Русия не изпълнява своите задължения в съответствие със споразумението за успокояване на обстановката в Украйна, постигнато в Женева на 17 април, смята Барак Обама
САЩ налагат нови санкции срещу Русия заради намесата й в Украйна. Те ще засегнат конкретни физически лица, компании и високотехнологична военна продукция. Това обяви президентът Барак Обама във филипинската столица Манила, където е на посещение като част от азиатската му обиколка.
„Те са продължение на санкциите, които вече са наложени“, каза Обама на пресконференция.
Очаква се мерките да бъдат насочени срещу износа на нови технологии за руската отбранителна промишленост и компании, контролирани от хора от най-близкото обкръжение на президента Владимир Путин.
Позовавайки се на неназовани представители на президентската администрация, в. „Ню Йорк таймс“ писа, че засегнати ще бъдат ръководителите на „Газпром“ Алексей Милер и на „Роснефт“ Игор Сечин.
Предвижда се замразяване на активите под юрисдикцията на САЩ и забрана на американски компании и граждани да имат бизнес с лицата, включени в списъка.
Новите санкции ще бъдат наложени, тъй като Русия не изпълнява своите задължения в съответствие със споразумението за успокояване на обстановката в Украйна, постигнато на четиристранната среща за страната в Женева на 17 април, заяви Обама.
Той обаче изрази опасения, че наказателните мерки няма да променят поведението на Москва. При такъв сценарий Съединените щати ще наложат още санкции на Русия, предупреди Обама. Те ще бъдат в конкретни сектори, евентуално отбраната и банките.
Китай отново изрази несъгласието си да бъдат налагани на Русия санкции заради Украйна. Пекин поддържа контакт с всички страни от началото на украинската криза, в това число и страните от Г-7, и е обяснил своята позиция, заяви говорителят на китайското МВнР Цин Ган, цитиран от световните агенции.
„Смятаме, че санкциите не могат да доведат до решение на проблема и могат да увеличат напрежението. Призоваваме всички страни да продължат да използват диалога и преговорите за изглаждане на неразбирателствата, да работят за политическо уреждане на кризата в Украйна. Санкциите не са в интерес на никого“, заяви Цин.
Съветът на ЕС на равнище посланици също взе решение за разширяване на списъка с имена на руски граждани в рамките на т.нар. втори етап от санкциите срещу Русия, който предвижда забрана за влизане в ЕС и замразяване на активи на територията на страните – членки на ЕС. Очаква се в „черния списък“ да бъдат включени още 10-15 имена.
След присъединяването на Крим към Русия, ЕС и САЩ обявиха въвеждането на санкции спрямо редица украински, руски и кримски ръководители и бизнесмени, а също и срещу банка „Русия“.
Снимка:
Барак Обама