374-ма ученици и родители заедно в „Работилница за мечти”

Filed under: Глас Свише,Перник |

 

Община Перник и фондация П.У.Л.С са партньори на проекта в Девето училище

%d0%ba%d1%83%d0%bb%d1%82%d1%83%d1%80%d0%b0-%d0%b8-%d0%bf%d0%b5%d1%80%d0%bd%d0%b8%d0%ba

374-ма ученици от първи до девети клас и 45 родители са включени в целевата група по проекта на 9-о ОУ „Темелко Ненков“ – „Работилница за мечти“, чиито партньори са община Перник и фондация П.У.Л.С. Това стана ясно на специална пресконференция, на която бяха обявени междинните резултати от реализацията на разработката, стартирала на 27 юли 2016 година. В нея взеха участие заместник-кметът Севделина Ковачева и директорът на учебното заведение Марин Никодимов. Проектът е с продължителност 12 месеца и трябва да приключи в края на тази година. Целта му е да се изгради ефективен и устойчив училищен модел, насочен към подобряване на условията за личностна, социална и творческа реализация на деца и ученици, произхождащи от етническите малцинства.

Една от най-важните специфични цели, които са залегнали в проекта, е да да се подобрят условията за равен достъп до образование чрез прилагане на модел за превенция на ранно отпадане от училище „Предай нататък!”. Друга от тях е да се повиши и качеството на образованието в училище чрез система от дейности, насочени към по-висока функционална грамотност на ученици от етнически малцинства. Цели се още да се засили мотивацията на ученици и родители за участие в образователния процес чрез изграждането на клубове за извънкласна и извънучилищна дейност, чрез изграждането на родителски клуб „Училище за родители” бащите и мйките да се включат в образователния процес. Предвижда се и преодоляване на негативни обществени нагласи, основани на етнически произход, чрез организиране и провеждане на мероприятия с участието на цялата местна общественост.

Сред основните дейности са изграждането на училищен модел за превенция на ранното отпадане от училище „Предай нататък”, както и на модел за повишаване на функционалната грамотност на учениците „Аз обичам да чета!”, осигуряване на информираност и публичност.

Общата стойност на проекта е 157 884,50 лв.

Много работа, свършена досега, отчете екипът за управление и организация на проекта. Изготвена е картотека, включваща 50 застрашени от отпадане деца и социално слаби семейства. Осигурени са раници, учебни помагала и пособия за 50 възпитаници на школото от бедни семейства, с неизвинени отсъствия или застрашени да напуснат класните стаи завинаги. Седем са изготвените списъци за 7 месеца с ученици, насочени към корекционна работа с психолог. Проведени са 56 часа консултации на психолог с деца, застрашени от отпадане. Факт са и 238 мотивационни тренинга в 17 паралелки по 2 часа месечно. Пак в рамките на проекта възпитаници на школото са били на пет образователни екскурзии до различни исторически точки и красиви природни местности в страната.

Успешно се развива и училищният модел за повишаване функционалната грамотност на учениците „Аз обичам да чета”. Богата дейност развиват и създадените клубове за извънкласна и извънучилищна дейност. Децата участват в театрално студио, вокална формация, танцова формация, инструментален състав. Добре работят и ателиетата за приложно изкуство и керамика и стъкло.

До момента изразходваните средства са в размер на 66 819,39 лева.

 

Любомира ПЕЛОВА

 

На снимката

 

Зам.-кметът на Перник Севделина Ковачева и директорът на Девето училище Марин Никодимов

Spread the love