За 8-и ден на недоволство срещу правителството: Студенти окупираха седем зали и аудитории в седем университета

Filed under: Актуално от днес,България |

Всички имаме право на протест, да го превърнем в граждански дълг, заявиха висшистите

254-18-01-В Ректората на Софийския университет ”Св. Климент Охридски” няма да има лекции заради окупациятаОстават окупирани аудитории и зали в седем университета. Студенти от НАТФИЗ блокираха за кратко ул. „Георги С. Раковски” в София, а студенти от СУ – движението при Ректората. Сутрешните блокади на парламента се възобновяват в знак на солидарност със студентските протести.

Окупирани остават Ректоратът на Софийския университет, зала 2006 в УНСС, зала 210 в Нов български университет, най-голямата аула в НАТФИЗ, както и аудитории в Пловдивския, Великотърновския и Бургаския свободен университет. Представители на университетите, подкрепящи окупацията, са поканени следобед в Ректората на СУ, за да обсъдят съвместните си действия. Около 300 студенти пренощуваха в Ректората. Учебни занятия и днес няма само там.

254-18-01-Петдесетина бъдещи актьори изиграха кратко представление на пешеходната пътекаНяколко десетки студенти от УНСС също пренощуваха в окупираната зала 2006. Тя е срещу кабинета на премиера и техен преподавател Пламен Орешарски, чиято оставка искат. Студентите засега не са настроени за окупация на цялата сграда.

„Не искаме да обръщаме тези студенти, които искат да учат, срещу нас. Идват и казват, че много искат да учат и не издържат и два дни без лекции. Обсъждаме как ще процедираме, но цялостна блокада на университета няма да е добре“, обясни за БНР един от протестиращите.

От сряда окупацията на 321 аудитория на Великотърновския университет е  ефективна. „Окупацията като форма на протест е противозаконна, всички проблеми могат да се решат с диалог“, смята ректорът на ВТУ проф. Пламен Легкоступ.

Снощи в Ректората не е бил допуснат актьорът Ивайло Захариев, който искал да подкрепи окупаторите и да изнесе лекция пред тях. Аргументът е, че е дошъл в извънработно време. От ръководството уточниха, че лекции могат да изнасят само щатни и хонорувани университетски преподаватели или лица, поканени от ръководствата на факултетите.

Около 50 студенти протестираха пред ЮЗУ „Неофит Рилски“. Студентското правителство разпространи декларация, че подкрепя студентската активност, но не смята, че университетът е мястото, където това недоволство трябва да бъде проявено.

Студентският съвет в Медицинския университет в Плевен излезе с декларация, в която подкрепя протестите, но е категорично против да се окупират сгради.

 

Флашмоб

 

 

Петдесетина бъдещи актьори от НАТФИЗ изиграха сутринта след 8 ч. кратко представление на пешеходната пътека на ул. „Раковски“ под звуците на тъпан. На пътя бе изписан огромен надпис „Оставка“. Между отделните етюди студентите пропускаха колите, след което отново “окупираха” пешеходната пътека за малко. В изявление младежите обясняват, че досега ръководството на НАТФИЗ не е изявило желание за адекватен диалог.

„Единственият отговор на проф. Любомир Халачев е ултиматумът – ако не напуснем аулата и не прекратим протеста до сутринта на 30 октомври 2013 г., Академията ще бъде запечатана”, пишат студентите. Те се оплакаха, че получават заплахи и от преподаватели, но няма да се откажат лесно от протестни шествия, защото не пречат на ученето.

Студенти от СУ „Св. Климент Охридски“ блокираха движението по-късно при Ректората. Те преминаха няколко пъти през пешеходната пътека, носейки плакати.

 

Референдум „за“ и „против“ окупацията на университетите

В Медицинския университет (МУ) в София ще има студентски референдум за окупацията. Той ще се проведе от 14 до 16:30 ч. на 30 октомври и от 9 до 16 ч. на 31 октомври. Всеки, който иска да гласува, трябва да представи студентски книжка или друг документ, доказващ, че учи в МУ. Преброяването на гласовете ще е публично на 1 ноември от 10.30 ч.

Пред „Дарик” председателят на Съвета на ректорите и ректор на МУ проф. Ваньо Митев алармира за риск от хаос във висшето образование. Той изрази недоумението си, че протестиращите издигат политически искания, а не се интересуват от парите за висшето образование.

Подкрепа

 
Преподавателските подписи в подкрепа на студентите са над 400. Сутрешните блокади на парламента се възобновяват. Във Facebook организаторите на протестите пред НС заявяват, че вярват в студентите, в способността им и правото на ефективно гражданско неподчинение. „Всички имаме право на протест. Да го превърнем в граждански дълг”, призовават те.

Вчера сутринта пред парламента се събраха няколко души. Призив за блокада има за днес и утре.

 

Spread the love