Самуил никога не е бил македонски цар, има доказателства, че е българин на 100%
Тези дни директорът на НИМ Божидар Димитров и на Националния археологически музей Людмил Вагалински се оказаха на различни позиции за това какво ще правим с костите на цар Самуил, които би трябвало да пристигнат у нас през есента за честванията на 1000-годишнината от смъртта на владетеля. Докато шефът на НИМ твърди, че мощите на българския владетел трябва да бъдат тържествено погребани в храм „Св. София“ в столицата, то колегата му е категоричен, че за такива действия и дума не може да става и костите би трябвало да се върнат в Гърция, където се намират от 1969 г. За този спор и още въпроси около личността на цар Самуил разговаряме с директора на НИМ Божидар Димитров.
– Г-н Димитров, какъв е този скандал между вас и директора на Археологическия музей за костите на цар Самуил? Доц. Вагалински твърди, че не може да става и дума мощите да бъдат препогребани у нас, а вие – че костите на българския цар трябва да останат в базиликата „Света София“ в столицата.
– Аз казах само, че се е обсъждал въпросът, ако евентуално костите на цар Самуил дойдат в София, къде да бъдат положени. Изказани бяха не само от мен и от него, но и от други хора различни мнения. Но до окончателно решение не се е стигнало. Все още не се знае костите ще дойдат ли въобще, за колко време ще останат и т.н. Така че няма скандал между нас.
– Вие бяхте в българската делегация в Гърция, след което посещение бе обявено, че съседите ни дават костите на Самуил. Ще стане ли това, има ли надежди да се случи?
– Не знам. Преговорите се водят на по-високо равнище. Експертите си свършиха работата. Ние отидохме, казахме „Това е Самуил!“ и точка по въпроса. По-нататък преговорите се водят на правителствено ниво – с министъра на външните работи ли, с министъра на културата ли, не знам със сигурност.
– Със сигурност костите в Солун са на Самуил, така ли?
– Да. Защото Самуил е бил ранен в една битка при река Сперхей в днешна Централна Гърция през 996 г. Тогава Самуил и синът му Гаврил Радомир не само че са ранени, но и се спасяват от гибел само защото лягат сред мъртвите войници и се престорват на убити. Това го знаем от византийски източници, които съобщават още, че костта на Самуил е зараснала неправилно и той е бил сакат до края на живота си. Действително откритият скелет има счупване и неправилно зарастване точно където казват византийските автори. Костите, които ние видяхме, не съдържат надпис на кого принадлежат. Но другото косвено доказателство, че са на Самуил, е това, че е погребан този скелет в църква, построена от цар Самуил.
– И заради тази църква Македония твърди, че Самуил е македонски цар?
– Самуил е погребан след смъртта си на 6 октомври 1014 г. в църквата на един остров в Преспанското езеро.
– Как костите на българския цар стигат до Солун?
– Тленните останки на Самуил, сина му и племенника му са открити от гръцкия археолог Николаос Мицопулос през 1969 г. в саркофази сред руините на средновековна базилика на остров Свети Ахил в Малкото Преспанско езеро в Северна Гърция.
Подробности в печатното издание
Сникмата: Божидар Димитров