Поет чества 60-и юбилей в компанията на Петър Стоянов, Йорданка Христова, бизнесмени и интелектуалци
Лентата е снимана в санданското село Златолист, за Стойна Преподобна поетът изповяда: Господ не е мислил къде са гробовете на Левски и Ботев, но ни е дал примера за себеотрицание на една силна като дух българска жена
Носителят на първа награда от Мелнишките вечери на поезията обяви дарителска акция за болния си приятел, именития журналист Живко Желев
Бившият директор на Благоевградския драматичен театър и носител на първа награда от Мелнишките вечери на поезията Румен Леонидов направи премиера в софийския Дом на киното на филма “Следствието: Румен Леонидов”. Особено мило домакинът посрещна благоевградския свещеник и треньор по бокс Андон Шавулев, който освети празника със своето пречистващо вино.
Филмът извайва образа на поета, литературния критик, есеиста, издателя, културния вестител, чертаещия върха на днешната българска духовност. На събитието се стекоха негови приятели и почитатели, сред тях бе президентът Петър Стоянов, незамръкващата Йорданка Христова, драматургът Елин Рахнев, журналистката Светла Петрова, финансовият анализатор Кольо Парамов и още много именити хора на изкуството, бизнеса, на обществения живот.
Румен Леонидов сам даде началото, качвайки се на сцената, но вместо да говори за филма и за своята 60-годишнина, той припомни, че наскоро е навършил същите години знаковият журналист Живко Желев, когото нарече “моят най-добър приятел”. После показа стихосбирката си “Сляпата неделя”, обявявайки, че я е отпечатал в съкратен вариант и я продава, за да подпомогне Живко, получил троен инсулт. Живко Желев бе водещ на нашумялото тв предаване “За 1 милиард” – първото, потекло на живо по БНТ през 80-те години на миналото столетие. Живко е създателят и на първото частно радио в България, зазвучало след промените през 1989 г. За известно време той и Нели Терзиева водеха новините по БНТ.
Прожекцията на “Следствието: Румен Леонидов” започна без фанфарни предисловия и веднага сграбчи дъха на зрителите. Сюжетът кипи като диалог между създателя на филма Марио Кръстев, задаващ изтънчени и провокативни въпроси на поета, а той отвръща със свои мисли и стихове. Действието тече в дома на Румен Леонидов, сред сивотата и очарованието на софийския пейзаж, и в любимото на поета село Златолист, извисено от светия подвиг на Стойна Преподобна. Думите на Румен Леонидов падат като светкавици – за съдбата на България и дълбоката й рана Македония, за случващото се около нас и в нас. Без да съди, поетът страда за днешното ни униние, духовното ни заболяване, страховете ни, бягството ни от големите въпроси на деня и бъдещето ни. Зрителите възнаграждаваха тези мигове с продължителни ръкопляскания. А най-горещите раздадоха в края на прожекцията.
На коктейла Румен Леонидов прие възторжени поздрави за филма и юбилея, гостите вдигаха наздравици с виното на отец Дончо и пожелаваха на рожденика житейско дълголетие и литературна вечност.
Румен Леонидов е водещ български поет. Стиховете му се превеждат в цял свят. На известния поетичен фестивал в Любляна миналата година той спечели голямата награда “Кристалът на Виленица”, която лично му връчи президентът на Словения Данило Тюрк. Оказана му бе и изключителната чест да участва на фестивала “Куирт” в Ирландия – това е световният оскар за поезия. Румен особено цени първата си награда от Мелнишките вечери на поезията. В дълбоките пластове на неговото творчество трайно клокочи болката Македония, с която е свързан родово и духовно. Прадядо му Леонид Янков е революционер, загинал като герой до Гевгели, сражавайки се с многочислена турска армия. В Р. Македония и в България и до днес се пее красива песен за подвига на войводата, който вдъхновява неподражаемото слово на внука поет. Румен Леонидов е и съиздател на престижния сайт за литература “Факел.бг”, радващ се на хиляди читатели у нас и по света. Той води страницата за култура на в. “Животът днес”, разпространяващ се в 300-хиляден тираж. В многобройните си медийни участия Румен Леонидов приковава вниманието на българите с гражданската си смелост и разтърсващите прозрения за драмите и надеждите на нацията.
Специално за вестник “Вяра” поетът разкри най-новото си творческо приключение – скоро потегля за Благоевград, за да спре в с. Златолист, където ще напише нова книга за Стойна Преподобна. “До септември трябва да я издам – споделя поетът, – тази година се навършват 130 години от рождението и 80 години от смъртта на светицата”. И разкрива, че стенописите в църквата “Св. Георги”, където преподобната прекарва земните си дни, са в окаяно състояние. Екипът на филма “Следствието: Румен Леонидов” е получил разрешение от църковните власти да заснеме част от тях, за да ги направят достояние на обществеността. Румен продължава: “Те са безценни, трябва да се реставрират и с хората от Благоевградско, начело с отец Ангел от Петрич и отец Дончо Шавулев – мой духовен брат, да започнем акция за набиране на средства”.
За село Златолист Леонидов изповядва: “Това е раят на България, мястото, където човек може най-много да се разтвори, да почувства, че е птица. За мен това е прагът между земята и Господ, влезеш ли там, попадаш в друго измерение. Много свято място е, то е истински дар за този край. Господ не е мислил къде са гробовете на Левски и Ботев, но ни е дал примера за себеотрицание на една силна като дух българска жена.”
Румен Леонидов е известен в цяла България, хората от всички кътчета на страната го търсят и канят да им гостува. Но той не крие, че най-неудържимо го влече Македония и Югозападна България. Има любими приятели в Благоевград, Кюстендил, Дупница, Сандански, Петрич… Неслучайно след незабравимата премиера на филма “Следствието: Румен Леонидов” той потегля на юг.
Текст за снимките:
1. Р. Леонидов между президента Петър Стоянов и финансовия анализатор Кольо Парамов
2.Отляво надясно: драматургът Елин Рахнев, журналистката Светла Петрова, индийският приятел Мирач и Румен Леонидов
3.С приятелката от детството, певицата Йорданка Христова
4. Това са свещеник Андон Шавулев и Румен Леонидов.