Собственикът на плажа в Сапарева баня Георги Близнаков взе разрешително за минерална вода, пуска я в басейни към къща за гости „Съни Вилидж»

Filed under: Дупница,Сапарева баня |

Общинският съветник от БСП Николай Фарфаров настоява водата да се дава само на бизнесмени, откриващи работни места за сапаревобанци, колежката му Мариана Адвокатска недоволна, че няма чешми за местните

118-01-04 GEORGI BLIZNAKOV copyКъща за гости „Съни Вилидж» в Сапарева баня ще може да ползва минерална вода, стана ясно на последното заседание на Общинския съвет в курортното селище. Местният парламент даде съгласието си общината да издаде разрешително за водовземане на собственика на „Съни термо” ООД – София Георги Близнаков. Бизнесменът, който е собственк и на плажа до санаториума, и на заведението «Котвата» в курорта, ще може да ползва минерална вода за срок от 20 години от датата на влизане в сила на разрешителното. Разрешението е за средноденонощен дебит на черпене от  0,18 л/сек (5676,48 куб.м годишно). Водата ще се ползва за душове, тангентори и джакузита, ще отива в два открити плувни басейна с кубатура до 100 куб. м и един детски басейн до 20 куб.м, един вътрешен басейн с общ обем 46 куб.м и джакузи с обем 0,5 куб. м, представляващи части от къщата за гости. Докладната записка на кмета Сашо Иванов предизвика дебати в залата. 118-01-04 uli-1  copyОбщинският съветник от БСП Николай Фарфаров заяви, че водата е достатъчна и общината трябва да дава разрешителни, но като се отчита колко работни места са открити, и то за сапаревобанци. Не може всички да са равнопоставени и разрешително да получава и този, който разкрива 2 работни места, и разкриващият 20 работни места. В тази връзка градоначалникът отговори, че от общината са възложили изготвянето на работен проект за резервоар, от който да се черпи вода. Председателят Петър Чучуганов отбеляза, че проблемът няма да бъде разрешен от резервоара, с чието изграждане е съгласен, защото ще започне копаене на тротоарите. Според него трябва да се изготви схема или генерален план на линиите, по които минават тръбите. Срам ме е, че водата в Гейзера не се пуска постоянно. Като идват туристи и ме питат къде е Гейзерът, се налага да казвам, че има авария. Хората са дошли заради него, да го видят, да си направят снимка, заяви още Чучуганов. Чуха се гласове вече да не се издават разрешителни на всички. Марта Копанарска посочи, че това ще е дискриминация, тъй като досега всички, които са поискали разрешително, са го получили.

В дебата се включи и Мариана Адвокатска от БСП, която е медицинската сестра в поликлиниката на курорта. Ние не сме наясно колко е дебитът на водата, а тя намалява. Водата не е това, което беше. Затова трябва да направим по-широка дискусия за разрешителните. В поликлиниката, където работя, водата спира, в санаториума също има такъв проблем. Около банята не остана една чешма, от която човек да си налее минерална вода. Местните хора нямаме достъп до минералната вода. Длъжници сме на това население. Сапарева баня наистина промени облика си и е съвсем друга. Не всичко обаче е пари и бизнес. Що се отнася до дискриминацията, това са много тежки думи, заяви Адвокатска.

Кметът Сашо Иванов й отговори, че от общината правят регулярни проучвания за дебита на водата. Градоначалникът посочи още, че водата години наред изтичаше в река Джерман и най-големият проблем е, че все още не се ползва рационално. Разликата в ползването на минералната вода отпреди години и сега е огромна. Ако не дадем възможност да се правят тия инвестиции, няма кой да идва да гледа Гейзера, заяви Иванов. Кметът обясни, че през зимата водата в Гейзера наистина не била пускана постоянно, но това е направено, за да има за санаториума.

По време на дискусията стана ясно, че Близнаков е разкрил немалко работни места, в момента има един басейн с минерална вода, един, който не е пуснат в експлоатация, и смята да построи още. При поименния вот за издаването на разрешение с „въздържал се” гласуваха Петър Чучуганов, Мариана Адвокатска, Николай Мертекчийски и Любен Кръстев. От администрацията на планинското селище припомниха, че общината може да отдава само свободния ресурс минерална вода чрез издаване на разрешителни за водоползване за всякакви нужди – за СПА и балнеолечение, за отопление.

След като през 2010 г. Министерството на околната среда предостави възможността общината да дава неоползотворявания ресурс от находището, общината е задължена да усвоява този ресурс. Според нормативните разпоредби, ако в срок от 5 години общината не е взела мерки за усвояване на свободния минерален ресурс, находището ще се даде за управление на съответната Басейнова дирекция.

Снимките:
1 Георги Близнаков
2  Общинските съветници и кметът Сашо Иванов влязоха в спор за минералната вода.

Spread the love