Зам.-шефът на общинската болница в Дупница Крум Бонев си купи нов апартамент в София, осъден на 1500 лв. от столичната „Топлофикация”

Filed under: Дупница |

Спор с комшиите блокира продажбата на жилището му в центъра на града

72-01-81-Krum BonevУправителят на частния медицински център „Асклепий”, който е и управител на общинската болница, Крум Бонев се е нанесъл в луксозна кооперация в София, намираща се ул. „Богдан”. Колко пари е дал за имота, не е ясно, известно е, че не е лесно да си купиш апартамент в столицата. Докторът набързо се нанесъл веднага след цялостно обзавеждане изцяло по негов вкус. Градските легенди разказват, че за цялостното обзавеждане докторът договорил специална отстъпка като за специален клиент. Докторът прави опит да продаде апартамента си в Дупница в центъра на града, но конфликти със съседи пречат. Битката с комшиите е внесена и в съда. Според коментарите докторът е запушил вентилационната шахта на всичките си съседи по вертикална линия, за да си построи баня, да преустрои терасата. Той живеел на последния етаж и създавал големи неприятности. Докторът има къща и в Крайници. Той е един от шефовете на ловното дружество в Дупница и е страстен ловец. Миналата седмица Софийският районен съд осъди Крум Бонев.

Съдия Александър Ангелов уважи исковата молба на „Топлофикация” – София, че дължи на дружеството сумата от 1400 лв. за потребена топлоенергия.

Дупничани се питат откъде докторите имат толкова много пари да разкриват частни медицински центрове, да си купуват жилища, при положение че болницата, в която работят, е в окаяно състояние. Има ли прокуратура и Икономическа полиция в града, която да провери откъде са парите на бизнесмени, доктори, които тънат в лукс по време на криза.

Припомняме, че изтече информация за схемата, по която частен център „Асклепий” източва общинската болница. Проверка в Търговския регистър тогава показа, че водещи лекари в общинската болница са собствениците на частния медицински център „Асклепий”. Главният лекар на общинската болница Крум Бонев е управителят на „Асклепий”, шефът на вътрешно отделение Елена Гюзелева е лекар пенсионер, акционер и на работа и в „Асклепий”, д-р Дима Зантина, шеф на АГ отделението, също пенсионер, е и акционер, д-р Красимир Кирилов, шеф на нервно отделение, също акционер, добилият печална известност на смяна пиян доктор Атанас Дамов, при когото почина млада жена, и др. Справка от Министерството на здравеопазването сочи, че 90% от пациентите на болницата са пациенти на „Асклепий”. Всички дружно само преди около година разкриха и хоспис на четвъртия етаж в старата поликлиника с благословията на бившия кмет Атанас Янев, който им отдаде помещенията под наем. По ирония на съдбата бизнесът на докторите процъфтява в съседство със сградата на кметството. Медицински център „Асклепий” и хосписът са в непосредствена близост до кметството в центъра на Дупница: центърът – пред, а хосписът – зад кметството. Никой обаче досега не беше разплел схемата, а тя е елементарна. Общинската болница има медицински център, който е напълно умъртвен, но според учредителния акт е създаден да функционира на принципа 60% от постъпленията за болницата, а 40 за работещите там лекари.

В „Асклепий” всички финансови постъпления отиват в джоба на лекарите. При това положение не е трудно човек да се досети защо болницата има 1,3 млн. лв. задължения, а в „Асклепий” водещите лекари се радват на завидно благосъстояние. На месец те получават от здравната каса между 15 и 20 хил. лв. Отделен е въпросът за очевидния конфликт на интереси, защото те получават заплати както от общинската болница, така и от частния център и използват болницата за набиране на клиенти. Още по-очевиден е фактът защо очите на шефа на болницата Любомир Таушански са затворени при това крещящо състояние на болницата?

Оставяме на финансовия одит да посочи лекарите, които са докарали общинската болница до фалит, а други специализирани органи да проверят какъв е източникът на благосъстоянието им.

Дупничани припомниха, че упадъкът на болницата не е от вчера. Общинският хоспис, който трябваше да отвори врати по времето на Първан Дангов, който направи тържествена първа копка и заведе цялата журналистическа гилдия в кв. ”Таушаница”, където се изграждаше, в момента няма нищо. За хосписа Дангов усвои около 500 000 лв. и той беше перлата в короната на неговото управление, но хоспис така и не беше изграден. Големият замисъл беше хосписът да се настани в психиатричното отделение на д-р Илка Иванова. Отделението й беше съсипано, но хосписът за близо 500 000 така и не се изгради. Дангов предостави парите на двама братя от Перник, които ги взеха, казаха, че са недостатъчни и забравиха за реконструкцията. Това са грешни пари, къде са парите, питат сега дупничани и искат да знаят защо прокуратурата не разнищи този случай. Пак по времето на Първан Дангов съветниците  му предоставиха 170 000 лв. чрез гласуване за построяване на морга. Парите потънаха незнайно къде. На фона на това „разгърнато” строителство в Дупница за близо 700 000 лв., от което има само един изкоп за морга и руини за хоспис и изглежда като далечен мираж, се проектира съвсем реално изградената къща на Първан Дангов на три етажа и трите къщи на неговия наследник Атанас Янев до сградата на Темида. Без да се правят каквито и да било аналогии, дупничани казват: Ако гръмките обещания в областта на строителството и визията за развитие на градоначалниците са толкова реални, колкото къщите им, сега в Дупница щеше да има далеч по-добра здравна база и нямаше да се налага местните медици да изхвърлят хора, които да умират като кучета. Бонев категорично отказва, да кометира каквито и да било въпроси свързани с негово име. Категорично забранявам да ми звъните по каквито и да било въпроси, никаква информация няма да получите от мен, заяви за в. „Вяра” Бонев, преди няколко месеца. Той запазва правото си на отговор.

Снимката: Д-р Крум Бонев

 

 

 

Spread the love