Дупнишки съдия оправда червения екскмет Дангов за обида срещу Ивайло Константинов

Filed under: Дупница |

Константинов е дошъл в община Дупница, за да се облагодетелства политически, глади панталон за депутат – в това обида няма, категорична е Ели Скоклева

Първан Дангов: Никога не съм хвърлял обвинения, ОбС шефът не заслужава обидни квалификации, не визирах него

Адвокат Милен Попов: От днес ще наричам Ели Скоклева селски първенец, целящ да се облагодетелства

Konstantinov 1234566Председателката на Районен съд – Дупница Ели Скоклева постанови присъда, с която оправда бившия кмет на Дупница, действащ общински съветник Първан Дангов за серията обидни квалификации „дълбоко комплексирана личност”, „егоцентрик”, „селски първенец” и др., които той отправи към председателя на Общинския съвет в Дупница Ивайло Константинов. 230-01-81-DSCN8756 copy Скоклева прие, че подобни изрази са напълно нормални, не са обидни, така че от този момент всеки може да ги употребява без страх, че може да носи наказателна отговорност за това. Скоколева не видя престъпление и в твърденията на Дангов, че Ивайло Константинов, който е президент на една от най-големите трансгранични транспортни фирми в Европа „Юнион- Ивкони”, е дошъл в Дупница, за да се облагодетелства и че се е обградил с обръч от фирми на роднини и приятели. 230-01-81-DSCN8755 copyСпоред юристи тези твърдения на Дангов са неверни, защото той не представи нито едно доказателство в тази насока, а съдията си затвори очите пред този факт. Тя отхвърли и гражданския иск в размер 50 000 лв., които щяха да отидат по сметката на Футболен клуб „Марек”.

230-01-81-DSCN8753 copyСлед като думи като „селски първенец”, „комплексар”, „егоцентрик” възхваляват личността и председателката на районния съд Ели Скоклева смята така, във всичките си изяви от тук нататък ще я наричам „селски първенец” вместо председател на съда, това обяви извън съдебната зала след приключване на делото защитникът на Ивайло Константинов адвокат Милен Попов и добави: „Тя също е лице, което заема публична длъжност и следва да търпи обиди и критики, особено когато критиката е от граждани. По отношение на присъдите, постановени от този районен съдия, мога да кажа със сигурност, че тя оправда по мое дело и главата на организираната престъпност Пламен Галев. Присъдата й обаче беше счетена за незаконна и отменена от Окръжен съд – Кюстендил, както и от ВКС. Съобразно нейните мотиви най-вероятно ще съобразя своето поведение с нейните критерии за обида и клевета, като приема, че облагодетелстването от поста е нещо изключително положително, което може да се случи на лице, заемащо публична длъжност. Вие, журналистите, видяхте как в залата Скоклева бранеше Дангов, не допусна реплики по отношение на пледоарията на защитата му и всячески се опита да ограничи възможностите за правене на реплики. Имаше съществени противоречия в защитната теза на адвокат Юлияна Динева. От една страна, тя каза, че Дангов никога не е говорил за Ивайло Константинов. Тя каза, че той не е назовал име, че не е бил ясен човекът, за който Дангов е говорил. От друга страна, заявява, че близки на Ивайло Константинов са сключили договори с общината и това било доказано. Въпросът е как едновременно хем пострадал не е Ивайло Константинов, хем представя договори на близки на него. Защитата му твърди, че Дангов целял да предизвика проверка по случая. Така ли се предизвиква проверка – с даване на пресконференции? И ако е така, защо не казва от кой орган е искал да предизвика проверка? Въпреки свободните съчинения на Дангов и Динева, това не попречи на съдия Скоклева да повярва. От този ден за нас Първан Дангов вече няма да бъде ветеринарен лекар, а ще бъде приеман като репортер, защото той се позова на практиките на Евроепейския съд за правата на човека, отнасящи се за свободата на словото на журналиста, а не на политика. Най-общо казано, ще съобразява начина си на говорене с това, което съдия Ели Скоклева счита за допустимо и правилно”, заключи адвокат Милен Попов. Интересно беше изявлението на Първан Дангов, който напълно отрече да си е позволявал когато и да било да хвърля обвинения срещу Ивайло Константинов, като хвърли вината изцяло върху журналисти. Записите на журналистите, заглавията са напълно видоизменени и преиначени, бяха единодушни Дангов и адвокатката му. Журналистите са интерпретирали неправилно, а аз не съм цитиран дословно, категоричен беше Дангов пред съда. Час по-късно след заседанието той събра журналистическата гилдия и обяви: „Оттеглям публичното определение „селски първенец” тъй като председателят на Общинския съвет не го заслужава”.

Ето какво заяви Първан Дангов пред съдия Скоклева в процудурата „последна дума на посъдимия”: „Съдебните решения не бива да бъдат коментирани, те трябва да бъдат изпълнявани. Но не разбрах в хода на това съдебно следствие, което приключи, точно каква е обидата от страна на тъжителя и в случая за неговия защитник. Първо смятам, че обида не съм нанесъл, а клевета, ако говорим за такава, то тя е породена от емоции, които съм предал като общински съветник от лица, с които съм имал приемни и са ме питали защо в община Дупница едни и същи фирми печелят обществени поръчки. И ако трябва да влезем в конкретиката, аз съм дал много пресконференции и в тях винаги съм изхождал от политическия мотив, а именно, че в момента, управлявайки, ПП ГЕРБ в Дупница, част от която е и тъжителят в управлението на таза партия, се е обградил от обръч от фирми. Като общински съветник конкретизирам, че съм питал и кмета Методи Чимев защо любимата му фирма, ако трябва да говорим конкретно, е „Автомагистрали Хемус” и защо общински съветник от ГЕРБ представлява тази фирма. Като част от управлението на ГЕРБ смятам и самия Ивайло Константинов, тъй като той се явява и политическо лице и беше начело на листата на същата политическа партия. И на въпросните пресконференции съм говорил за управлението на ГЕРБ, когато услужливо беше пропуснато да бъде казано. Ако някой разбира от политическа критика, очевидно има хора, които не разбират, според мен това е констатация и мое политическо мнение, смятам, и право като човек от опозиционната група в Общинския съвет да го изразява. Изразил съм многократно и мненията по отношение на стила и методите на работа на ПП ГЕРБ и на представителите на ръководството на същата тази партия.

