Родителите Радосвета и Росен Симеонови от Перник: Връщаме Ана Мария в старото й училище в Перник, директорката на 4-то помощно училище в София с глоба от 1000 лв.

Filed under: Общество |

247-09-02

13-годишната Ана-Мария от Перник в началото на ноември ще влезе в класната стая, връщайки се в пернишкото 10-о основно училище, където учеше, преди родителите й да я преместят в 4-то помощно училище в София, съобщиха родителите на детето аутист, чиято драма потресе цяла България.

Ана-Мария започна преди две седмици терапия с психолог. Родителите й Росен и Радосвета Симеонови ще се срещнат с адвоката си, за да обсъдят бъдещите си действия. „Мина много време, откакто започна делото, а отникъде не получавам информация. Дори директорката на 4-то помощно училище все още не ми е отговорила лично на жалбата, която подадох на 29 септември”, коментира майката Радосвета Симеонова, която преди близо месец алармира в 6-о районно, МОН и Държавната агенция за закрила на децата за съмненията си, евентуален сексуален тормоз, упражнен върху детето в помощното училище. Майката споделя, че учителка от 4-то помощно започнала да й изпраща снимки на служители от непедагогическия персонал на школото.

Още в началото на разследването на драмата Радосвета заяви, че е убедена, че дъщеря й може да разпознае евентуалния виновник. Тя допуска, че снимките й се изпращат именно с такава цел. Тя споделя обаче, че не е сигурна трябва ли да показва на Ана-Мария въпросните снимки, въпреки че е уверена, че момичето ще познае този, който го е тормозил. Радосвета ще се консултира с адвоката си какво трябва да направи със снимките, които е получила.

Миналата седмица служебният министър на образованието Румяна Коларова обяви, че докладът от 4-то помощно училище е излязъл отдавна и министерството е дало възможност на директорката да се запознае със случая и да даде своите обяснения, което тя вече е направила. „Комисията, която е сформирана, за да реши трябва ли да има наказателни производства, ще се запознае също с доклада. Има разминавания и като министър аз ще взема крайното решение. Това каза служебният министър на образованието Коларова.

Директорката приема, че има нарушение по този случай. По мое мнение това са тежки нарушения. Например Ана-Мария е била оставена без надзор. Няма да навлизам в подробности, нека оставим органите да си свършат работата. Тя посочи, че има хиляди процедури, които са били нарушавани, и те падат в съда, ако не са прецизно проучени, посочи Коларова. Първото нещо, което аз направих, беше да направя проверка във всички подобни училища и установих, че никъде няма готовност да се справят с аналогичен случай, допълни тя.

„Но това, че няма разписан механизъм, не означава, че хората няма да се справят. Веднага след като съм констатирала тези липсващи мерки, съм разпоредила да се решат тези въпроси, заяви министърът. Проблемите не се решават само на хартия, категорична е тя. Ако се вземат решения, които са в интерес на един случай, това ще направи хората зависими. Нужно е да се вземат решения, които да са фундаментални. Не желая да има родители, които да са зависими от учителите и да не смеят да се оплачат“, посочи Коларова.

Проверка бе извършена и от Агенцията за закрила на детето, която е установила редица нарушения. Специалистите са установили лоша организация на работата. За всеки ученик са отговаряли много различни служители и по този начин има размиване на отговорността и неяснота в кой момент къде е съответното дете и кой отговаря за него. Проверката е установила и че липсват документи за приемственост на информацията между предходното и настоящото учебно заведение за уменията и дефицитите на Ана-Мария. Липсва и диалогът с родителите по отношение възможностите и поведението на детето, поради което се е получило и сериозно разминаване между написаното в епикризата на момичето и заявеното от родителите и наблюденията на специалистите и персонала на 4-то помощно училище.

Като грешка е отчетен и фактът, че след попадането на момичето в новата среда, това не е отчетено по никакъв начин и не са планирани никакви действия за първоначална подкрепа. Заради откритите нарушения в помощното училище са дадени предписания, сред които осигуряване на видеонаблюдение, засилване на контрола, подобряване на контактите с родителите и допълване на длъжностните характеристики на служителите със задължението да познават законите, засягащи закрилата на детето. Държавната агенция за закрила на детето ще търси административно-наказателна отговорност на директора на 4-то помощно училище „Проф. Димитър Кацаров“ след проверка по случая с Ана-Мария, заради което тя може да получи 1000 лева глоба. Исканото наказание е заради това, че директорката не е уведомила органите за закрила на детето – Дирекция „Социално подпомагане“, Агенцията за закрила на детето и МВР, за нуждата от закрила на дете, с което са нарушени текстове в Закона за закрила на детето и Конвенцията на ООН за правата на детето, обясниха от агенцията.

 

Снимката

Родителите на Ана Мария – Радосвета и Росен Симеонови

Spread the love