Облаци надвиснаха над кюстендилските абитуриенти. Заради евровота младежите се притесняват дали могат да пият. “Такава заповед се издава 3 дни преди деня, така че още е рано да се притесняват”, опита да успокои обстановката пиарът на кметството Юлия Драганова. Въпреки това голяма част от учебните заведения са в паника в последния момент подобна заповед да не помрачи празника им. В деня на размисъл в областния град 5 паралелки ще изпрати Професионалната гимназия по икономика и мениджмънт “Йордан Захариев”. “И ние самите не знаем какво да правим. Най-вероятно отново ще свикваме родителска среща. Проблемът идва от това, че много от родителите са запазили заведения, в които с роднините ще изпратят абитуриента, запазени са часове за грим, фризьор и какво ли не. Представете си в последния момент да има нова организация на всичко. Все пак мисля, че всичко си зависи от ресторанта, където ще празнуват децата. От “Велбъжд” нищо не са ни казали”, коментира директорът на ПГИМ Таня Динева.
В деня на изборите Езиковата гимназия в областния град ще изпрати две паралелки с абитуриенти и една от гимназия “Неофит Рилски”. “Това е важна тема и тепърва предстои да се разисква. Има си отговорници по паралелки, ангажирани са и класните ръководители. Не е обсъждан въпросът да променим датата на бала. Все пак родителите на абитуриенти са ангажирали заведения”, сподели и директорът на Езиковата гимназия Иванка Янкова. Абитуриентите обаче се притесняват и от друг проблем. До някои от децата достигнала информация, че имало министерска заповед във връзка с предстоящите балове, с която се забранява досегашната практика зрелостниците да си правят снимки за спомен в учебното заведение. Причината е, че на мястото ще има поместени избирателни секции. Така всички завършващи ще могат да преброят от 1 до 12 пред самото учебно заведение. От пресцентъра на Министерството на образованието обаче отричат да има подобна заповед.
Столични дизайнери пък обират родители. Ръст в цените на роклите за предстоящите абитуриентски балове на девойките отчитат родителите в Кюстендил. Един скромен тоалет излиза 545 лв., а ударните цени на столични бутици излизат и до 1500 лв. “Единственото хубаво е, че при поръчката на модела се отбелязва училището на детето и така няма как да стане дублаж в тоалета”, коментира майка на абитуриентка. Що се отнася до избора на грим и прическа, там тарифите са различни. Девойките в областния град залагат на местни спецове, като сумата и за двете екстри надхвърля 100 лв., без екстеншъни.
Цените на кувертите в култовия ресторант “Велбъжд” остават непроменени. И през тази година родителите са се бръкнали с по 80 лв., в която цена е включена вечеря, десерт и малко количество алкохол. “Мога да кажа, че за дъщеря ми абитуриентският бал ще излезе около 1500 лв. минимум. Отделно роднините се събират в ресторант, в който кувертът е също 20 лв. На практика едно обикновено семейство не може да подсигури бала на детето си, ако не потъне в дългове”, коментираха още родители.
Снимката: Абитуриентите от миналата година нямаха притесненията, които в момента тревожат младите кюстендилци, на които им предстои завършване.