Основните герои бившият министър на замеделието, шефът на ДФ “Земеделие” Светослав Симеонов (наричан в записа Лудия), предшествениците му на поста Калина Илиева и Ангел Кинанов, бившият началник на отдел Велин Велев
Записът с участието на Николай Кокинов, Бойко Борисов и Мирослав Найденов, който се появи в медиите миналата седмица, съдържа пикантни подробности за сексуалната ориентация на прокурори, скандала с подслушванията и други, но всъщност срещата между тримата е заради досъдебното производство срещу бившия министър на земеделието. Наблюдаващ прокурор е обсъжданият от тримата Божидар Джамбазов.
Разследването срещу Найденов започва три години по-рано при любопитни обстоятелства. На 26 март тази година, когато бившият земеделски министър бе обвинен, Джамбазов отказа да даде подробности за останалите, замесени в аферата, разплетена от ДАНС.
Основните герои са Найденов като министър, тогавашният шеф на ДФ “Земеделие” Светослав Симеонов (наричан в записа Лудия), предшествениците му на поста Калина Илиева и Ангел Кинанов, бившият началник на отдел Велин Велев и агенти на ДАНС. Ето цялата история:
Мирослав Найденов е бил подслушван законно, но не от МВР, а от ДАНС. От края на 2009 г. родното ФБР работи по сигнал за организирана престъпна група в ДФ “Земеделие”. Преди да бъдат арестувани заподозрените чиновници, Найденов е засечен да говори с един от тях. Репликите му се тълкуват като желание да влезе в схемата им за рекет над бенефициенти по Програмата за развитие на селските райони.
Разследваните в края на 2009 г. са Велин Велев, началник на отдел “Развитие на селските райони”, и подчинените му началници на сектори Нина Йолова и Цветомира Стайкова, както и главните експерти Ралица Братанова, Иван Метанов, Иван Патев. Последните двама вече са известни с това, че присъстват в прословутото телефонно тефтерче на Красьо Черничкия.
Досъдебното производство срещу тях започва след сигнал, за който е спорно дали е подаден от Найденов, или от Калина Илиева, която тогава е шефка на фонда. Велев и подчинените му са подозирани, че контактуват с бенефициенти по европейската програма за развитие на селските райони и ги принуждават да минават проектите си през определени консултантски фирми, за да се придвижат по-бързо и да усвоят парите.
Прокуратурата нарежда разследване и ДАНС започва да слуша телефоните им.
В края на декември 2009 г. по СРС-тата протича и Найденов.
Репликите му с началника на отдел Велин Велев, наследен от времето на ДПС, се тълкуват като желание за участие в схемата на шестимата. Коментира се и това, че тогавашната шефка на фонда Калина Илиева е пречка за това.
На 13 януари 2010 г. Велев и ортаците му от престъпната група са арестувани. Домовете на заподозрените са обискирани. Открити са стотици служебни документи и пари. Година по-късно се оказват чисти пред закона и дори водят дела срещу фонд “Земеделие” за обезщетения.
Велев и останалите са уволнени дисциплинарно от Калина Илиева. Тогава още никой не знае, че гласът на Найденов е записан със специални разузнавателни средства по разследването срещу шестимата за злоупотреба със служебно положение.
През март 2010 г. към досъдебното производство срещу Велев е присъединен нов сигнал. Той е за злоупотреби по Закона за обществени поръчки заради доставка на храни за бедни. Общата стойност на храните е 17 милиона лева, а продуктите трябва да се разпределят от БЧК.
Критериите, на които трябва да отговаря фирмата, се изготвят от тогавашния зам.-шеф на ДФ “Земеделие” Ангел Кинанов. Той е кадър на ДПС и на изборите през 2009 г. е в софийската листа на движението, но остава в ръководството на фонда. В групата за определяне на критериите е включена и Елица Сотирова, старши експерт, която по-късно е уволнена от Калина Илиева.
Изготвянето на критериите по поръчката за 17 милиона се бави. На 1 март 2010 г. Ангел Кинанов казва на колегите си, че трябва всички да се явят при министър Найденов. Някои от тях отказват, защото ДФ “Земеделие” е първостепенен разпоредител за средства извън бюджета.
По това време Калина Илиева е в командировка. Замества я Светослав Симеонов, който след уволнението й ще стане шеф на фонда. Той нарежда на останалите да се явят в кабинета на Найденов.
Срещата се провежда в кабинета на главния секретар на министерството Лилия Иванова. Присъстват началникът на кабинета на Найденов Николай Пенков и зам.-шефът на фонда Ангел Кинанов. Те започват да увещават останалите от работната група да изготвят критериите така, че само една фирма да отговаря на тях. Срещат съпротивата на част от групата. Те уведомяват Калина Илиева за натиска и така сигналът стига до прокуратурата.
Сигналите на Калина Илиева дават резултат и Найденов получава обвинение 3 години и половина по-късно.