Всичко това съм правил с ясното съзнание, че изразявам волята на всички онези, които не са съгласни с решенията, които се вземат от ръководството на партия ГЕРБ. И понеже бях обвиняван, че съм употребил думи като „егоцентрик”, „комплексар”, още веднъж повтарям, че такива думи от моята уста не са излизали, а са епитети, изведени в заглавията от журналиста, писал заглавието. Моите думи са „човек със силно его”, безспорно какъвто според мен е господин Константинов, тъй като, следейки неговите публични изяви, той много често обича да говори от първо лице единствено число като управленец, какъвто е, като бизнесмен, какъвто е, човек, който управлява голям бизнес, като човек, който има широк поглед върху нещата. Ще зачета точно какво означава – „склонност да превърнеш себе си в център на света, като мисленето е останало субективно; човек, който гледа на проблемите и явленията, които изникват пред него, единствено от своята гледна точка”. Смятам че това не е обида, още по-малко клевета”.

Веднага след оправдателната присъда съдия Ели Скоклева се съгласи да отговори на въпросите на вестник „Вяра” по отношение на оправдателната присъда.

– Госпожо Скоклева, ако утре напиша: „Селският първенец на Дупница Ели Скоклева оправда червения екскмет Първан Дангов за думите му към Ивайло Константинов „селски първенец”, „егоцентрик”, целящ да се облагодетелства, Вие ще ме съдите ли?

– Не, но оставам Вие да прецените.

– „Комплексар”, „селски първенец”  и „егоцентрик”за Вас обида ли е?

– Вие слушали ли сте пресконференциите, или сте изчели само текстовете, възпроизведени от журналистите?

– Да, и четох и слушах.

– „Комплексар” изразява оценка на поведение и характерова особеност. „Селски първенец” е израз като „андрешковщина” и други, които народът е дал също като оценка на поведение.

– И Вие считате, че жалбоподателят заслужава подобни определения?

– Не, изобщо не смятам. Това е изречено от един политически опонент към друг политически опонент.

– И смятате, че политическите битки не трябва да се пренасят в съда?

– Да, но съм убедена, че политическото говорене е на изключително ниско ниво. За съжаление обществото го приема.

– Вие приемате ли като човек и като съдия някой да Ви обижда, да употребява срещу Вас обидни квалификации, свързани с Ваши недостатъци?

– Изчакайте да напиша мотивите си, тогава всичко ще стане ясно. Дангов е дал оценка за поведение. Не е казал „комплексар”, казал е, че има егоцетрично поведение и не е изговорил съществителни нарицателни, както вие, журналистите ,сте го извели. Макар че дори и като съществителни не са обида, а са свързани с конкретно поведение. Това е оценка на характер и не представлява обида.

– Думите са взаимно заменяеми, те са синоними и имат еднакво значение.

– Не, не е точно така. Не са синоними, а цитатът за „селски първенец” е в контекста на гладенето на панталони за парламента. Да, всичко това е казано с цел да се уязви политическият опонент. Не съм съгласна, когато липсват политически аргументи, да тръгнат да употребяват подобни изрази, но за съжаление го правят всички политици. Това обаче изобщо не е предмет на обвинението.

– А обида ли е твърдението „обградил се е с обръч от фирми”?  

– Не, в никакъв случай. Това какво е? Това не е позорно обстоятелство. Едно обстоятелство е позорящо, когато е общовалидно за всеки човек. Че то всеки магазинер е обграден от обръч от фирми.

– Но всичко това е изговорено в контекста на твърдението, че е дошъл в община Дупница, за да се облагодетелства.

– Но да се облагодетелства как? Политически. Това не би могло да бъде позорящо обстоятелство.

– Не е позорящо обстоятелство да се облагодетелства духовно, но на Дангов и през ум не му минава за духовно политическо облагодетелстване.

– Дангов казва точно това – политическо облагодетелставне. Аз не го одобрявам това говорене, но то се наложи. А клеветата и обидата е това, което обществото възприема като клевета и обида. За съжаление обществото стана нечувствително напоследък, защото възприема това политическо говорене. Политиците се наричат „шмекери”, наричат се „циркаджии”.

– Не трябваше ли все пак Вие да сложите край на подобно говорене?

– Съдът не слага край на подобно говорене, слага го обществото и политиците.

– Няма как обществото да сложи край на престъпленията, ако съдът не се намеси. Без помощта на съда ние, обикновените хора, сме безсилни. Това може да направи само овластен човек като Вас.

– Европейският съд и неговите решения са категорични, че когато станеш обществена личност, трябва да проявяваш търпимост, включително и да бъдеш уязвен и лично, макар и да не отговарят на истината критиките. Това е нещо, което ние, магистратите, търпим всеки ден.

– Щом няма закон и ясни критерии, трябва да сме готови да се превръщаме в боксови круши. Като че ли този извод се налага.

Снимките:

1 Ивайло Константинов
2 Първан Дангов и адв. Юлияна Динева
3 Съдия Ели Скоклева
4 Адв. Методи Стойнев

Spread the love