Чиновниците му брутално нападнаха журналисти от в. „Вяра”, тръгнали по следите на казуса, оправдаха се: Така ни е наредено
Служители от офиса на частния съдебен изпълнител (ЧСИ) Александър Цанковски в Благоевград изгониха най-безцеремонно и брутално журналисти на „Вяра” днес, които отидоха на място с въпроси относно постъпил в редакцията сигнал за неоснователно бавене на вдигането на запора над фирмени сметки.
„Станахме обект на нападение и върху нас бе оказан груб психически тормоз. Отидохме кротко, за да си свършим работата, но бяхме брутално изхвърлени, брутално избутани от офиса. Служител на Александър Цанковски ни изтика на метри от офиса. Оказва се, че в България журналистите трябва да са с физиката на мутри, за да може да си свършат работата. Какво да направим, като ние сме жени, полиция ли трябва да викаме, за да ни пази, докато си вършим работата”, обявиха журналистите, които внесоха жалба в полицията в Благоевград.
„Вчера бяхме при Цанковски, който очи в очи ни увери, че неоснователно задържаният запор на фирмена сметка, за което получихме сигнал, е вдигнат преди 30 минути. Това беше в четвъртък. Оказа се, че не е истина и в петък към 16,30 часа отново бяхме в кантората на Цанковски, след като адвокатът на въпросната фирма ни увери, че частният съдебен изпълнител го залъгва от понеделник, та вече цяла седмица, че запорът е вдигнат.
При днешната ни визита Цанковски се скри, но явно ни очакваше и беше насъскал служителите си срещу нас. Преди и след инцидента той отказваше да си вдигне телефона.
Затова се обърнахме с въпроса, който имахме към, служителя Георги Яков. Той ни каза: „Няма да коментирам нищо, това може да го направи само моят шеф. Не съм упълномощен от него да казвам каквото и да е”. Изведнъж всички останали служители се нахвърлиха върху нас с обидни думи и ругатни, като дори не ни позволиха да направим снимки. Единият от тях, седящ на бюрото отляво на вратата, дори си позволи да ни избута най-арогантно, физически ни натири няколко метра навън. Малко преди това обаче се разкрещя: „Какви сте вие бе, я вън, махайте се от тука, не ме интересува какви сте, не можете да влизате и да искате да ви се прави справка и отговаря на въпросите”.
Възмутени сме до краен предел от грубото отношение на работещите при ЧСИ Ал. Цанковски. Чувстваме се унизени, застрашени, в продължение на два часа след случилото се не можахме да се успокоим от агресията. Страхуваме се опитът ни да си свършим работата да не прерасне във физическа саморазправа”, обявиха колегите.
Ръководството на вестник „Вяра” се свърза със служителя Георги Яков, тъй като Цанковски отказа да си вдигне телефона. Георги Яков заяви: „Много съжалявам за случилото се, но така сме инструктирани”.
В редакцията на вестник „Вяра” пристигнаха множество мнения на хора, които са пострадали от частни съдебни изпълнители, който отлагат във времето вдигането на запора над сметките им дни след като дължимото е платено. Така блокират дейността на фирмите и нанасят жестоки щети, за възстановяването на които собствениците трябва да намерят средства, за да водят дълги дела срещу тях.
„Няма срок, поне не и законово установен, за вдигане на запор. Може за няколко часа да се уредят нещата, а може и седмици (зависи от усмотрението и добросъвестността първо на ЧСИ и после и на банката, в която е наложен запорът)”, пише ни Иван Караилиев.
„Е, няма срок – истина е, но всяко неоснователно забавяне ви отваря път към едни други искове, насочени към ЧСИ…
Чл. 433, ал. 2 от ГПК – съдебният изпълнител вдига служебно наложените възбрани и запори, след като постановлението за прекратяване влезе в сила.
Съгласно чл. 435-436 от ГПК постановлението за прекратяване влиза в сила в седемдневен срок от уведомяване на взискателя (който е легитимиран да обжалва същото)”, категорични са юристи на вестника.
„Мислим, че на въпроса „кога?” има отговор и той е – веднага, най-много до ден-два”, категорични са десетки читатели на вестник „Вяра”.
„Ясно е, че запорите също ще се вдигнат пак веднага или до ден-два, особено ако си попитал преди това взискателя колко иска да му се преведе, за да няма претенции. Но в някои случаи някои взискатели започват да се заяждат и да претендират и допълнителни суми… или пък аха-аха сега всеки момент чакат да им се издаде още един ИЛ срещу същия длъжник, или куриерът се бави, така че – моля Ви, имайте търпение. Е тогава става неприятно.” Това ми заявиха от кантората на един небезизвестен ловец на дългове”, довери бизнесмен от Дупница, на когото не му се броди из дебрите на съдебната система, за да търси правата си с десетилетия.
„Общо взето, в ГПК, и по-специално в изп. производство, има доста неясноти около отговорностите на съдебните изпълнители, което позволява злоупотреби от страна на всеки един от участниците в процеса – взискател, длъжник, съдебен изпълнител. Но законодателите (интересно защо) повече се интересуват от това колко е възнаграждението на ЧСИ, а не как да поправим законодателния буламач, който самите законодатели са сътворили…”, пишат на редакционните имейли читатели от региона.
Вестник „Вяра” ще изпрати сигнал до председателя на Камарата на частните съдебни изпълнители Георги Дичев, който междувременно започна проверки по канторите на ЧСИ из цялата страна.
„Затягането на контрола над канторите на частните съдебни изпълнители ще се осъществява чрез прилагане на наредба за финансовия контрол над дейността им, както и чрез въвеждане на електронна система за единна база данни. Toва ще са част от основните точки, които ще се обсъждат на националната oтчетна конференция на камарата, която се провежда в Пловдив.
В 35 кантори са установени порочни практики, свързани с нарушаване на Гражданско-процесуалния кодекс през последната година”, уточни Дичев.
На заседание на камарата ще бъде обсъдено дали проверката, която стартира през януари, ще обхване само частните съдебни изпълнители, при които са установени нарушения, или всичките близо 200 кантори в цялата страна. Членовете на контролната комисия са действащи съдебни изпълнители. Те ще бъдат избрани на общо събрание на камарата.
„Чрез въвеждането на единна електронна деловодна система в камарата също ще може да се извършва допълнителен контрол върху работата на частните съдебни изпълнители. Част от тази система за мониторинг и контрол са кадровите дела, които ще съдържат цялата история за всеки съдебен изпълнител, за да може контролните органи да имат пълна информация, когато разглеждат преписки срещу тях.
Това е деловодна вътрешна програма, а не регистър с база данни за длъжници, кредитори и фирми.” Така Георги Дичев отговори на въпроса дали това не допуска злоупотреби с конфиденциална информация.
Лайно со пари
А1
2016/март/25 at 21:12 PM