Отецът смята, че влечугите пазят храма от зло, местни хора смятат, че самодивите са им се показали в образа на влюбени смоци
Зам.-председателят на Съюза на репресираните в Благоевград Иван Хаджииванов написа стихотворение за любовната игра на двойка смокове. Музата на мерената реч осени известния благоевградчанин навръх Спасовден на събор в село Покровник. По традиция местните хора начело с кмета Методи Китанов и поп Вальо се събират на курбан всяка година край черквичката в гробищарската махала. Там се раздава чорба за здраве и късмет, пийва се ракийка за добро настроение, редят се спомени за хора и събития.
Десетки се събраха на събора и тази година, разказва Иван Хаджииванов, който е брат на поета идеалист Кръстьо Хаджииванов, убит от засада през петдесетте години на миналия век край с. Кулата. Както си му е редът, поп Вальо прочел от Светото писание за Възнесение Господне, каквото се чества тоя ден, започнали да се редят трапезите, когато множеството се разбунило. Причината била двойка смокове, която се виела в любовна игра на дървото над трапезите. Веднага се чули викове: Дайте тояга да утрепем тая гад, намерила къде да се размножава! Други пък, сред които и Иван Хаджииванов, възразили: Не ги закачайте, нищо лошо не правят! Спорът бил решен от тежката дума на поп Вальо, който заключил, че Бог е рекъл всички живи твари да се размножават по един и същи начин и в тоя свещен момент не трябва да се закачат. Освен това змиите и свети Спас били закрилници на селския храм, затова не трябвало да се закачат. Така любовната двойка била оставена да довърши мига на зачатието и да се шмугне в треволяка. Някои видели в това любовна поличба, други решили, че самодивите, които на тоя ден според хорското поверие играят по поляните, им се показват в образа на змии, трети били уплашени, за да си помислят нещо, но всички останали с усещането, че случаят е особен.
Любещите се змии бяха някакъв знак, пратен от Бога, категоричен е Иван Хаджииванов. Добре направихме, че не ги убихме. Неслучайно те се появиха в деня на Възнесение Господне, който народът нарича Спасовден. Не зная как, не зная и защо, но случаят ми направи голямо впечатление и римите от само себе си се появиха, разказва Иван Хаджииванов.
Публикуваме с негово разрешение стихотворението му, озаглавено „Спасовден”
Спасовден
На поп Вальо от Покровник
На празника видях велико нещо
в короната на орех стар сред хлад,
змия и смок се любеха горещо,
а казват, че били отровна гад.
Че змиите били студенокръвни,
че вредни са – не вярвам във това,
когато виждам две в едно навървени
как вплетени се галят в любовта
Не ги смути народа многолюден
на масите под ореха голям,
светкавицата на снимач възбуден,
невинни, без да знаят що е срам.
Един герой бе взел тояга дълга
да ги убива, че е срамно там…
Но попът убеждаваше го с мъка,
че те със свети Спас опазват храма,
че са за нас спасение голямо!
Горещо се целуват с тела снажни
на клона хладен вплетени пълзят,
поглеждат ни и искат да ни кажат:
Ей, хора зли, бъдете като нас,
че любовта спасява този свят!
Множат се те, а българите чезнем,
сами си правим всякакви злини,
управници с продажническа мерзост
ни правят роби и на чужденци!
Иван Хаджииванов: 29.05.2014 г., Покровник
Снимка: Иван Хаджииванов