Жертвите на силното земетресение в Италия вече са поне 247, съобщи тази сутрин Гражданска защита в страната.
190 души са загинали в областта Лацио, а 57 – в областта Марке, уточнява БТА.
Над 300 души са ранени, предполага се, че има и още затрупани.
Последните данни, все още неокончателни, превръщат вчерашното земетресение в едно от най-смъртоносните в Италия за последните години.
Осемгодишно момиченце обаче беше извадено живо изпод развалините в Пескара дел Тронто, един от трите най-пострадали града, предаде Асошиейтед прес.
След здрачаване снощи две жени изтичали на улица, обсипана с развалини, с викове:
„Тя е жива!“
Спасителите дочули виковете и веднага се притекли на помощ, под аплодисментите на местните жители.
Главният пожарникар Данило Дионесей съобщи, че малката Джулия е откарана в близка болница. Засега няма данни какво е състоянието й след 17 часа под развалините.
Въвеждат извънредно положение
Италианското правителство ще обяви днес извънредно положение в зоната, пострадала от бедствието, съобщава италианският в. „Република“, цитиран от ТАСС.
Министрите, които ще заседават довечера, ще обсъдят и отпускането на близо 50 милиона евро за разчистване на разрушенията, възстановяване на региона и подпомагане на пострадалите.
Над 5400 души участват в ликвидирането на последиците от бедствието, пише „Република“. Сред тях има над хиляда полицаи, 1060 пожарникари, 400 военни, а също и над 3000 доброволци.
Междувременно нов вторичен трус, този път с магнитуд 4,2, бе регистриран тази нощ в Централна Италия, от Европейско-средиземноморския сеизмологичен център. Той е станал на дълбочина от само 2 километра, с епицентър на 123 километра североизточно от столицата Рим и на 55 километра северно от град Акуила, който пострада тежко при разрушително земетресение през 2009 г.
Засега няма данни за пострадали от този трус хора и за материални щети.
По-рано днес в близък район бе регистриран вторичен трус с магнитуд 4. Общо около 460 подземни труса са регистрирани в Италия за повече от денонощие след началото на земетресението.
БАН: Строителството не е съобразено със сеизмичната активност
Основната причина за големия брой жертви при земетресението в Италия е несъобразеното със сеизмичната активност строителство, коментира пред „Фокус“ проф. Емил Ботев – директор сектор „Сеизмология” към Геофизичния институт на БАН. По думите му сградите в района на Аматриче са много стари, част от тях паметници на културата и строителство не отговаря на сеизмичната активност, характерна за централния хребет на Апенините. Ботев уточни, че за последните 70 години са регистрирани около 100 такива труса в Централна Италия.
„Сегашната сеизмична активност е само на 40 км на север от Акуила. За съжаление, жертвите от труса ще се сравнят с тези от земетресението през 2009 година и вместо хората на място да си направят изводите, че трябва да се съобразят с предписанията за строителство, то се оказа, че много бързо са забравили примерите от преди само 7 години“, коментира още той.
Проблемът е, че тези трусове са с много малка дълбочина и се случват непосредствено под населените места, остават деформации на земната повърхност и това действа негативно върху строителните конструкции.