Пред българските власти сириецът с нищо не показал, че е готов на радикални действия
Линейка в Ансбах на мястото на взрива, в който бяха ранени 12 души, а атентаторът загина
Терористът, който в неделя се взриви и рани 15 души в германския град Ансбах, се оплаквал, че при престоя му в България бил малтретиран, предаде Нова тв. Твърденията на 27-годишния сириец Мохамад Далел се съдържат в писмо, разпространено от германския канал N-TV. Репортерско проучване на Нова тв обаче не е открило сведения за репресии или лошо отношение към младия мъж, който пристигнал у нас към края на 2013 г.
Далел, разбира се, бил проверен и не били открити данни да е бил радикализиран по онова време. Специалистите от ДАНС и от Държавната агенция за бежанците не намерили нищо обезпокоително около личността му и затова той получил хуманитарен статут.
Мохамад Далел в кадър по БНТ
В писмото, за което N-TV твърди, че е на самовзривилия се Мохамад, той казва, че е малтретиран в България и затова не иска да се върне. Бил бит от българската полиция, защото не искал да даде отпечатъци от пръстите си. Освен това го държали два месеца в единична килия и му била отказана медицинска помощ, въпреки че пристигнал у нас ранен.
Когато преместили Далел в „софийски бежански лагер“, хуманитарна организация се погрижила за него, завела го на лекар и после в болница. Но операцията в България не била възможна и затова го преместили в Австрия.
Германският канал предупреждава, че не може да гарантира истинността на всички тези твърдения. В Ансбах сириецът имал проблеми с полицията заради наркотици и други нарушения, съобщиха тази седмица властите в Германия.
Репортаж пък на Българската национална телевизия от 2013 г. показва Мохамад Далел да твърди, че е жертва на измама, която го оставила на улицата. През есента на 2013 г. Далел разказва, че е дал 200 долара на адвокат, за да бъде изведен от център за бежанци и да получи възможност да бъде регистриран на частен адрес в българската столица София, където да живее. Вместо това обаче Далеел е отведен в център за бежанци в софийския квартал „Овча купел“. „Един човек ми даде несъществуващ адрес. Сега нямам никакви условия за живот. Едни приятели от центъра за бежанци в „Овча купел” ми дават храна и вода, каквото им остане от техните помощи. Хляб, кисело мляко и един тънък дюшек“, твърди Далеел в записа. Мъжът спял около центъра за бежанци и разчитал на приятели.
В Центъра за бежанци в столичния квартал „Овча купел” Мохамад Далел живял няколко месеца. Той поискал закрила от българските власти през есента на 2013 г., но не е ясно как точно е влязъл в страната. След три месеца получил хуманитарен статут. Преди това бил настанен в центъра и имал право да излиза свободно и да се движи необезпокоявано.
Сега вече е установено, че атентаторът от Ансбах е членувал в ИДИЛ. Във видеоклип, открит в негов телефон, той се кълне във вярност на „Ислямска държава” и призовава за още нападения против германци. Пред българските власти обаче атентаторът по нищо не показал, че е готов на радикални действия.
„За нас е изключително важно становището на ДАНС дали това лице не представлява заплаха за националната сигурност. След като няма отказ, може да предположим, че лицето е било нормално”, коментира Петя Първанова, председател на Държавната агенция за бежанците.
Нищо обезпокояващо не показали и интервютата с Мохамад, проведени от експертите от Регистрационно-приемателния център в София. Елеонора Йорданова, една от тези, които са разговаряли с него, казва: „Познах го по снимката. Беше абсолютно уравновесен човек. Не е имало никакви проблеми с него”.
Това показва и досието му в центъра. Кой чужденец какъв статут ще получи, решават експертите в центъра, пояснява Нова тв. С помощта на преводачи те установяват самоличността им, пътя им до страната ни, както и начина им на живот, образованието, семейното положение. Това, което се знае за Далел, например, е че е бил вдовец.
„Всяко едно интервю се прави за отказ. Това е с цел да се събере максимум информация, защото се пише по-трудно отказ, отколкото един статут“, обяснява Елеонора Йорданова.
В разговорите се следи всеки жест, детайл и дори особеностите на диалекта. Целта е да се състави пълен психологически профил, като и при най-малък проблем се сигнализират психолози и органите на реда.
След интервюто на Мохамад станало ясно, че не отговаря на критерии за бежанец. Затова получил хуманитарен статут, който му дава възможност да излезе на квартира или да отпътува от страната.
В края на декември 2013-а сириецът напуснал центъра в „Овча купел“ и после сменил три квартири в София. След това следите му се губят – до септември 2014-а. Когато германските власти поискали той да бъде върнат отново в България. Но властите ни отказали. Отхвърлена е била и молбата за убежище, която Далел подал в Германия.
Мигрантите продължават да използват България като транзитна страна. В момента в центровете на Агенцията по бежанците са настанени около 1380 души при капацитет 5130.
От началото на годината през центровете са минали 7800 души, но само 280 са получили статут на бежанец.