Кабинетът „Орешарски” е неуспешен, а второто служебно правителство – по-добро от първото
Нашият извод след две правителства на малцинството, които не успяха да завършат мандата си е следният: „Следващото редовно правителство трябва да има ясно мнозинство, което да осигури преди всичко политическа стабилност”. Това е позицията в месечния анализ на новосъздаденият Институт за дясна политика (ИДП) , представен на пресконференция днес. Според него следващият кабинет трябва да бъде съставен от политически фигури, които да не играят ролята на подставени лица.
Анализа представиха председателят на УС на ИДП Петър Николов и членът на ръководството Тома Биков. Спомоществовател на представянето и водещ пресконференцията бе един от създателите на института, медийният експерт и преподавател във ФЖМК, Джими Найденов.
Според анализът на института правителството на Орешарски е било неуспешно и е изконсумирало мита за „експертното правителство”.
От института отправиха съвет към партиите от дясното –Реформаторският блок (РБ) и ГЕРБ да започнат да се срещат публично. „Политиката е нещо публично. Ако всички разговори между тях бяха проведени пред медии и публично, РБ и ГЕРБ щяха да са по-силни, отколкото преди седмица, коментира той. В предизборна ситуация е много лесно да се подадеш да трупаш политически дивиденти. В никакъв случай коалиция РБ и ГЕРБ не е гарантирана”, напомни Петър Николов.
Според наблюденията на ИДП ГЕРБ се намира в добра форма и продължава да пресира основния си опонент – БСП. През последните 2 месеца Борисов успя да разгради властта на БСП и ДПС пред очите на обществото, които на финала влязоха в публичен конфликт. „Хаосът в политическата, финансовата и банковата системи дават предпоставки за формиране на вълна в полза на ГЕРБ по време на изборите на 5 октомври”, прогнозират от института.
Според анализът БСП се намира в тай-тежката си криза от 1989 г. насам и промяната в партията ще бъде техническа, а не идеологическа. Най-голямата краткосрочна цел на новият председател Михаил Миков ще бъде да предпази БСП от пълен разгром на предстоящите избори. „БСП в този си вид си отива чисто биологически”, отбелязаха авторите на доклада.
Основна характеристика на ДПС в момента е мълчанието, което винаги е било знак за препозициониране на партията. Пикът на негативно отношение към партията на Доган е съпоставим с този от 2009 г., но това едва ли ще се отрази на изборните им резултати. ДПС едва ли ще се намира в управлението, но ще остане значим политически фактор, смятат от института.
От другите политически сили, „България без цензура” се разпада и е възможно дори да не стигне до избори, изказаха предположение от ИДП. „Тя не бе припозната като актив, а като пасив на КТБ и в момента Бареков не е под ничие крило е оставен сам на себе си едва ли ще оцелее до изборите”. В този смисъл вероятно ще бъде национализирана, но не и приватизирана, казаха анализаторите.
Що се отнася до Реформаторският блок, в последните месеци формацията оставяше впечатление за статичност. По отношение на актуализацията на бюджета като инструмент за политическо позициониране РБ се оказа на една страна с БСП, което очевидно бе отчетено като грешка, която бе поправена, смятат от института. Оставката на Радан Кънев пък форсира търсенето на решение на лидерския въпрос при реформаторите, но публичните мотиви за оставката създадоха усещане за тежки вътрешни конфликти и отново изведоха на преден план въпроса за отношението на РБ към ГЕРБ. Опасенията са, че този въпрос рискува да се превърне в основен по време на предизборната кампания, което би донесло повече негативи, отколкото позитиви на формацията.
От ИДП определиха създаването на „Десните” като „коалиция на принудата”. „Очевидно „Десните” са решили да се явят самостоятелно на изборите, не мисля, че имат сериозни шансове за успех”, заяви Тома Биков в отговор на въпрос за позициите на новосформираната коалиция. „Със сигурност тяхното участие ще отбие гласове най-вече от Реформаторския блок, мисля, че двете формации ще се конкурират”.
„Реформаторският блок пропусна шанса да включи и други политически партии в своята коалиция” – е мнението на Петър Николов. „Нашето мнение винаги е било, че РБ трябва да се разширява и не трябва да затръшва вратите на никого. Оттук нататък, ако „Десните” минат в режим да съществуват само, за да атакуват Реформаторския блок, с цел постигане на евтини политически дивиденти, нищо добро не чака формированията в дясно. Всъщност отношенията ГЕРБ-Реформаторски блок са огледални на отношенията Реформаторски блок-десните,” направи сравнение Петър Николов.
Снимка:
Институтът за дясна политика представи месечния си доклад за състоянието на политическата среда. От ляво надясно: Петър Николов, Джими Найденов и Тома Биков
Чудно ми е след изборите как ще обясните резултатите на ББЦ? Сега им правите черен пиар, но после ще ви е трудно да си защитите тезите!
Радо
2014/август/10 at 18:53 PM
Тия смешните пък от къде го изкопаха тва че ББЦ били в криза. Партията видимо расте и укрепва, пък те пак не разбрали
Троско
2014/август/10 at 18:03 PM
ББЦ ще развали сметките на статуквото!
Емил
2014/август/10 at 17:53 PM
ГЕРБ приготви пачките! За това са във форма.
Даниел
2014/август/10 at 17:52 PM
Това гербаджийска поръчка ли е?
Жоро
2014/август/10 at 17:48 PM
Ех, много им се иска ББЦ да не стигне до избори.
Иво
2014/август/10 at 17:47 PM
Поредното платено проучване. Бостаните са аут колкото и да се опитвате да казвате обратното
Десислава
2014/август/10 at 17:47 PM