Книжата на най-големия златен фонд в света за търговия SPDR Gold Shares ETF се обезцениха с 8,8%
Акциите на Уолстрийт отчетоха в понеделник най-слабо дневно представяне след 7 ноември заради срива на златото, петрола и другите суровини, както и заради експлозиите в Бостън.
По-слаби от очакваното данни от Китай доведоха до първоначалния спад, но разпродажбите набраха скорост в края на сесията, когато се появиха съобщенията за двете експлозии близо до финалната линия на маратона в Бостън. Свързаните със суровините акции бяха начело на губещите, а златото претърпя най-големите двудневни разпродажби през последните 30 години, тъй като данните от Китай засилиха опасенията за силата на световната икономика.
Книжата на най-големия златен фонд в света за търговия SPDR Gold Shares ETF се обезцениха с 8,8%. Търгуваните обеми бяха вторите най-големи за годината и 8,5 милиарда акции смениха притежателите си. Анализатори отбелязаха, че корекцията е и логична след резките печалби в началото на годината, при които „Дау Джоунс” и „Стандард енд Пуърс” достигнаха множество рекордни върхове. „Стандард енд Пуърс” все още отчита ръст от 8,8% за годината.
”Дау Джоунс” потъна с 265,86 пункта и затвори на 14 599,20, „Стандард енд Пуърс” се раздели с 34,49 и приключи на 1552,36, а „Насдак” слезе със 78,46 и финишира на 3216,49. Вчера беше отчетен най-големият дневен спад в процентно изражение и за трите индекса след 7 ноември, когато на пазарите имаше масови разпродажби след президентските избори в САЩ. Броят на поевтинелите акции към поскъпналите беше в съотношение 7 към 1 и на Нюйоркската фондова борса и на електронната „Насдак”.
Пазарът започва да осъзнава, че без да има геополитически фактори, цената на петрола няма причина да се търгува с премия според Джонатан Барат, цитиран от Bloomberg. Той прогнозира поевтиняване в цената на петрола до 82 долара за барел.
Пазарният анализатор Доналд Селкин: Всеки който е купил злато, сега си скубе косите
Според Джоузеф Лъптън от JPMorgan Chase една от причините за подобно развитие е, защото „застояването“ на доставките се разрешава, което е добре. Не е добре обаче, че търсенето става все по-унило. Лъптън обаче подчертава, че не е експерт по въпроса за движенията на златото, които са подвластни на спекулации повече от всяка друга стока. „Златото е отделна категория само по себе си”, коментира той. „Всеки, който е купил злато преди настоящия срив, вероятно страда”, допълва Доналд Селкин, който управлява активи от над 3 млрд. долара като главен пазарен анализатор на National Securities Corp. в Ню Йорк. „Затвърждава се убеждението, че ценният метал не е наистина убежище. Хората гледат фондовия пазар и са удивени, а и няма инфлация. Така че си казват: „И защо ми е злато?”.