Той е приобщен към този за Велин Велев. Участници от работната група за изготвяне на критериите по обществената поръчка са разпитани. От показанията им става ясно, че фирмата, за която са лобирали Ангел Кинанов и хората на министър Найденов, е “ЧЕХ – Йосиф Новосад”.
Засечени са и контакти между Найденов и собственика на дружеството. Три месеца след протичането му в СРС-то по престъпната група в ДФ “Земеделие” Найденов все още е подслушван, но вече и по сигнала за натиск за манипулиране на обществената поръчка.
“ЧЕХ-Йосиф Новосад” не печели нито една от позициите по обществената поръчка. Сред победителите са фирмите “Мелком” ООД и “В.Д.В. 007” ЕООД. Междувременно през октомври 2010 г. Калина Илиева е уволнена като шеф на фонд “Земеделие” заради фалшивата диплома. Мястото й заема Светослав Симеонов.
Именно предлагането на подкуп от 200 хил. лева на Симеонов за възстановяване на ДДС-то на фирмите по поръчката е едно от обвиненията на Найденов, повдигнати му на 26 март тази година. Според прокуратурата Найденов е предложил парите на висшия чиновник, за да подпише платежни нареждания за това.
Светослав Симеонов заминава на работа в Брюксел след скандалите около свидетелските му показания срещу Найденов.
Междувременно тази информация също стига до службите. Още през октомври 2010 г. Симеонов е викнат за разпит в прокуратурата. Дава показания за натиска на министъра и за предложения му подкуп, но във времето няколко пъти ги сменя.
Според прокуратурата след тази случка Найденов е принудил Симеонов да напише сигнал до държавното обвинение, че е действал под заплахи на бившата си вече шефка Калина Илиева, която искала да натопи министъра. По това време в ДФ “Земеделие” ври и кипи от скандали и интриги. Найденов иска оставката на Симеонов, защото не се е съгласил да изпълни нарежданията му. Няколко месеца по-късно той все пак освобождава длъжността.
Предложени са му 2 поста – заместник-министър на земеделието или аграрен аташе в Брюксел.
Той избира втория. Името на Симеонов също присъства в записа между Бойко Борисов, Найденов и Кокинов. Те го наричат Светльо и Лудия и обсъждат показанията му пред прокуратурата.
Другият, замесен в аферата с обществената поръчка – Ангел Кинанов, е преместен на служба в Министерството на земеделието на длъжност шеф на дирекция “Управление на собствеността и държавно участие”, която заема и до днес. Той също ще бъде разпитван като свидетел от прокуратурата по разследването срещу Найденов за предлагането на подкуп заради възстановяването на ДДС на фирмите, спечелили търга.
Шеф на фонд “Земеделие” – най-проветривият пост в администрацията
Шеф на Държавен фонд “Земеделие”, откъдето тръгва скандалът с делото срещу Мирослав Найденов, се оказа най-проветривият пост в администрацията по време на управлението на ГЕРБ. Шестима души се изредиха там за последните 3 години и половина.
Месец след като тройната коалиция пада от власт, от поста е освободена Ализан Яхова, която стана известна като “инструмента на Доган”. Правителството на ГЕРБ изненадващо назначава Ангел Кинанов на мястото й. Той е кандидат за депутат от ДПС. По-късно остава зам.-шеф на фонда, а после е преместен като началник на дирекция в Министерството на земеделието.
След Ангел Кинанов шефка на ДФ “Земеделие” става Калина Илиева. Докато заема поста, тя залива прокуратурата, ДАНС и ОЛАФ със сигнали за злоупотреби в земеделието, което провокира бившия министър Найденов да я нарече “Щирлиц в пола” след уволнението й в края на 2010 година.
Заместникът й Светослав Симеонов става титуляр, въпреки че вече е дал показания срещу министър Найденов, че му е предлагал подкуп. След скандалите с разследването и свидетелските му показания през април 2011 г. Симеонов е назначен за аграрен аташе в Брюксел. Тогава финансовият министър Симеон Дянков взема нещата в свои ръце и заместникът му Румен Порожанов става директор на ДФ “Земеделие”. Той е на поста от 2 години насам и е най-дълго задържалият се там.
Снимки:
1. Мирослав Найденов става жертва на интриги сред шефове в ДФ-“Земеделие” където се разпределят стотици милиони европейски пари.
2. Ангел Киканов
3.Светослав Симеонов заминава на работ в Брюксел след скандалите около свидетелските му показания срещу Найденов
4.
AZ KAKVO VI NAPRAVIH? TUPI STE, NALI…
https://geeldon.wordpress.com/2011/10/15/brain-and-satellite-surveillance-assault-and-torture/
http://kristinerk.webs.com/apps/blog/show/43261182-remote-mind-control
Krasimira Romeova Krasteva
2015/август/09 at 19:50 PM