението си съм формирал на база много разговори с мои съграждани.
Чух идеята на депутата от БСП Иван Ибришимов за провеждане на местен референдум за влизане на ВиК – Дупница в асоциация. Аз съм съгласен, винаги съм казвал, че по всички въпроси бих искал да има референдум, ако е възможно. Решението за ВиК асоциацията изобщо не е тежко, а опасенията за повишаването на цената на водата не са съвсем основателни. По-важното е да имаме нова ВиК мрежа и да премахнем 70-годишната. Присъединяването към ВиК асоциацията е единствената перспектива за усвояване на пари от Европа за нов водопровод и канализация. Със собствени средства това е невъзможно”, каза Константинов.
На пресконференцията беше повдигнат въпросът за отпуснатите 120 000 лв. за местните спортни клубове. „Присъствах на 7-часово заседание на спортните клубове в Дупница, на което се определиха принципите за разпределение на финансовия ресурс. Гарантирам ви, че е налице пълна справедливост в това отношение. Може би има някои, които ще останат недоволни, но критериите са обективни. Основен критерий са постигнатите от състезателите успехи.
Има клубове, които не получават цялата отделена за тях сума, тъй като не могат да докажат направените разходи. На една от общинските сесии видяхме потресаващи неща. Вместо за спорт отпуснатите от общината пари са отивали за банкети и алкохол. Това са недопустими разходи, но те са направени. Подобни клубове няма да получат отново пари. Аз ако бях на мястото на кмета Методи Чимев, никога нямаше да им дам пари”, каза Константинов, който като президент на волейболния „Марек Юнион-Ивкони” е активна част от спортната общественост на Дупница.
Припомняме, че на последната сесия бяха гласувани 120 000 лв. за спортните клубове. От тях 30 000 лв. са предназначени за ученически спорт, още 30 000 лв. за общественозначими спортове. Разпределението е на база действаща наредба. Миналата година са усвоени около 50% от отпуснатите отново 120 000 лв., тъй като голяма част от клубовете не можаха да докажат разходи.
„Общинската администрация е готова с един голям пакет европроекти, подаден в МРРБ. Община Дупница ще бъде една от първите и ще входира максимум брой проекти до месец май, за да осигури допълнителен финансов ресурс за общината. Общинската администрация е ангажирала и външни консултанти. Работим активно, за да бъдат усвоени над 18 млн. лв. Има забавяне в изпълнението им, но държа да припомня, че по време на правителството „Орешарски” изпълнението на проектите за периода 2014-2020 г. се забави. Споразуменията с ЕС се активираха от правителството на Бойко Борисов. Голяма част от проектите бяха спасени до края на 2015 г., но някои още не са разписани от ЕС. Много е трудно, защото се променят срокове, бенефициенти и какво ли не, а не всичко може да се промени. Оттам идва усещането, че се появява един вакуум, т.е., че не се прави нищо. Но трябва категорично да се знае, че община Дупница няма нито една пропусната програма, по която може да кандидатства.
Санирането също върви по план”, обясни Константинов, който коментира и горещата тема около работата на общинската администрация, което именно той започна.
„Преди седмица приключиха конкурсите за ръководни длъжности в общинската администрация. Все още не се усеща никаква промяна. Новоназначените директори на отдели сформират екипи и започват да организират работата. Аз съм изненадан от назначенията. Не зная как може да се очаква, че ако един човек не е вършил добре работата си преди, сега, като бъде преназначен, нещата ще се променят. Не бих могъл да посоча с пръст когото и да било, но то няма изключение, всички бяха преназначени. Има само един нов служител и това е Александър Паризов в отдел „Транспорт”. Паризов е съвсем младо момче, но с добри качества, добро образование и хъс да се справи с проблемите в отдела. Може би някой ще каже, че той е без опит. Аз бих отговорил – два пъти по-добре е да вземеш млад и неопитен служител, отколкото опитен и неможещ. Категорично адмирирам подобно назначение. Искам в общината да работят млади хора с хъс и желание.
Не мога да кажа, че съм съгласен с останалите назначения, след като само преди месец критикувах работата на отделите. С изключение на отделите на зам.-кмета по социалните дейности Крум Милев останалите не работят. Тежко е положението в „Общинска собственост”. В ТСУ проблемите всеки ден буквално валят. Ежедневно има неразгледани и забавени преписки.
Потресен съм, че хората чакат с месеци отговор на жалби и сигнали и за обработка на документи. Има и фрапиращи случаи, когато гражданите изобщо не получават отговори и даже има загубени документи. Всичко би трябвало да се входира в обща информационна система и човекът да си получи отговора на третия ден.
С отлични впечатления съм от шефа на просветата Тодор Петков”, повтори критиката си към общинарите лидерът на ГЕРБ.
Той заяви, че е приветствал предложението на екскмета д-р Соколов Росен Тимчев да заеме длъжността управител на общинската болница. По думите на Константинов именно от човек като Тимчев има нужда болницата. Според ОбС шефа Тимчев е достатъчно отдалечен от всички интереси и достатъчно рязък, за да пресече всякакви интереси и да въведе поне някаква относителна правда, каквато до момента липса.
„Аз не съм човек, който през два часа да го контролира, не съм одитен инспектор. Какви действия е предприел? Това е въпрос, на който той ще отговаря пред дупнишката общественост.
Сравнение обаче между бившия управител на общинската болница д-р Любомир Таушански и този на ВиК Илия Илиев не може да има.
Общинската болница трупа всеки месец колосален дълг, а ВиК топи ежемесечни огромни суми. Дългът от 900 000 лв. на ВиК не е натрупан от Илиев, а от предшествениците му. Дългът на общинската болница е над 1 млн. лв. и се увеличаваше лавинообразно”, заключи Константинов.
Подробности в печатното издание