Минимална разлика между първите две партии показва изследване на „Барометър България”
Ново проучване на ЕСТАТ 4 дни преди изборите дава съвсем нова картина на разпределението на силите в парламента.
Според резултатите на агенцията декларираната готовност за гласуване е висока – 65% са категорични, че ще упражнят правото си на глас на 26 март. Очакваната реална активност е между 55 и 60 процента, равняваща се на между 3 700 000 и 3 900 000 избиратели.
Електоралната картина към момента предполага шестпартиен парламент, с участието на ГЕРБ, БСП, ВОЛЯ, Обединени патриоти, ДПС и Реформаторския блок. Броени дни преди вота дистанцията между двете водещи формации продължава да бъде малка, но все пак в полза на партията на Бойко Борисов.
Ако съотношението на силите се запази при разпределяне на вота на всички гласоподаватели, ГЕРБ биха получили гласовете на 29,7%, а БСП тези на 27,1% от гласувалите. Реформаторският блок очевидно успява да консолидира все по-голяма част от десния електорат, предполагаемо поради малките шансове на останалите десни формации.
Воден от предположението за голяма динамика в разгара на кампанията, екипът на ЕСТАТ направи анализ и на промените в нагласите по време на самото проучване. За целта извадката бе разделена на две приблизително равни части от респонденти, интервюирани в два последователни 3-4-дневни периода.
Този експеримент откроява интересен факт, който отново е свързан с двата основни играча на политическата сцена – ГЕРБ и БСП. Резултатите на двете партии се променят значително след датата 11 март – близо 3% по-малко декларират намерение да гласуват за ГЕРБ, а също с около 3% се увеличават подкрепящите БСП. Възможно обяснение във вътрешнополитически план можем да открием в скандала между Бойко Борисов и Елена Йончева, започнал точно на 10 март.
Ако регистрираното съотношение на силите се запази и в неделя, ни очаква парламент с доста възможности за коалиране. Поради динамиката на финала на кампанията и неизвестните, свързани с вота в чужбина, изчисляването на мандатите е доста рисковано, но с голяма степен на вероятност може да се прогнозира следното:
Според друго изследване, чиито резултати станаха ясни вчера, ГЕРБ води пред БСП с минимална преднина.
„Обединени патриоти“ добавят подкрепа и взимат най-голям дял от алтернативния вот, утвърждавайки се като трета сила.
Това сочат данни от експресно проучване на „Барометър България“, реализирано в последното денонощие (21-22 март).
Нагласите за гласуване на изборите на 26 март сред анкетираните са: ГЕРБ – 22,1%, БСП – 21,6%, ОП – 16,3%, ДПС – 6,5%, ВОЛЯ – 5,8%, РБ-ГН – 3,6%.
Другите, които според прогнозата няма да прескочат бариерата от 4% за влизане в Народното събрание, събират около 2,2%,
Все още не са решили за кого да гласуват 7%, а тези, които заявяват, че няма да упражнят вота си, са 14,9%.
Блокадите на границата и нарастващата заплаха от Турция в оставащите дни до изборите позиционират Обединените патриоти като предпочитана политическа опция за допълнителни 200 000 гласоподаватели, коментират социолозите. Според тях, ако предпочитанията се реализират, на 26 март дори е възможна уникална за България ситуация – изравняване на резултатите на първите три сили ГЕРБ, БСП и „Обединени патриоти“.
БСП максимално са мобилизирали твърдия си електорат, не е ясно дали ще успеят да привлекат допълнителен вот до края на кампанията. От своя страна ГЕРБ агитира за подкрепа, залагайки на мотото „вижте какво свършихме до момента, нека да продължим“.
За четвърта позиция заявка правят два политически субекта – ДПС и ВОЛЯ на бизнесмена Марешки.
Ситуацията в страната е изключително динамична в последните дни, в които партиите правят кампания. От това доколко ще успеят да убедят избирателите да ги подкрепят зависи дали в следващото Народно събрание ще бъдат представени 5 или 5+1 партии.
В сравнение с предходното изследване на „Барометър България“ констатираме нарастващата декларативна подкрепа за ДПС и минимална такава за ДОСТ. Днес под 1% от гражданите в България декларират подкрепа за тази формация, което я оставя извън 44-тия парламент. Определящи за резултата й обаче ще бъдат гласоподавателите, докарани от Турция или гласували в южната ни съседка, отбелязват още авторите на изследването.
Въпреки отмяната на санкциите при негласуване, което има демотивиращ ефект в посока спад на избирателната активност, говоренето срещу изборните туристи от Турция мобилизира българите да отидат до урните, за да се минимизира ефектът на този външен вот. Наблюдава се намаляване на дела на нерешилите за кого ще гласуват на предстоящите избори, е заключението на социологическата агенция.
В телефонния сондаж, осъществен със собствени средства, са участвали 806 български граждани с избирателни права, уточниха от „Барометър България“.