Експертът в посетителски център „Паничище” Страхил Гювийски прочете пред децата авторския си „Хайдушки разказ” и обяви: „Ние живеем под кръстата гора, която ни пази, никога не сме били засягани от силни бури и градушки
Ученическата викторина по повод Седмицата на гората в Сапарева баня се превърна в истински урок по краезнание и родолюбие. Събитието се проведе в салона на читалище «Просветен лъч». 20-те деца, разпределени в два отбора, над 1 час отговаряха на въпроси за Рила, Национален парк «Рила», хижите, ландшафта, флората, фауната в най-високата планина на Балканите. Задавани бяха въпроси за името на планината, резерватите в нея и техните имена и характеристики, застрашените и ендемични видове, броя на езерата, реките, извиращи от тях, и т.н., и т.н. Присъстващите в залата около 100 деца си припомниха, че Рила означава водна планина, какви са били имената й по време на траките и славяните, че „Скакавица” е първата изградена хижа. В Рила има 18 хижи и 5 заслона, от нея извират 3 големи реки – Искър, Марица и Места. Рилският манастир е основан през 10-и век от отшелника свети Иван Рилски. В планината е сниман известният български филм „Козият рог”. В НП „Рила” има 200 езера. Единственото находище на слюда в Рила е в село Пастра и се разраства през 1930 г. Сред символите на Рила са минералите гранат, аквамарин и смарагд.
Директорът на школото в курорта Анета Трайкова писа шестица на участниците във викторината, от която с интерес наблюдаваха и Стефан Кирилов – гл. експерт в НП „Рила”, гл. експерт в Посетителски център „Паничище” Страхил Гювийски, директорът на Национален парк „Рила” Димитър Русков, председателят на Туристическо дружество „Паничище” Йордан Ранчов в Сапарева баня, представители на общинската администрация и читалището. „Целта ни при организацията на тази викторина бе да се запознаят учениците и присъстващите тук с красотите на Национален парк „Рила”. А те не са малко. Сапарева баня е една малка община по територия, но тук е събрано голямо богатство от природни дадености. Тук са се събрали величието и красотата на природата. Уникална е природата на Седемте рилски езера. Уникална. Там се наблюдава една палитра от десетки върхове, които са над 2000 м, бистри реки – това е река Джерман, която води началото си от Седемте рилски езера, кристално чисти езера, много зелени долини, пасища и т.н. Тук, на Седемте рилски езера, всеки връх и всяка долина има своята легенда и своята история. Затова стотици – над 150 000 души годишно, посещават района на Седемте рилски езера. Това е едно великолепно място за посещения, едно място, пред което туристите се прекланят”, каза Йордан Ранчов. Той припомни, че от 1920 г. Седемте рилски езера са мястото за посрещане на новата година на обществото на Бялото братство на Петър Дънов. Дългогодишният туристически деятел обърна внимание на новопоявилия се проблем със създаването на изкуствен сняг с оръдия и химикали, замърсяващи околната среда. Отбеляза, че при изготвянето на устройствения план на Национален парк „Рила” на първо място трябва да бъдат вниманието и грижата към хората, а след това икономическите интереси, преследвани от десетки фирми в района на Паничище и езерата. Йордан Ранчов призова учениците да изучават и пазят националния парк и едноименната планина. Страхил Гювийски подчерта, че организацията на викторината е коствала огромен труд на децата и учителите, а някои от въпросите са затруднили и него. Нашите деди и прадеди са избрали едно много специално място, където да се заселят. То е специално не само защото сме се родили тук, специално е само по себе си. Тук населението никога не е било засегнато от силни градушки и бури, защото Рила планина ни пази. Ние живеем под кръстата гора, специална гора, и тя пази Сапарева баня, каза Страхил Гювийски. Пред децата експертът в Посетителския център в курорта Паничище прочете авторския си „Хайдушки разказ” и допълни, че планината е закриляла и пазела и хайдутите. Свои стихове чете поетесата и дългогодишен служител в парка Райна Маргина. Вокална група от училището с ръководител Надя Джоргова пя песни, свързани с България и темата. Четвъртокласничката Мария Тръмбева пък изпя народна песен. Тържеството викторина водиха учениците Мария Димитрова и Иван Николов.
Каре
З. Осмокласничката Ивет Банкова №1 с есе за парк «Рила»
8 деца от 1-ви до 8-и клас спечелиха призовите места на конкурсите за рисунка и написване на есе на тема „Национален парк „Рила” – познат и непознат”, организирана от Дирекцията на Национален парк „Рила”-Благоевград, Туристическо дружество „Паничище” и Основно училище „Христо Ботев” в Сапарева баня. Първокласничката Лора Бояджиева се класира първа, Йоана Славова от 3-ти клас е втора, а второкласникът Калоян Софрониев – трети при участниците в конкурса за рисунка ученици от 1-ви до 4-ти клас. Първото място при включилите се в конкурса за рисунка ученици от 5-и до 8-и клас зае Елизабет Никлина, второто – Вероника Мутавчийска, а третото Станимира Мертекчийска. За написване на есе на първо място е класирана Ивет Банкова от 8-и клас, а на второ – Петя Ракова, също осмокласничка. Наградите им – грамоти, връчи директорът на учебното заведение Анета Трайкова. От името на НП „Рила” отличилите се получиха предметни награди.
Т за сн