Според анализа от догодина ще има минимална инфлация, а безработицата ще бъде около 7 на сто
Министерството на финансите подобри очакванията си за икономическия растеж на страната през тази година до 2,6% спрямо 2,1% през пролетта, но запази очакванията си за ръста на БВП през 2017 г. от 2,5% и по 2,7% през следващите две години. Това става ясно от есенната макроикономическа прогноза, съобщиха от пресцентъра на министерството.
Според експертите основен принос за растежа през тази година ще има вътрешното търсене (потребление и инвестиции), което обаче ще се забави догодина. Министерството очаква тази година да е последната, в която страната отчита дефлация – средногодишният процент ще е 1 на сто.
Според ведомството на Владислав Горанов догодина индексът на потребителските цени ще премине на положителна стойност – 1,5% средногодишно и ще се ускори до 1,8% през 2018 г. Единствено дълготрайните потребителски стоки ще продължат да поевтиняват през 2017 г., докато през следващите се допуска поскъпване на международните цени на петрола и неенергийните суровини, съчетано с нарастване на вътрешното търсене.
Приносът от планираното увеличение на акцизните ставки върху цигарите за повишението на общия ценови индекс в края на 2017 и 2018 г. се оценява съответно на 0,3 и 0,1 процентни пункта. Увеличението на потреблението ще се дължи на продължаващите положителни тенденции на пазара на труда, както и на регистрираното подобрение в очакванията на потребителите да правят разходи за покупка на стоки за дълготрайна употреба. Положителен ефект ще има и от увеличението на заплащането в някои дейности на публичния сектор.
Според прогнозата безработицата през тази година средно ще спадне до 8,1%, с един процентен пункт под миналогодишното равнище, догодина ще е 7,3%, а през следващите две години ще падне под 7 на сто. На пазара на труда догодина се очакват разнопосочни тенденции – заради влошаване във външната среда ще е по-малко търсенето на работна ръка в промишлеността, но вътрешната икономическа активност ще подкрепя заетостта в услугите. Министерството напомня, че заради увеличената възраст за пенсиониране по-малко хора ще напуснат пазара на труда. В средносрочен план се очаква коефициентът на безработица да се понижи до 6,5% през 2019 г., а темпът на увеличение на заетостта да се задържи на около 0,6% през 2018 и 2019 г. В същото време министерството очаква съществено повишение на доходите. Ускоряването на реалната производителност, положителното изменение на цените и търсенето на труд ще подкрепят ръста на доходите от труд до 2019 г., е един от изводите в доклада. Нарастването на доходите от труд в периода 2016-2019 г. ще бъде по-високо в сравнение с пролетната прогноза заради подобрените очаквания за икономическа активност и съживяването на пазара на труда в страната. През първото полугодие на 2016 г. номиналният растеж на компенсацията на един нает отчете съществено ускорение до 7,8% на годишна база, но средно за цялата 2016 г. неговата стойност се очаква да възлезе на 5,8%.
Снимка: Владислав Горанов