Питат кои от решенията им вредят на сектора и смятат, че техният ефект щял да се усети след пет години
Председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Боян Боев и членовете на регулатора Еленко Божков и Лиляна Младенова отказват да подадат поисканите им в сряда от служебния кабинет оставки с мотива, че „не са налице обстоятелства, които да налагат каквато и да е промяна в състава на ДКЕВР, преди да бъде оценен реалният положителен ефект от предприетите от комисията в сегашния й състав действия“.
Това се посочва в изявление от името на цялата комисия, публикувано на сайта на ДКЕВР в четвъртък, когато изтича крайният срок, поставен от вицепремиера Екатерина Захариева и министъра на икономиката и енергетиката Васил Щонов към тримата за подаване на оставките.
При това положение единственият полезен ход на служебното правителство за смяната на Боев, Божков и Младенова е да докаже, че тримата са изпълнявали работата си в конфликт на интереси, каквито твърдения отправи Захариева. Според Закона за енергетиката петгодишният мандат на членовете на ДКЕВР се прекратява сами при писмено искане от тяхна страна, при установяване на несъвместимост с изискванията по този закон за заемане на длъжността, при фактическа невъзможност да изпълняват задълженията си за повече от 6 месеца, когато са осъдени на лишаване от свобода за умишлено престъпление от общ характер с влязла в сила присъда и при влизане в сила на акт, с който е установен конфликт на интереси по Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси.
Самата Захариева призна, че разчита на добрата воля на тримата да подадат оставки, които бяха поискани с мотив, че комисията си позволява недопустими политически изказвания и не си върши качествено работата, в резултат на което енергийният отрасъл е в тежко финансово състояние.
Освен това Боев е в конфликт на интереси, защото е бил шеф на „Българския енергиен холдинг“ преди да оглави ДКЕВР, а Еленко Божков е бил управител на ВЕЦ на депутата от БСП Кирил Добрев и е лобирал за плащания към това дружество по време на работата си като член на регулатора. За Лиляна Младенова не стана ясно какъв е конфликтът на интереси.
В последната година енергийният регулатор бе силно критикуван от чужди посланици, от Европейската комисия и от бизнеса заради започнатата процедура по отнемане на лицензите на доставчиците на ток заради задържани плащания към НЕК, която им дължи по-големи от прихванатите суми, както и заради ценовата й политика. Независимостта на регулатора се оспорва и от редица енергийни и икономически експерти.
Според ДКЕВР обаче в сегашния си състав регулаторът бил свършил много експертна, безпристрастна, навременна и прозрачна работа за стабилизирането на сектора, но това щяло да се усети едва след пет години. В изявлението си комисията пита кои точно решения, взети от сегашния състав на ДКЕВР, представляват неизпълнение на задълженията на регулатора за защита на обществото? „Кои от решенията на регулатора и как точно вредят на цялостното състояние на сектора? Не става ясно дали има и ако да – каква е различната експертна визия за развитие на сектора, която се предлага в момента, и не би ли могла тя да бъде предмет на обсъждане с регулатора?“, пита комисията. Тя посочва, че в сегашния си състав ДКЕВР се е сблъскала със свръхпроизводство на електроенергия от ВЕИ и електроенергия по дългосрочни договори със задължително изкупуване на високи цени; намаляващо потребление на регулирания пазар заради освобождаването на енергийния сектор и натрупани дефицити от отменени методики на комисията, неточно прогнозиране на тока от ВЕИ и бума на фотоволтаиците в експлоатация през юни 2012 г.
Затова ДКЕВР разработило дългосрочна стратегия за решаване на проблемите в сектора и започнала конкретни действия по нея. Направени са пълни одити на електроразпределителните дружества, предстои приключване на проверките за присъединяването на всички ВЕИ централи. В ход са и проверки на всички търговци на електроенергия, пише още в изявлението.