Новоизлюпената поетеса се прехласна по сръбска зелка, доведе си една в Благоевград за 2 лв.: Носи ми вкуса на детството, ако искат ГМО, нека сърбите да влизат в Европа
Бизнес дамата Ваня Благоева подари екскурзия на екипа си, „умори” екскурзиантите със сладкиши
Групата на туроператор №1 на Благоевград Здравка Чимева чества своя 2732-рия рожден ден. Това стана на емоционално пътешествие в сръбския град Соко баня през уикенда. Великата годишнина беше получена от рождените дати на 55-има пасажери, свикани под знамето на „Алфатур”. Основна част от групата бяха работниците и служителите от сладкарската борса на Ваня Благоева, която всяка година води 50-те души колектив на екскурзия за сплотяване. Всички бяха очаровани от качествата на сръбската кухня.
На специалния обяд благоевградската писателка Евгения Йорданова, бивш шеф на юндома в града и жена на годината, беше очарована от вкуса на салата от зеле. Затова групата не се изненада, когато Евгения Йорданова се появи с огромна зелка в автобуса. Оказа се, че е направила страхотна сделка на пазара в селото. Перестият зеленчук беше огромен и струваше цели 2 лв. На пазара в България подобна зелка излиза не по-малко от 5 лв. и не може да има обаче база за сравнение за качеството на двата съседски зеленчука.
„За първи път от толкова много години ям такова зеле – толкова крехко, пухкаво, сочно и вкусно. Най-важното – зелето ми напомня за детството, а то беше преди 30-40 може би 50 години. Тогава, когато зелето беше зеле, ябълката – ябълка, а месото – месо. Всичко беше както трябва. На сърбите въобще не им трябва да влизат в Европейския съюз”, обобщи усещанията и спомените си сърцатата дама. „Ако искат да се хранят с ГМО, нека станат членове на съюза”, подкрепи я целият автобус.
Йорданова, която е известна със своята щедрост, подари последната си книга „Най-щастливият ден” на най-умните хора в автобуса, които отся чрез викторина. Една от първите награди грабна шофьорът на бизнес дамата Ваня Благоева – Мирчо Благоев. Наградата беше материална, придружена с грамота от академия „Тиква” на „Алфатур” и той я заслужи за това, че изминал точно 1 млн. км без нито един акт и нито една авария или катастрофа. Наградата му беше връчена задочно, тъй като него го нямаше в автобуса.
Търговският директор на завод „Престиж” – Велико Търново Стоимен Минчев се нареди сред победителите. Той даде отговор на един от най-трудните въпроси – как се назовава най-старото дърво в света, което не гори? Отговорът беше баобаб. Само Георги Катранджиев знаеше какво означава математическото число гугол – число със сто нули.
Ангел Гатев единствен отсече, че дървото, от което е бил направен Троянският кон, е ела, а Василка Иванова разкри, че слънцето е звезда, но от вида не гигант, не свръхгигант, а джудже. Отговор на въпрос коя дума, прочетена обратно, значи анатомичен орган, даде Антон Кацарски и тя е борд. На кой народ принадлежи поговорката „Кръвта вода не става” познава Ани Безинска – германския. Никой не можа да даде отговор по какво си приличат мъжът и тиквата. Добре че беше шофьорът Александър Караджов. Той извади групата от неудобното положение, като даде верен отговор. „И двете изсъхват от дръжката”. Най-богат духовно от Сърбия се върна именно Александър Караджов. През цялото време той нарича благоевградското сетило Евгения Йорданова поетеса, макар тя да няма нито едно стихотворение. Сто пъти му беше обяснено, че поетите пишат в рима и в стихотворна форма, а Евгения е майстор на разказа и въпреки това той упорито си я нарича поетеса. Това запали поетичната искра у Евгения Йорданова и тя му посвети цяло стихотворение „Сашо хубавецът”.
