Писателят и кинопродуцент Стоян Петровотправя покана към съответните ръководни институции в Кюстендил да съдействат за осъществяването на филмов проект, който, ако се изпълни, ще увеличи известността на древния град под Хисарлъка и на неговата област не само в България, но и в чужбина. Toй предлага да се създаде административна структура в сферата накиноизкуството на територията на община Кюстендил.
Стоян Петров е автор на романа „Лабиринтът на мечтите”, ISBN: 954- 90147 – 1 – 1, който може би е най-добрият роман, свързан с т.нар. преход в България. Работи и в областта на игралното серийно телевизионно филмопроизводство. Целта му е да създава екранни творби с висока естетическа стойност. Желае да снима игрален телевизионен сериал по мотиви от „Лабиринтът на мечтите“, по-голямата част от чиито действия да се развиват в Кюстендил, град с антични и съвременни достойнства.
Възможно е да се заснеме сериен игрален телевизионен филм, по-голямата част от чиито действия да се развиват в старинния Велбъжд, и по друг роман на Стоян Петров (който същевременно е и кинороман) -„Комбинации и коловози”.
И двата сериала могат да бъдат оценени високо от голяма аудитория, защото литературните им първооснови са подходяща база за високостойностни екранни творби. Написани са в добър стил, с поддържане на интереса в развитието на действето, на съвременна тема, с разнообразие на сюжетните линии.
Кинопроизведенията, предвидени да бъдат снимани по тях, могат да бъдат отнесени към т.нар. рубинени филми – тоест, предназначението им е да привличат вниманието на зрителите без да има в тях убийства, стрелби между полицаи и мафиоти, отвличания, атентати, незаконна търговия с наркотици, нелегална продажба на оръжия, извънземни, „захаросани” преживявания на болнични екипи, „сладникаво” ежедневие на адвокатски колективи, животни от други планети, абсурдно представени опити за политически въздействия, въоръжени обири на банки и т.н. На мнозина може би ще им се стори, че е невъзможно такива ленти да привличат вниманието на широка аудитория, но това не е така. В световната практика има такива случаи.
Авторът желае да създаде киноленти и без участието на централни институции, като Националния филмов център към Министерството на културата, БНТ, Би Ти Ви, Нова телевизия и др.
Стоян Петров работи и в областта на документалното кино. Изработил е проект за 4-сериен документален туристически филм за Кюстендилски окръг, като първите 2 серии са за областния център, 3-тата е за други селища в областта (Дупница, Сапарева баня и др.), а 4-тата е за извънселищни забележителности в Кюстендилския край. Основната цел на този план е да се увеличи притокът на български и чуждестранни туристи, и то с по-продължителен престой, на кюстендилска територия. Това може да се осъществи, ако потенциалните посетители са запознати по подходящ начин с възможностите за отдих, лечение и развлечение – тогава те ще увеличават престоя си и ще разнасят името на антична Пауталия и нейната област. Също такаeвъзможно проектът да съдейства за увеличаването на сътрудничеството на фирми от Кюстендилския регион с партньори извън туристическия сектор от чужбина и от други български райони.
Стоян Петров е член на Съюза на независимите български писатели – СНБП. Той е регистриран и като филмов продуцент в Министерството на културата.
Уместно е да се подчертае, че има Национална стратегия за регионалното развитие на България за 2005-2015 г., която е приета от правителството. Целите и приоритетите на тази Национална стратегия са формулирани на основата на сравнителен икономически анализ на районите за планиране и интеграция на страната ни в Европейския съюз. Документът отбелязва необходимостта от все по-голямо участие на регионалния фактор в изпълнението на програмите за районно развитие и мобилизиране на местните ресурси. Препоръката се отнася и за филмовата индустрия.
Продуцентът предвижда и откриването на киноклубове от рода на „Приятели на сериала „Лабиринтът на мечтите“ и „Приятели на сериала „Комбинации и коловози“, които да рекламират тези екранни произведения.
Той предвижда също така копродукции с чужди партньори. Освен това иска да създаде и алтернативно кино – чрез нестандартен подход, при това на регионална основа, което да превъзхожда общонационалното стандартно киноизкуство. Ако бъдат реализирани такива филмови проекти, те могат да имат материален и културен принос за Кюстендилска област – овощната градина на България.
Стоян Петров е провел необходимите пазарни проучвания и е установил, чегореспоменатите филми могат да бъдат прожектирани по БНТ и по други български телевизии. Освен това те могат да бъдат пригодени за широкоекранно кино, за интернет, задивиди, да се гледат във влакове, автобуси, железопътни гари и др. Разгледани са възможностите и за показването им в Русия, Франция, Чехия, Великобритания, Германия и др. Съществуват предпоставки и за съвместна дейност с независими и официални кинопроизводители.
С плановете за екранни творби, както и с вече заснетите, може да се кандидатства за финансиране от фондове на Европейския съюз, на Съвета на Европа и на други организации за реализиране на културни дейности и за регионално развитие.
Идеите на Стоян Петров за кинопроизводство в Кюстендилска област заслужават внимание, похвала и подкрепа. Да му пожелаем успех в неговите художествени и делови начинания.
На добър път в създаването на висококачествени филмови произведения!