Криза е и хората нямат пари, затова свалихме 50 ст. от цената, коментират търговци от кюстендилските села
Вносните ябълки от Турция и Гърция заковаха 2,50 лв. за кг
Срещу 1 лев на пазара в Кюстендил местни производители предлагат килограм ябълки от старите сортове в региона. Няма промяна в цената в сравнение с миналата година, коментира стопанин от кюстендилското село Коняво. „Когато започнаха да плододават дърветата, държахме цена от 1,50 лева за кг. Сега е криза и хората нямат достатъчно пари, така че свалихме малко от цената“, обясни Росен Кирилов от селото. Същевременно ябълките, внос от Турция и Гърция, на кооперативния пазар се предлагат срещу 2,50 лева. В големите търговски вериги държат цена от 2,99 лева за килограм. Сред най-големите производители на ябълки в Кюстендилско се отличават отците от, чийто игумен е Касиян.
Най-добрите сортове ябълки в Кюстендилско са „Златна превъзходна“, „Червена превъзходна“, „Пармена“, „Белфльор“ и други. Тази година реколтата от ябълки е изключително добра. Кюстендил е район, в който земеделските стопани освен на черешите разчитат и на добрия добив от ябълковите насаждения. При невъзможност да реализират продукцията си много от тях предпочитат да предават плодовете във „Винпром” в село Граница, Кюстендилско. Там срещу фиксирано количество предаден плод от 100 кг собствениците получават 9 литра ракия.
Според данни на Националния статистически институт със 70 на сто са поскъпнали ябълките за март-юни в сравнение със същия период на 2012 г. Това е най-значителното повишаване на цена на продукт. Според производителя Красимир Кумчев, който отглежда около 100 декара с ябълки, причината за повишаването цената на ябълките е, че тези, които са на пазарите в момента, са от миналогодишната реколта.
„Това са ябълки, които са брани септември 2012 г., тоест тук говорим за производствени разходи за съхранение от порядъка на 6-7 месеца. Съвсем естествено е, че самото съхранение на плодовете в хладилните съоръжения оскъпява продукта”, обяснява Кумчев. Тази година се очаква по-добра реколта и при ябълките. Независимо че на тримесечна база са поскъпнали със 70%, производителите очакват плодовете от новата реколта да са по-евтини. Кампанията по прибирането на ябълките започва след 20 дни. Очакваният добив е 35 хиляди тона, а годишната консумация – 120 хиляди тона. Тоест, консумираме четири пъти повече ябълки, отколкото произвеждаме и затова не е чудно, че ядем предимно вносни ябълки.