Най-много смях произведе точно Караджов. Според него най-големите циции на платената са жителите на град Пирот и той онагледи това им качество с красноречив виц. „Двама пиротчани с една цепеница се греят цяла зима. И знаете ли как? Слагат я на средата на стаята… и цяла зима я прескачат.”
По време на галавечерята певицата в ресторанта изкара някой лев от шофьора, който призна, че тя му е любима. Специално за него тя изпя най-хубавите песни на Мирослав Илич, а той с най-голямо удоволствие превеждаше парчетата: „Има нещо в теб, което те прави изключително специално. Не е само красотата…
Обичал съм те и ще те обичам до края на живота си”
Евгения Йорданова освен със стихотворения го поздрави с няколко песни, защото всеки ден той возил благоевградчани до Делчево да си пазаруват евтина и екологично чиста храна. А Сашо се възхити и от факта, че книгите на Евгения, общо 5, в които разказва изцяло за живота си и за това как е срещнала своя съпруг морски капитан на стоп и вече две десетилетия са заедно, са преведени на финландски, руски, английски, македонски, украински. Сега към книгите си писателката прибави и един поетичен бисер, специално замислен за 5 минути и направен за Сашо.
„Живели”, наздраве на сръбски извика Сашо и вдига високопарен тост и преведе следващия куплет: „За една нощ се появи ти и направи така, че да се родя отново”, прочувствено преведе песента на очарователната певица той.
Приза с грамота от „Алфатур” за най-добра танцьорка грабна 24-годишната Лилия Бекярска. Тя поведе хора на три ката. Ваня Благоева беше донесла няколко кашона с фантастични шоколади с ядки, вафли, пасти и какви ли не сладки вълшебства. От тях намазаха не само хората от персонала й, а и от останалите пасажери. Чу се двама от групата да казват, че сладко ще хапнат чак за Коледа или Нова година, защото вече са си взели дажбата. Сякаш за да компенсира сладкото чрез солено, Здравка Чимева почерпи с 5 тави баница със сирене и тутманик. Така заблажи здраво пътешествениците, за да завърши угощението.
Соко баня привлича много туристи, защото се слави като града, който пази магията на вечната младост, който дарява любов и прави човека да почувства божията любов. В него блика лечебен минерален извор с чудотворни свойства с 39 градуса температура на водата. Там е изграден чудесен СПА комплекс с три басейна, сауна, джакузи и входът струва 3 евро, но Ваня Благоева издейства намаление за групата, която се топна във водата срещу 2-5 евро. Най-интересното е, че в центъра на СПА комплекса между трите басейна и останалите удоволствия е разположен ресторантът и посетителите не могат да го избегнат по никой начин. Така, мокри до кости и голи по бански, любителите на водните удоволствия за преминаване от единия басейн към другия слаломираха между масите. Градът е обграден с причудливи скали и хората с по-богато въображение виждат в тях различни образи. Благоевградската група видя в една от скалите света Богородица с Младенеца. Освен че камъните говорят, градът пази своята история чак от Средновековието.
Екскурзията неочаквано се превърна и поклонническо пътешествие. В деня, когато България празнува Деня на св. Иван Рилски, за когото сърбите не са чували, в Соко баня се отслужи тържествено богослужение. В местния храм чак от Русия беше донесена чудотворна икона и местното население, заедно с благоевградската група, се преклони пред нея на специална литургия. Сърцата на всички екскурзианти се изпълниха с обич и благодарност към неуморимата Здравка Чимева. И всички я отрупаха с целувки, прегръдки и много подаръчета.
„За подаръка най-важното е да е интересен. По този критерий най-ценен се оказа армаганът на автора на книгата „Най-щастливият ден” – сувенир с надпис на сръбски „волим те бре, Здравче”.
Чимева удостои с най-високата награда грамота „Най-шармантна дама” Евгения Йорданова. Тя обаче веднага я преотстъпи с най-голямо удоволствие на един очарователен, пленителен и зашеметяваш журналист с шармантен профил в обществото.
Подробности в печатното издание
Снимките:
14 мига от пътешествието на благоевградчани